Bloomberg: Deutsche Bank przejął wenezuelskie złoto

Wenezuela nie spłaciła pożyczki zaciągniętej w Deutsche Banku, której zabezpieczeniem było złoto o wartości 750 mln dolarów, wskutek czego zostało ono przejęte przez bank - podał w środę Bloomberg, powołując się na dwa anonimowe źródła.

(fot. Vyacheslav Prokofyev / FORUM)

W ramach zawartej w 2016 r. umowy Wenezuela otrzymała pożyczkę z Deutsche Banku, przekazując jako jej zabezpieczenia 20 ton złota. Umowa miała wygasnąć w 2021 r., ale zakończono ją wcześniej z powodu zaległości w płaceniu przez Wenezuelę odsetek, ujawniają źródła Bloomberga.

W międzyczasie Juan Guaido, przywódca opozycji, który w styczniu ogłosił się tymczasowym prezydentem, zwrócił się do banku, aby zdeponował na rachunku niedostępnym dla dotychczasowego prezydenta Nicolasa Maduro 120 mln dolarów, co stanowi różnicę pomiędzy ceną przekazanego złota z 2016 r. a obecną. Guaido został uznany za tymczasowego prezydenta Wenezueli przez ponad 50 państw, w tym USA, większość krajów UE oraz Ameryki Łacińskiej, mimo że nie kontroluje kluczowych instytucji państwowych, m.in. banku centralnego (BCV).

"Jesteśmy w kontakcie z Deutsche Bankiem, by ustalić warunki, na jakich różnica, którą on jest winny bankowi centralnemu, zostanie przekazana uznawanemu rządowi Wenezueli" - powiedział przebywający w USA prokurator generalny w rządzie Guaido, Jose Ignacio Hernandez. "Deutsche Bank nie może ryzykować negocjowania z nielegalnymi władzami banku centralnego" - dodał, przypominając, że BCV jest objęty amerykańskimi sankcjami.

Rzecznik Deutsche Banku odmówił Bloombergowi komentarza w tej sprawie, zaś służby prasowe BCV na razie nie udzieliły odpowiedzi na prośbę o komentarz.

Bloomberg przypomina, że to już drugi w tym roku przypadek niedotrzymania przez reżim Maduro porozumień finansowych, co zaowocowało stratami. W marcu bank centralny nie wykupił z Citigroup przekazanego jako zabezpieczenie złota o wartości 1,1 mld dolarów. Tymczasem kurczące się zasoby złota są jednym z ostatnich źródeł, które pozwalają reżimowi Maduro trwać i mieć poparcie sił zbrojnych.

Mimo że z powodu sankcji reżim Maduro jest coraz bardziej odcięty od światowych rynków finansowych, w zeszłym miesiącu zdołał sprzedać złoto o wartości 570 mln dolarów. To jednak spowodowało, że wenezuelskie rezerwy złota spadły do 7,9 mld dolarów, czyli najniższego poziomu od 29 lat.(PAP)

bjn/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 myslcie_samodzielnie

Dokładnie, ludzie/instytucje/państwa używają kredytu do krótkoterminowej poprawy jakości życia (perfumy, komórki, samochody, przekupienie wyborców, itd), długoterminowo nie ma z tego korzyści a odsetki trzeba płacić. MFW robi to w skali państwowej, kosztem własnym równym zero. Banki wiedzą że pożyczki nie będą spłacone i patrząc ogólnie chyba taki jest ich cel.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 123 myslcie_samodzielnie

Pogrążyć cały świat w długu wydrukowany pieniądzem, a następnie egzekwować realne dobra, szkoda że nie wpadłem jako pierwszy na ten pomysł.

! Odpowiedz
10 13 devroo

A tak praktycznie to o co ci chodzi? Jak bank przelewa transzę kredytu to wszyscy są szczęśliwi, kupują sobie nowe buty, domy, perfumy, odkurzacze, francuskie sery i pierdylion innych rzeczy. Ale jak trzeba oddać, to tacy jak ty robią wielkie oczy "no jak to? zabiorą nasze złoto za dług? och ja myślałem, że to bedzie inaczej!". Według ciebie, zdolniacho, kredyt bierze się po to, żeby sobie kolekcjonować te "drukowane pieniądze"?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 14 innowierca odpowiada devroo

Masz racje, jak sie zaciagnelo kredyt to trzeba oddac.
Ale zwroc uwage jak ustawiony jest system i czy nie zmusza do zaciagniecia kredytu.
Rozumiem posilkowanie sie kredytem przy zakupie mieszkania lub nowego auta, ale ludzie pracujacy na pelen etat musza posilkowac sie kredytem, zeby kupic pralke, lodowke, tani laptop czy telewizor. Pomysl, wymyslono karty kredytowe, linie kredytowe, debety, chwilowki....... a jak donosi bankier dla blisko 40% rodzin w Polsce niespodziewany wydatek typu wysiadla lodowka to problem. A w tym czasie moze 0.5 procenta ludzi posiada wiecej niz cala reszta.
Kilkanasie rodzin miliarderow posiada majatki warte type co niektore panstwa ::)) a jak wiadomo ich majatki w ostatnich 2 dekadach znacznie powiekszyly sie. Zyjesz w piramidzie systemu monetarnego. Oczywiscie mozesz nie brac pozyczki i pracowac sobie na wyzywienie i bilet miesieczny do pracy I ogladac model zycia reklamowany przez media w telewizorku ::)) bo uzbierac na 5 letni samochod sredniej klasy zajmie ci 10 lat przy powszechnym zarobku 2500 netto. Albo wegetujesz pracujac albo bierzesz kredyt.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 jaceklech odpowiada devroo

Bravo!

Jak się bierze kredyt, to trzeba pamiętac, że za jakiś czas trzeba go będzie zwrócić w całości i to z odsetkami! Przy czym odsetki spłaca się na wstępie, potem raty kredytowe.
A bank nie pożycza przecież swoich pieniędzy...

Ci, co o tym prostym fakcie jakoś zapominają, no niestety mają potem kłopty...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO -0,18% 1 584,10
2020-02-17 20:38:00
MIEDŹ 1,12% 5 820,50
2020-02-17 19:59:00
ROPA 0,47% 57,60
2020-02-17 21:58:00
SREBRO 0,23% 17,76
2020-02-17 19:15:00
PLATYNA 0,54% 972,70
2020-02-17 21:41:00

Znajdź profil