REKLAMA

Bodnar: Wyrok Trybunału Konstytucyjnego mnie wiąże

2021-04-19 06:45
publikacja
2021-04-19 06:45
fot. Aleksiej Witwicki / FORUM

Niezależnie od tego, co myślę o TK, o zasiadających w nim osobach, o wyroku i wszystkich zastrzeżeniach, które przedstawiałem w postępowaniu, wyrok TK mnie wiąże - mówi w rozmowie z "Rz" rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Robiłem swoje, a inni przypisywali mi poglądy i opcje polityczne - dodaje.

RPO podkreślił w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że jest świadom tego, co postanowił Trybunał. "I niezależnie od tego, co myślę o Trybunale, o zasiadających w nim osobach, o wyroku i o tych wszystkich zastrzeżeniach, które przedstawiałem w trakcie postępowania, wyrok mnie wiąże" - zaznaczył.

Dodał, że "mamy zasadę konstytucyjną, jaką jest przełamanie domniemania konstytucyjności". "Dlatego okres po 15 kwietnia musi wyglądać inaczej. Przede wszystkim zmuszony jestem być bardziej wstrzemięźliwy w swojej działalności, to znaczy oczywiście chronić prawa obywatelskie, ale wtedy, gdy np. biegną terminy procesowe czy jakaś sprawa wymaga nagłej bądź w miarę pilnej interwencji. Nie można w takiej sytuacji powiedzieć obywatelom, że nic nie zrobimy w ich sprawie, a urząd z dnia na dzień przestaje działać. Ta wstrzemięźliwość musi mieć więc swoje granice i odpowiedzialny charakter, niepozbawiający obywateli możliwości dochodzenia należnych im praw" - ocenił.

Dopytywany, co z pracą Biura RPO, powiedział, że "nie widzi podstawy prawnej, dla której z jakichś podjętych wcześniej i już zawisłych spraw mieliby się nagle wycofywać". "Będą kontynuowane. Wstrzemięźliwość rozumiem tak, żeby nie podejmować nowych inicjatyw, nietypowych działań, do których potrzebny byłby pewny mandat rzecznika. Staram się wsłuchać w to, co powiedział Trybunał" - przyznał.

Odnosząc się do tego, że "poprzednie zmiany RPO nie budziły takich emocji" oraz, że "dość jednoznacznie jest lokowany po lewej stronie życia publicznego" Bodnar odpowiedział: "Robiłem rzetelnie swoje, a to inni przypisywali mi poglądy, opcje polityczne". "Zresztą to nic nowego, jeśli pamięta pan np. niezwykle barwny i głośny konflikt o szczepionki na świńską grypę między RPO dr. Januszem Kochanowskim i minister zdrowia Ewą Kopacz. Było ostro, padały oskarżenia polityczne. Wszyscy rzecznicy starali się być medialni, bo tego wymaga komunikacja z obywatelami. Już pierwsza rzecznik, prof. Ewa Łętowska, zbudowała autorytet urzędu RPO w dużej mierze na tym, że z jednej strony podejmowała skuteczne interwencje prawne i mówiła bardzo jasno o prawach i wolnościach, a z drugiej była bardzo aktywna medialnie jak na ówczesne warunki" - wskazał. (PAP)

ksi/ pko/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
bangladesznadwisla
wcale nie wiąże ponieważ w składzie sędziowskim zasiadają osoby nieuprawnione. to nie jest już trybunał tylko sąd partyjny

Powiązane: Prawo dla każdego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki