Boeing może zaprzestać tymczasowo produkcji modelu 737 Max

2019-07-25 09:42
publikacja
2019-07-25 09:42

Dyrektor wykonawczy koncernu Boeing Dennis Muilenburg ostrzegł, że firma może zaprzestać tymczasowo produkcji samolotów Boeing 737 Max lub znacząco ją spowolnić. Nie wiadomo, kiedy uziemiony model maszyny uzyska ponownie certyfikat bezpieczeństwa - podaje CNN.

/ fot. LINDSEY WASSON / Reuters

Muilenburg powiedział inwestorom, że Boeing 737 Max może uzyskać certyfikat regulatora rynku, Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA), w ostatnim kwartale tego roku. Ostrzegł też, że ponowne przełożenie terminu wydania tego zezwolenia może postawić pod znakiem zapytania produkcję maszyny.

FAA wykryła niedawno nową usterkę w tych maszynach i termin wznowienia lotów tych Boeingów został odłożony po raz czwarty.

Spowolnienie produkcji lub jej zawieszenie "nie jest rozwiązaniem, które nas zadowala, ale jest to alternatywa, na którą musimy się przygotować. (...) Firma musi mieć pewność, że przewidziała wszystkie scenariusze" - powiedział Muilenburg podczas telekonferencji z inwestorami.

Notowania Boeinga na nowojorskiej giełdzie spadły w związku z tymi informacjami o 3 proc.

Z powodu dwóch katastrof - w Indonezji w październiku 2018 roku i w Etiopii w marcu tego roku - w których łącznie zginęło 346 ludzi, w marcu wszystkie samoloty Boeing 737 Max zostały uziemione. Koncern poinformował, że w drugim kwartale tego roku poniósł najwyższe straty w swojej historii - 3,7 mld dol.

Zawieszenie lub spowolnienie prac spowoduje znacznie większe straty; już teraz, z powodu opóźnień w produkcji jej koszty wzrosły o około 1,7 mld.

Ponadto, finansowe wyniki Boeinga za drugi kwartał nie uwzględniają jeszcze kosztów utworzenia specjalnego, wartego 100 mln dol. funduszu odszkodowań dla rodzin ofiar katastrof. Co więcej, koncern poinformował, że musiał odpisać od zysków 201 mln rezerw na pokrycie kosztów związanych z pozwami sądowymi.

Boeing będzie ponosił straty jeszcze przez dłuższy czas, ponieważ katastrofy modelu 737 Max sprawiły, że spadła liczba zamówień. (PAP)

fit/ bjn/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
ajwaj
"" Boeing 737 Max zostały uziemione. Koncern poinformował, że w drugim kwartale tego roku poniósł najwyższe straty w swojej historii - 3,7 mld dol."" !!!

No wlasnie - oni robia tez buble dla armii :)
Dla np. kompradorów PISty - musi marszalek in spe Blaszak & co. PILNIE !!! cós nakupic (paciorki
"" Boeing 737 Max zostały uziemione. Koncern poinformował, że w drugim kwartale tego roku poniósł najwyższe straty w swojej historii - 3,7 mld dol."" !!!

No wlasnie - oni robia tez buble dla armii :)
Dla np. kompradorów PISty - musi marszalek in spe Blaszak & co. PILNIE !!! cós nakupic (paciorki jak zwykle Panama) :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki