Błoto wstrząśnie światową gospodarką?

Jak błoto może wstrząsnąć posadami światowej ekonomii? Nawet jeśli jest to aż 16 mln ton. Otóż wystarczy, że zawiera w sobie rzadkie minerały, które pokrywają światowe zapotrzebowanie na najbliższe 700 lat. 

Czerwony znacznik określa położenie wyspy Minami Tori-shima
Czerwony znacznik określa położenie wyspy Minami Tori-shima (Google Maps)

Wyspa Minami Tori-shima, leżąca na Pacyfiku 1200 km od wybrzeży Japonii, stała się sławna. Naukowcy, cytowani przez CNN, określają ją jako "niemal nieskończone źródło rzadkich minerałów". 

W mieszaninie piasku wokół wyspy odkryto m.in. ilość itru, który będzie można wykorzystywać przez następne 780 lat, europu na 620 lat, terbu na 420 lat czy dysproz na 730 lat. Dlaczego są one tak ważne? Wykorzystuje się je przede wszystkim do produkcji podzespołów do urządzeń tj. smartfony, radary, systemy przeciwrakietowe, akumulatory i samochody hybrydowe. 

Rozpoczęcie wydobycia ich przez Japonię, która jest administratorem maleńkiej wyspy, mogłoby wstrząsnąć przez umożliwienie dostępu do rzadkich pierwiastków. Zgodnie z danymi z 2015 roku to Chiny odpowiadały za 95 proc. dostarczanych minerałów. 

Jest jednak problem z dotarciem do zasobu. Znajdują się one na głębokości około 6 tys. metrów pod ziemią. Wydobycie ich byłoby kosztownym przedsięwzięciem, ale i wiele krajów oraz koncernów byłoby zainteresowanych dywersyfikacją dostaw. Nieznane są także konsekwencje takich odwiertów dla środowiska naturalnego. 

Wyspa Minami Tori-shima
Wyspa Minami Tori-shima (Google Maps)

Jak na razie Japonia wstrzymuje się od podania szczegółów. Nie wyklucza jednak eksploracji złoża w najbliższej przyszłości. 

aw

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
15 15 abcx

6 km pod ziemią a to jeszcze długo, bardzo długo Chiny będą dostarczać 95% tych minerałów

! Odpowiedz
4 7 gbkrk

oho, kolejny "znawca" wujek dobra rada z Internetu

! Odpowiedz
0 4 specjalnie_zarejstrowany1 odpowiada gbkrk

ohoho jaki znawca co zna liczby. Najglebsza kopalnia na swiecie ma niecale 4 km takze tutaj mowimy o ponad polowe glebszej

! Odpowiedz
4 26 karkses

Ilość błędów gramatycznych w tym artykule przyprawia o gęsią skórkę. Naprawdę jeżeli uważacie się za profesjonalny portal zadbajcie o odpowiednią korektę bo to jest trochę słabe.

! Odpowiedz
8 8 pkc

Zminusowalem cię, mało wiesz o geopolityce a i pod ziemią 6km nie byłeś więc g... widziales ,

! Odpowiedz
3 13 sel

Czyli ściema pod Chińczyków...

! Odpowiedz
6 34 przemek543

Moment podania tego do wiadomości jakoś dziwnie pokrywa się z wojną handlową. Dodatkowo fakt, ze podaje to Japonia, dosyć mocno sugeruje, że albo jest to tylko ściema na potrzeby wojny handlowej, albo nie bardzo opłaca się tych surowców wydobywać (głębokość, albo niskie stężenie w rudzie).

! Odpowiedz
10 26 jes

Słabo to odczytujesz. W związku z groźba Chin o wstrzymaniu dostaw tych metali wskazali, że w razie wzrostu cen opłaci się eksploatować to złoże. Takie ostrzeżenie dla Chin by za bardzo nie podnosiły cen i blokowały wydobycie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil