REKLAMA

Bogdanka chce zwiększyć produkcję węgla do celów opałowych

2022-06-22 16:20
publikacja
2022-06-22 16:20
Bogdanka chce zwiększyć produkcję węgla do celów opałowych
Bogdanka chce zwiększyć produkcję węgla do celów opałowych
/ materiały dla mediów

Bogdanka chce w tym roku zwiększyć produkcję węgla do celów opałowych, czyli dla odbiorców indywidualnych, ogrodników, sadowników itd., do ok. 260 tys. ton. Dotychczas spółka maksymalnie produkowała ok. 60 tys. ton tego typu węgla - poinformował prezes Bogdanki Artur Wasil.

"Zwiększamy w tym roku produkcję dla odbiorców indywidualnych. Bogdanka do tej pory produkowała rocznie maksymalnie 60 tys. ton węgla do celów opałowych. Szacujemy maksymalną zdolność na 360 tys. ton rocznie" - powiedział dziennikarzom prezes Bogdanki w kuluarach Kongresu 590.

"Bogdanka nie jest technologicznie przystosowana do tego, by produkować węgiel do celów opałowych, po pierwsze ze względu na rozdrobnienie węgla, który wydobywamy, a po drugie, ze względu na zakład przeróbczy. Nowy zakład jest ustawiony tylko pod węgiel dla energetyki zawodowej" - dodał Wasil.

Jak poinformował, w tym roku spółka może wyprodukować i dostarczyć ok. 260 tys. ton węgla do celów opałowych. Cena węgla typu "groszek" wynosi w Bogdance ok. 1,2-1,3 tys. zł.

Prezes wyjaśnił, że zwiększenie wydobycia tego typu węgla nie zmieni łącznego wolumenu produkcji zaplanowanego na ten rok. Plan produkcyjny Bogdanki na ten rok to 9,5 mln ton.

Wasil zauważył, że jeśli chodzi o zwiększenie wydobycia węgla do celów energetycznych, to inwestycje w górnictwie są długoterminowe.

"Możemy mówić o zmianach za kilka lat. W przypadku Bogdanki są dwa podstawowe ograniczenia, które nie pozwalają nam istotnie zwiększyć produkcji: wydolność szybów i zasoby ludzkie, czyli dostępność pracowników" - powiedział prezes Bogdanki.

"Można sobie wyobrazić wydobywanie tylko z pokładów najlepszej jakości, ale to byłoby szkodliwe dla spółki w późniejszym okresie. Musimy łączyć lepsze i gorsze pokłady" - powiedział prezes.

Prezes przypomniał, że projekt Ostrów jest zamrożony.

"W Ostrowie planowaliśmy budowę dwóch szybów, ale nie do celów wydobycia węgla. Jeśli byśmy chcieli to zmienić, to wymagałoby wykonania nowych raportów środowiskowych, otrzymania nowej decyzji. Trzeba byłoby przetransportować węgiel z obszarów peryferyjnych do zakładu przeróbczego" - powiedział.(PAP Biznes)

pel/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Komentarze (2)

dodaj komentarz
jan888
Kryzys energetyczny w Polsce rozkręcony do czerwoności, ceny węgla wywalone w kosmos, a Bogdanka "chce" zwiększyć produkcję węgla... ciekawe, czy rozmawiali już na ten temat w zarządzie ;). Super to wszystko działa w Polsce, prawdziwe "polskie gospodarzenie".
kacz-jong-un
Po co? Przecież za chwilę i tak będzie przejęta przez rządowych łowców posadek, biorców premii i nagród. Jej rentowność będzie utrzymywana z podatków.

Powiązane: Ogrzewanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki