REKLAMA

Bliski Wschód nadal niespokojny w 2018 roku

2018-01-02 08:12
publikacja
2018-01-02 08:12

Bliski Wschód pozostaje najbardziej niestabilnym regioniem świata. Choć wojna domowa w Syrii powoli wygasa, nikt nie spodziewa się, by w tym rejonie globu powrócił pokój i bezpieczeństwo.

fot. Omar Sanadiki / / Reuters

Ostateczne zwycięstwo Baszara al-Asada w syryjskiej wojnie domowej to tylko kwestia czasu. Choć w konflikt pośrednio zaangażowane były wszystkie bliskowschodnie mocarstwa, koniec wojny nie oznacza pokoju w regionie. Wciąż niejasne są bowiem przyszłe strefy wpływów w Syrii, o które nadal walczą arabskie stolice.

Nadal niezakończony pozostaje konflikt w Jemenie. Arabia Saudyjska próbuje za pomocą bombardowań przywrócić do władzy sunnickich polityków. Po drugiej stronie stoją szyici z grupy Huti, którzy sprawują faktyczną władzę i których wspiera Iran. Odwieczny konflikt między Arabią Saudyjską a Iranem i wpływy obu mocarstw widać także w niestabilnym politycznie Libanie i wciąż niezakończonej sprawie blokady Kataru w Zatoce Perskiej.

Niestabilna sytuacja panuje też w Libii, gdzie uznany przez społeczność międzynarodową rząd ma niewiele do powiedzenia w praktyce. W efekcie, to właśnie w Libii bez problemów działają przemytnicy ludzi, współodpowiedzialni za falę migracji do Europy i za wykorzystywanie uchodźców.

W wielu krajach muzułmańskich do niepokojów czy zamachów dochodzi za sprawą organizacji powiązanych z ISIS. Choć tzw. Państwo Islamskie zostało pokonane w Syrii i w Iraku, to w krajach takich jak Afganistan czy Egipt, zwolennicy ISIS stoją za ostatnimi atakami na ludność cywilną.

W 2018 roku Egipt czekają wybory prezydenckie. Na razie jednak nic nie wskazuje na to, żeby ktokolwiek mógł odebrać władzę armii i zastąpić na stanowisku prezydenta Abdela Fataha al-Sisiego, pełniącego obecnie tę funkcję.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski/wcześn./kano

Źródło:IAR
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki