REKLAMA

Blinken do Ukraińców: nie pozwólcie Moskwie was podzielić

2022-01-19 17:00
publikacja
2022-01-19 17:00
Blinken do Ukraińców: nie pozwólcie Moskwie was podzielić
Blinken do Ukraińców: nie pozwólcie Moskwie was podzielić
/ Twitter

Ukraińcy muszą trzymać się razem, szczególnie w tym okresie - zaapelował w środę w Kijowie sekretarz stanu USA Antony Blinken. Ostrzegł też, że ukraińskie społeczeństwo powinno się przygotować do tego, iż mogą nadejść "trudne dni".

Blinken, który w środę rano przybył na Ukrainę, spotkał się tego dnia w Kijowie z pracownikami ambasady USA, prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i ministrem spraw zagranicznych Dmytrem Kułebą. Po rozmowach szefowie dyplomacji USA i Ukrainy wystąpili na wspólnej konferencji prasowej.

"Dla Rosji największym sukcesem dzisiaj będzie zasianie paniki, braku zaufania w społeczeństwie ukraińskim i zdestabilizowanie nas od środka" - oznajmił podczas niej Kułeba. Przede wszystkim - jak dodał - dotyczy to rozchwiania systemu finansowego i gospodarki.

Dlatego mamy podjąć wszystkie działania, "by nie dopuścić do tego, aby Rosja osiągnęła ten cel nawet bez wyciągania broni z kieszeni" - dodał. Wszystkie nasze wysiłki dziś są skierowane na to, by sytuacja wewnątrz kraju pozostała stabilna, a gospodarka nie cierpiała z powodu problemów dotyczących kwestii bezpieczeństwa - oświadczył Kułeba. Przekazał, że tego m.in. dotyczyła jego rozmowa z sekretarzem Blinkenem.

Zaznaczył też, że Kijów wie, iż USA stoją ramię w ramię z Ukrainą nie tylko, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, ale też wspierają ją, by utrzymać "wewnętrzną siłę" Ukrainy.

Blinken zapewnił z kolei, że USA będą współpracować z Ukrainą w kontekście skutków ekonomicznych, związanych z wyzwaniami ze strony Rosji. Poinformował, że jego kraj zwiększy wsparcie dla Ukrainy do 300 mln dolarów w tym roku.

Poinformował o trwającej amerykańskiej pomocy dla Ukrainy w dziedzinie obronności. "Dostawy trwają", a USA skierują na Ukrainę dodatkową pomoc, by wzmocnić jej zdolności obronne, jeśli dojdzie do rosyjskiej agresji - zapowiedział.

Sekretarz oznajmił, że Ukraina stanęła w obliczu bezprecedensowego wyzwania ze strony Rosji. Jak podkreślił, przybył na Ukrainę, by potwierdzić niezachwiane poparcie USA dla tego kraju "w czasie, gdy jego bezpieczeństwo, rozkwit, demokracja, jego fundamentalne prawo do istnienia jako suwerenne, niezależne państwo, mierzy się z bezprecedensowym wyzwaniem ze strony Rosji".

Ukraińcy muszą trzymać się razem, szczególnie w tym okresie - zaapelował Blinken, oświadczając, że celem Moskwy od dawna jest sianie podziałów na Ukrainie. "Ukraina powinna unikać wszystkich działań, które pomagają Rosji w tych cynicznych zamiarach" - wskazał. "Nie pozwólcie Moskwie was podzielić" - wezwał Blinken. Ocenił też, że polityczni liderzy powinni odłożyć na bok dzielące ich różnice na rzecz interesów narodowych.

Ostrzegł też, że Ukraińcy muszą się przygotować do tego, że mogą nadejść "trudne dni".

Poruszono także m.in. temat ewentualnych sankcji na Rosję. Kułeba zaznaczył, że jego kraj oczekuje od USA i UE uzgodnienia pakietu sankcji wobec Rosji, a sekretarz stanu USA zapewnił, że USA i sojusznicy nad tym pracują. Jak dodał, to "komponent finansowy, gospodarczy, eksportowy". "Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie. Ale jeśli tak się stanie, będziemy działać silnie, w sposób skoordynowany, by Rosja odczuła skutki" - zapowiedział.

Według ministra spraw zagranicznych Ukrainy Rosja powinna otrzymywać "jasny sygnał" w sprawie sankcji każdego dnia; że to nie tylko groźby, ale że jest to realne.

W czwartek Blinken poleci do Berlina, gdzie spotka się ze swoimi odpowiednikami z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji, by dyskutować o możliwej reakcji na wszelkie rosyjskie działania militarne przeciwko Ukrainie. W piątek w Genewie Blinken będzie rozmawiał z szefem dyplomacji Rosji Ławrowem. Blinken obiecał w środę kontynuowanie działań dyplomatycznych.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

ndz/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (15)

dodaj komentarz
ajwaj_
Blinken zyje dalko od reala,
na ksiezycu (z Hollywood)
_______________________
CZECHY
Komisja polityki zagranicznej, obrony i bezpieczeństwa wyższej izby czeskiego parlamentu wydała zalecenie dla rządu, aby "odważnie rozpoczął rewizję stosunków z Rosją", powiedział dziennikarzom przewodniczący komisji Pavel
Blinken zyje dalko od reala,
na ksiezycu (z Hollywood)
_______________________
CZECHY
Komisja polityki zagranicznej, obrony i bezpieczeństwa wyższej izby czeskiego parlamentu wydała zalecenie dla rządu, aby "odważnie rozpoczął rewizję stosunków z Rosją", powiedział dziennikarzom przewodniczący komisji Pavel Fischer.

"Zalecamy, aby rząd odważnie rozpoczął taką rewizję stosunków z Rosją, jaką obiecał w swoim oświadczeniu politycznym. Apelujemy też do rządu, by pamiętał o dążeniu do przeprosin, odszkodowań, przestrzegania traktatów i budowania wzajemnie korzystnych relacji z Rosją" - powiedział Fischer po posiedzeniu komisji.
mooooo
Jestem ciekaw czy w razie konfliktu USA wyślę w rejon Afro-Amerykanow z Memphis Tennessee I okolic a może opłaci najemników
talmud
ktos musi za "demokracje" umrzeć.......najważniejsze żeby łol strit casino.......dalej się kręciło .....LOL
barysza51
Czy ten człowiek nie rozumie że na Ukrainie żyją Ukraińcy, Rosjanie, Węgrzy, Rumuni, Polacy.
Tylo federacja pozwoli istnieć i rozwijać się tej pięknej krainie.
darius19
Rosja to kraj bandycki. Obecnosc "ajwaj_" adwokata rezimu Putina ze stajni cara, o tym swiadczy.
Uzasadni wszystko. Swego czasu promowal solidarnosc Slowian. Tak samo jak Sputnik czy usprawiedliwal uzycie Noviczoka. Dno.
the_mind_renewed
"Rosja to kraj bandycki" No zgoda, a jakim epitetem określił byś USA. Brakuje miejsca na skali?
ajwaj_ odpowiada the_mind_renewed
ona nic nie rozumie
dzici nauczyly spamu i wkleja to latami :)
the_mind_renewed
No niestety cała południowa Ameryka została już okradziona i wyzyskana teraz czas na resztę świata z Europą na czele. Bij-ta się ludy za bankierów, Ameryce nie może być źle. A my wam pomocowym dodrukiem sypniemy. To nie może być tak że w efekcie Rosja i chiny za pól darmo dostają gaz i ropę z Iranu. My to rozwalimy i Tajwan oswobodzimy No niestety cała południowa Ameryka została już okradziona i wyzyskana teraz czas na resztę świata z Europą na czele. Bij-ta się ludy za bankierów, Ameryce nie może być źle. A my wam pomocowym dodrukiem sypniemy. To nie może być tak że w efekcie Rosja i chiny za pól darmo dostają gaz i ropę z Iranu. My to rozwalimy i Tajwan oswobodzimy od zagrożenia Chińskiego. Ps. Jedna z najgorszych mend to "Srinkien".
the_mind_renewed
Ja tam jestem za rosyjskimi wojskami w Chicago, Baltimore i San Francisco itd. Aby zaprowadzić tam porządek i bezpieczeństwo a w szczególności na Wall Street.
ajwaj_
""Ostrzegł też, że Ukraińcy muszą się przygotować do tego, że mogą nadejść "trudne dni".""

- te trudne dni przyniesli kal-boje z Majdanem - zamachem stanu w 2014
Ukraine z panstwa dosc bogatego, przemyslowego Jankesi zmienili w najbiedniejszy kraj Europy.

Blinken poucza :)
A Jankesowo
""Ostrzegł też, że Ukraińcy muszą się przygotować do tego, że mogą nadejść "trudne dni".""

- te trudne dni przyniesli kal-boje z Majdanem - zamachem stanu w 2014
Ukraine z panstwa dosc bogatego, przemyslowego Jankesi zmienili w najbiedniejszy kraj Europy.

Blinken poucza :)
A Jankesowo jest przed wojna domowa, rozpadem, bieda, inflacja real 25 %, wszekimi kryzysami, epidemia prochów, brakiem powszechnej opieki zdowotnej, itd

Blinkena opowiesci maja znaczenie ZERO. Zrób se porzadek w domu

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki