Boeing: 737 Max pozostaną uziemione przynajmniej do połowy roku

Amerykański koncern lotniczy Boeing przyznał we wtorek, że teraz liczy się z tym, że maszyny typu 737 Max pozostaną objęte zakazem lotów przynajmniej do połowy tego roku. Wcześniej informowały o tym stacja CNBC i agencja Bloomberg.

(fot. LINDSEY WASSON / Reuters)

Jeszcze niedawno Boeing spodziewał się, że 737 Max dostanie zgodę na loty już w najbliższych miesiącach. Po wtorkowym komunikacie akcje spółki na Wall Street spadły o ponad 5 procent.

Wszystkie maszyny tego typu zostały uziemione na całym świecie w marcu ubiegłego roku po dwóch katastrofach, w których zginęło w sumie 346 osób. Ich przyczyną było najprawdopodobniej wadliwe oprogramowanie systemu MCAS automatycznie zapobiegającemu przeciągnięciu (utracie siły nośnej).

Amerykańska Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) oświadczyła, że Boeing 737 Max musi spełnić najwyższe standardy certyfikacyjne, aby mógł zostać ponownie dopuszczony do lotów. "Nie wyznaczyliśmy żadnego terminu zakończenia procedury certyfikacyjnej" - podkreśliła FAA.

Tymczasem w piątek Boeing poinformował, że znaleziono kolejną wadę oprogramowania w samolotach 737 Max. "Naszym najwyższym priorytetem jest to, by 737 Max był bezpieczny i spełniał wszystkie wytyczne urzędów regulacyjnych" - zapewnił amerykański koncern. Pod koniec ubiegłego roku Boeing podjął decyzję o zawieszeniu produkcji 737 Max. (PAP)

sp/

Źródło: PAP
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
17 5 heldbaum

Ech, gdyby to Airbus mialby takie problemy, patrioci, oboz wolnosciowy, dostaliby szczytowania, prawda Grzechu? A i Caracalom by sie oberwalo i Thuskowi przy okazji.

! Odpowiedz
42 17 ajwaj

""znaleziono kolejną wadę oprogramowania w samolotach 737 Max""

- takie byly piekne bo hamerykanskie.
A któs sprawdza buble PATRIOT ? Podczas akcji w Arabii lipa. Przepuszczaja wszystko. Lapia NIC
IRAK udal sie wlasne po p.-lot do Chin, Rosjian itd, ale nie do Jankesów
Pewnie w Hollywood jak lot na ksiezyc, reklamy dla jeleni krecili

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 8 cyklonb

Przeciągnięcie to utrata siły nośnej ale specyficzna - polega na gwałtownym uniesieniu do góry lub opadnięciu części dziobowej samolotu z obrotem na osi konta natarcia skrzydeł i przyjęciu na powierzchnię górną lub dolną skrzydeł i kadłuba masy powietrza co może skutkować zatrzymaniem i niekontrolowanym upadkiem samolotu.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne