Bodnar: Niezbędne zwiększenie budżetu RPO i zapewnienie swobody wypowiedzi

Na potrzebę zwiększenia budżetu urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich, zapewnienie mu swobody wypowiedzi i poprawę współpracy z instytucjami administracji rządowej wskazał we wtorek RPO Adam Bodnar. Zaapelował też o przestrzeganie zasad działania Rzecznika opracowanych przez Komisję Wenecką.

O wzmocnienie niezależności urzędu RPO apelowali także przedstawiciele międzynarodowych organizacji praw człowieka i Rady Europy.

Podczas konferencji prasowej we wtorek w biurze RPO przedstawiono m.in. zasady ochrony i promowania instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich, które zostały przyjęte w połowie marca na forum Rady Europy w ramach prac Komisji Weneckiej. Zgodnie z nimi, instytucja Rzecznika powinna podlegać ochronie państwa. Urzędowi temu powinny przysługiwać też odpowiednie środki finansowe wystarczające do realizowania kompetencji. Rzecznikowi powinien przysługiwać również immunitet funkcjonalny.

W odniesieniu do zasad Komisji Weneckiej Adam Bodnar podkreślił, że standardy w nich zawarte były bardzo oczekiwane przez środowisko ombudsmanów. "Jest to katalog zasad, które powinny być przyjęte w każdym państwie członkowskim UE i szerzej - świata" - dodał.

Bodnar zwrócił też uwagę na sprawy, które - jego zdaniem - naruszają swobodę działania i niezależność rzecznika. Wskazał na pozew złożony przeciwko niemu przez TVP. W połowie lutego Telewizja Polska SA pozwała jako osobę prywatną Adama Bodnara o naruszenie dóbr osobistych w związku z jego medialną wypowiedzią dotyczącą sprawy zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. TVP zażądała od Bodnara przeprosin w portalu Onet.pl oraz wpłaty 25 tys. zł na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

"Kwestię pozwu złożonego przez TVP traktuję jako ograniczenie niezależności Rzecznika. Jest to sytuacja absolutnie niekomfortowa i budzi wiele wątpliwości licznych organizacji, m.in. Amnesty International" - zaznaczył.

W tej sprawie w obronie Rzecznika stanęła sekretarz generalna Europejskiej Sieci Krajowych Instytucji Praw Człowieka Debbie Kohner. "Żeby wypełniać swoją misję, RPO musi mieć swobodę wypowiadania się na temat kwestii związanych z prawami człowieka; musi w sposób swobodny się na ten temat wypowiadać. Nie może być przy wykonywaniu tego mandatu w żaden sposób atakowany i nie mogą być wytaczane postępowania sądowe w związku z jego wypowiedziami jako Rzecznika" - podkreśliła.

Bodnar wskazał też na potrzebę dostosowania budżetu RPO do kosztów związanych z realizacją kompetencji i uprawnień przysługujących Rzecznikowi. W tym kontekście RPO zwrócił szczególną uwagę na instytucję skargi nadzwyczajnej. W wyniku nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym z grudnia 2017 r. rzecznik uzyskał uprawnienie do składania do takiej skargi w SN.

"Do biura RPO wpłynęło już ponad 4 tys. wniosków o złożenie skargi nadzwyczajnej, a nie dostaliśmy ani złotówki więcej w budżecie na realizację tej kompetencji. My mimo wszystko robimy, co w naszej mocy, aby odpowiadać na wielkie zapotrzebowanie obywateli, jeśli chodzi o skargę nadzwyczajną. Odbywa się to kosztem wysiłku moich współpracowników, niezwykłego obciążenia pracą" - zaznaczył Adam Bodnar.

Wyraził nadzieję, że budżet zostanie dostosowany do potrzeb urzędu RPO i wnioski kierowane przez obywateli będą rozpatrywane w "przyzwoitym terminie". "Dopóki się tak nie stanie, będą cierpieć obywatele, ponieważ będą dłużej oczekiwać na odpowiedź" - dodał.

Debbie Kohner również wyraziła opinię, że "aby mieć możliwość wykonywania swoich obowiązków, RPO musi dysponować odpowiednim do swoich zadań budżetem". "Wszelkie dodatkowe zadania muszą być związane ze zwiększeniem budżetu. Z troską obserwujemy, że zakres obowiązków RPO został znacznie zwiększony, dlatego zalecamy, żeby zwiększyć budżet RPO stosownie do zwiększenia obowiązków" - zaznaczyła.

Rzecznik wskazał też na potrzebę poprawy współpracy z urzędem RPO ze strony instytucji administracji rządowej. "Szczególnie boli mnie kwestia braku współpracy z urzędem RPO. Jak Rzecznik ma wykonywać swoje zadania, jeśli nie jest w stanie uzyskać formalnej odpowiedzi od instytucji, które są odpowiedzialne za dany dział administracji rządowej? Mam na myśli w szczególności Ministerstwo Sprawiedliwości" - podkreślił Bodnar.

Z informacji przekazanych przez biuro RPO wynika, że w poniedziałek w siedzibie Rzecznika odbyło się spotkanie w sprawie zasad Komisji Weneckiej. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Rady Europy, Europejskiej Sieci Krajowych Instytucji Praw Człowieka ENNHRI, Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka ODIHR, Międzynarodowego Instytutu Ombudsmana.(PAP)

autor: Mateusz Mikowski

mm/ wus/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil