Bodnar: Prawo do godności jest niezbywalne

Głęboko współczuję rodzinie zamordowanej dziewczynki - mówi w tygodniku "Wprost" Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Ale nie może być zgody na budowanie atmosfery linczu przez przedstawicieli władzy - dodaje.

(fot. Grazyna Myslinska / FORUM)

"Głęboko współczuję rodzinie zamordowanej. Będę śledził przebieg sprawy i dbał o respektowanie praw poszkodowanych do sprawiedliwego procesu. Doceniam wysiłek organów ścigania w wykryciu i ujęciu domniemanego sprawcy mordu. Jednak to, co nastąpiło potem, budzi wątpliwości. Jakub A. jest aresztowany i podejrzany - nie skazany. Zachowuje zatem wszystkie przysługujące mu prawa, w tym prawo do domniemania niewinności i sprawiedliwego procesu. Prawo do godności jest niezbywalne" - powiedział Bodnar w rozmowie z "Wprost", opublikowanej w poniedziałek.

Bodnar był pytany, czy policja przesadziła, jeśli chodzi o sposób zatrzymania mężczyzny podejrzanego o zabójstwo 10-latki z Morwin.

"Użyła wobec niego środków, które wydają się nieproporcjonalne i mają charakter pokazowy. Już po zatrzymaniu zastosowano wobec Jakuba A. kajdanki zespolone - skuto mu nogi i ręce, w dodatku do tyłu. Zastosowano chwyt obezwładniający. A przecież nie stawiał on oporu, co wynika z nagrań policji. Nie było też powodu, by wyprowadzać go z budynku boso i niekompletnie ubranego, a następnie w takim stanie przesłuchiwać. Zdjęcie z tego przesłuchania zostało zamieszczone w sieci. Mężczyzna nie miał na nim zasłoniętej twarzy. W komentarzach od razu pojawiły się jego pełne dane. Zdjęcie zostało wielokrotnie udostępnione. Nie ma pewności, czy Jakub A. od początku miał pełnomocnika. Tymczasem charakter czynu - liczba ciosów nożem, które miały być zadane ofierze - jak i zapowiedzi prokuratury o skierowaniu podejrzanego na badania psychiatryczne, mogą sugerować, że człowiek ten nie ma właściwego rozeznania co do swojej sytuacji prawnej i znaczenia składania oświadczeń" - tłumaczy Bodnar.

Jak mówi przedstawił publicznie te uwagi, gdyż ma taki obowiązek jako rzecznik.

aop/ pś/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 eagleeye

Boje się cokolwiek na tym portalu napisać na Adama bo ostatnio mój grzeczny i rzeczowy post został przez moderatora usunięty

! Odpowiedz
0 7 siunek

Nieprawda. To właśnie władza uchroniła tego człowieka od linczu. A szkoda. Społeczeństwo by sobie poradziło z zagrożenien, a tak trafi on w ręce lewackiego "wymiaru sprawiedliwości", który z nim postąpi humanitarnie, czyli odwrotnie do tego jak on postąpił ze swoją ofiarą. A na końcu wypuści z więźnia za sprawowanie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil