Blisko 600 tys. cudzoziemców płaci składki ZUS

Około 587 tysięcy cudzoziemców z ponad 170 państw płaci składki ZUS. Największą grupę ubezpieczonych stanowią Ukraińcy. Jak wynika z opracowania przygotowanego przez ZUS w Opolu, składki na konto naszego ubezpieczyciela wpłaca ponad 441 tys. obywateli Ukrainy.

(fot. Bartłomiej Kudrowicz / FORUM)

Przygotowane przez ZUS w Opolu dane obejmują całą Polskę. Jak powiedział PAP Sebastian Szczurek, rzecznik okręgowy ZUS w Opolu, od czterech lat odnotowuje się systematyczny wzrost liczby cudzoziemców, którzy podjęli legalną pracę w Polsce.

"Pod koniec 2015 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych notował 185 tys. ubezpieczonych cudzoziemców. Równo rok później było ich już 293 tys., a kolejne 16 tys. przybyszów założyło własną działalność gospodarczą. Latem tego roku już ponad pół miliona obcokrajowców zasilało Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, z którego wypłacane są m.in. emerytury i renty dla milionów seniorów. W listopadzie składki do ZUS płynęły już za prawie 587 tys. legalnie zatrudnionych cudzoziemców, zaś 17900 przybyszów deklarowało opłacanie składek sam za siebie z tytułu jednoosobowej działalności" - wylicza Szczurek.

Tej jesieni cudzoziemców, którzy nie przekroczyli progu 20 roku życia było 8200, natomiast pracowników w polskim wieku okołoemerytalnym czyli powyżej 60 roku życia aż 11,4 tysiąca. Tegoroczne proporcje pokazujące skalę zatrudnionych z uwagi na wiek, są analogiczne do proporcji z kilku poprzednim lat. Na koniec 2017 r., w gronie 440 tys. ubezpieczonych w ZUS, najwięcej pracowników miało 25-29 lat - prawie 80 tys. W przestrzeni od 30-34 lat było ponad 74 tys. osób. Niemal identycznie rozkładały się przedziały wiekowe pracowników z zagranicy w grudniu 2016 r. Wówczas pracodawcy opłacali składki w ZUS za 293 tys. obywateli innych państw. Najliczniejszą grupę niezmiennie stanowili młodzi ludzie czyli w wieku od 25 do 29 lat. Było ich niemal 53 tys.

Wśród obcokrajowców przeważają ludzie w wieku produkcyjnym. Obecnie z prawie 600 tysięcznej grupy, ponad 100 tysięcy osób ma od 25 do 29 lat. Prawie 96 tysięcy to ludzie w przedziale 30-34 lat, a w następnej grupie wiekowej - poniżej 40 lat nie przekroczyło 83 tysiące zagranicznych pracownków. W każdym przedziale wiekowym jest co najmniej dwa razy więcej mężczyzn niż kobiet. Na przykład wśród zatrudnionych legalnie cudzoziemców, którzy nie skończyli 40 lat życia jest prawie ćwierć miliona mężczyzn, a nieco ponad 110 tys. kobiet.

"Na początku października pracodawcy deklarowali opłacanie składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe za prawie 570 tys. pracowników bez polskiego obywatelstwa. Mężczyzn było ponad 382 tys., a pań prawie 187 tys. Sięgając do lat wcześniejszych, proporcje dwa do jednego na korzyść panów widać jak na dłoni. Rok temu w grudniu, panów-cudzoziemców zgłoszonych w placówkach ZUS było w 292 tysięcy, a kobiet 148 tys." wyjaśnia Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

Według danych ZUS, drugą po Ukraińcach grupę cudzoziemców płacących składki ubezpieczeniowe stanowią Białorusini (33,6 tys.). Kolejne miejsca zajmują: Wietnamczycy (8,1 tys.), Mołdawianie (7,3 tys.), Rosjanie (7,3 tys.), Gruzini (5,9 tys.), Hindusi (5,5 tys.), Chińczycy (4,9 tys.), Rumuni (4,6 tys.) i Włosi (4,4 tys.). (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ agz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 10 rob1111

składki za najnizsza krajowa a reszta pod stolem ..kierowca ciezarowki według papierów zarabia najnizsza krajowa ..beka smiechu..a inni przedsiębiorcy musza robic to samo ..bo straca konkurencyjność cenowa lub placowa...w innych zawodach pewnie jest podobnie...

! Odpowiedz
1 0 dziki_losos

Dlatego stała składka dla każdego eliminowałaby takie patologie.

! Odpowiedz
3 20 h-b

Niewiele jak na ponad 2 mln. liczbę będących tylko z samej Ukrainy już ponoć w tym kraju ! 75 proc. przybyszów za wschodniej granicy pracujących w Polsce jest zatrudnionych na umowę-zlecenie na minimalnych w większości stawkach.A co z resztą pewnie na szaro-czarno ... Coraz większa nienormalna wręcz Patologiczna sytuacja na rynku zatrudnienia na większości tanich czasowych śmieciowo-zleceniowych umowach połączona z rosnącym coraz bardziej szaro-czarnym niepewnym niby zatrudnianiem jak najtańszym kosztem się da bez umów i praw pracownika w tym kraju - wszystkich stąd niedługo od straszy z kretesem !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 17 fakpejsy

A co z pozostalymi 3 milionami?!

! Odpowiedz
2 7 h-b

Resztę ... ich goszczą tzw.dawcy pracy - część na śmieciowo-zleceniach bez praw pracownika na możliwie minimalnych stawkach - zdecydowaną większość na szaro-czarno bez umów bez żadnych praw pracownikach z niepewnym na Maxa wynagrodzeniem.Żałosne

! Odpowiedz
2 0 pull_up_terrain_ahead

A ty się martwisz Silvio, niepotrzebnie.

! Odpowiedz
3 4 silvio_gesell

Wyemigrowało 2,5mln. Ale może masz rację, może niepotrzebnie się martwię.

! Odpowiedz
2 2 pull_up_terrain_ahead odpowiada silvio_gesell

Zapytaj swojej ulubionej progresywnej partii rządzącej, może mają jakieś rozwiązanie w zanadrzu. Chyba nie trzymaliby tego w tajemnicy.

! Odpowiedz
2 2 pull_up_terrain_ahead odpowiada silvio_gesell

"It's a free world". Stary dokument, nie wiem, może widziałeś.

! Odpowiedz
2 0 silvio_gesell odpowiada pull_up_terrain_ahead

Obejrzę. Dzięki!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.