Bogatego tablet nie skusi

Auta, rowery, tablety - miasta przekonują nas do rozliczania u nich podatków coraz droższymi prezentami. Ale bogatsi uciekający na obrzeża wolą się też tam rozliczać, bo widzą, jak za ich pieniądze przybywa dróg, chodników i przedszkoli - pisze "Metro".

Miasta kuszą coraz droższymi prezentami (Thinkstock)

Przykładowo w Toruniu, gdzie w zeszłym sezonie rozliczeń podatnicy mogli wygrać m.in. telewizor 3D, laptop, czy aparat fotograficzny, wpływy z podatku PIT były największe od 7 lat. Zaś ci, którzy rozliczą się we Wrocławiu, mają szansę wygrać samochód lub jeden z 10 tabletów - dzięki poprzedniej loterii (też do wygrania było auto) miasto zyskało 2,6 tys. nowych podatników i dodatkowe 5,2 mln zł.

W tej radości z pozyskanych płatników duże miasta nie zauważają, że inni im uciekają. Chodzi głównie o przenoszących się do podmiejskich gmin. Wielu z nich to osoby majętne, więc zachowują też mieszkania w metropolii - zauważa "Metro".

Przykładem są podwarszawskie gminy. W Wołominie wpływy z podatku PIT wzrosły w ciągu 3 lat o ponad 10 proc. A w Piasecznie o prawie 20 proc. - w 2010 r. mieszkańcy zasilili gminę ok. 112 mln zł, w ub.r. było to już 132,5 mln zł. (PAP)

rda/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~maja

Gmina w której mieszka obywatel zarabiający śr. krajową otrzymuje od urzędu skarbowego ok. 2,5 tys. zł , ponieważ gmina ma udziały w podatkach zbieranych przez urzędy skarbowe. Jak gminy wydają te pieniądze każdy widzi. Najczęściej zagospodarowane jest centrum gminy czy miasta a poza nimi inwestycje są dość rzadkie. Dlaczego to z moich pieniędzy mają być zaspokajane dziwne wizje gospodarzy gmin nie mające nic wspólnego z gospodarnością.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 ~lalala

To proste. Jak ktoś majętny to buduje dom na obrzeżu a w centrum zostawia mieszkanie na wynajem. Więc to logiczne że przenoszą swoje podatki do gmin. Tak to działa np. w Warszawie. Ja jestem tego przykładem i wielu moich znajomych którzy pobudowali się.

! Odpowiedz
2 10 ~DarekD

Te rzekome produktowe ( samochód, tablet ) bonusy to jakiś kit!!. Jestem z Wrocławia, po tej informacji rozmawiałem zarówno z księgową dokonującą obsługi mojej firmy jak i z moim US i nic o takich bonusach ani w ub. roku, ani na ten rok nic nie wiedzą. Na dodatkowe moje pytanie kto we Wrocławiu wygrał ten samochód, odpowiedziano mi, że nie wiedzą, bo w ogóle o czymś takim nie słyszeli. Wygląda na to, że niestety -oprócz polityków- także media w Polsce to normalna ściema.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 18 ~Sirk

W mieście utrzymuje się bandę bezproduktywnych urzędników...

! Odpowiedz
2 28 ~zacny

Największą bekę mam jak idę do urządu miasta ablo np. ZUS i nazywają mnie klientem :-D

! Odpowiedz
2 7 ~lol3 odpowiada ~zacny

ja tam wolę być klientem niż "petentem" albo "stroną", albo co gorsza "intruzem" :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.