Bliski Wschód nadal niespokojny w 2018 roku

Bliski Wschód pozostaje najbardziej niestabilnym regioniem świata. Choć wojna domowa w Syrii powoli wygasa, nikt nie spodziewa się, by w tym rejonie globu powrócił pokój i bezpieczeństwo.

(fot. Omar Sanadiki / Reuters)

Ostateczne zwycięstwo Baszara al-Asada w syryjskiej wojnie domowej to tylko kwestia czasu. Choć w konflikt pośrednio zaangażowane były wszystkie bliskowschodnie mocarstwa, koniec wojny nie oznacza pokoju w regionie. Wciąż niejasne są bowiem przyszłe strefy wpływów w Syrii, o które nadal walczą arabskie stolice.

Nadal niezakończony pozostaje konflikt w Jemenie. Arabia Saudyjska próbuje za pomocą bombardowań przywrócić do władzy sunnickich polityków. Po drugiej stronie stoją szyici z grupy Huti, którzy sprawują faktyczną władzę i których wspiera Iran. Odwieczny konflikt między Arabią Saudyjską a Iranem i wpływy obu mocarstw widać także w niestabilnym politycznie Libanie i wciąż niezakończonej sprawie blokady Kataru w Zatoce Perskiej.

Niestabilna sytuacja panuje też w Libii, gdzie uznany przez społeczność międzynarodową rząd ma niewiele do powiedzenia w praktyce. W efekcie, to właśnie w Libii bez problemów działają przemytnicy ludzi, współodpowiedzialni za falę migracji do Europy i za wykorzystywanie uchodźców.

W wielu krajach muzułmańskich do niepokojów czy zamachów dochodzi za sprawą organizacji powiązanych z ISIS. Choć tzw. Państwo Islamskie zostało pokonane w Syrii i w Iraku, to w krajach takich jak Afganistan czy Egipt, zwolennicy ISIS stoją za ostatnimi atakami na ludność cywilną.

W 2018 roku Egipt czekają wybory prezydenckie. Na razie jednak nic nie wskazuje na to, żeby ktokolwiek mógł odebrać władzę armii i zastąpić na stanowisku prezydenta Abdela Fataha al-Sisiego, pełniącego obecnie tę funkcję.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski/wcześn./kano

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil