"Wojsko Polskie awansuje do ekstraklasy"

Planuję kolejną wizytę w Waszyngtonie, która ma być poświęcona m.in. negocjacjom o zwiększeniu obecności żołnierzy amerykańskich w Polsce - mówił we wtorek w Polskim Radiu szef MON Mariusz Błaszczak. Wyraził nadzieję, że wizyta będzie "znaczącym krokiem naprzód".

(MON)

Błaszczak był w radiowej jedynce pytany, czy 1 września br. prezydent USA Donald Trump ogłosi w Polsce, że przynajmniej 6 tys. żołnierzy amerykańskich będzie rotacyjnie stacjonowało w naszym kraju. "Negocjujemy, są powołane grupy, które właśnie zajmują się szczegółami. (...) Rozmawiamy na temat nie +czy+, tylko +jak i kiedy+. Te negocjacje są bardzo zaawansowane" - zapewnił szef MON. Wyraził nadzieję, że jego kolejna wizyta w USA "będzie też znaczącym krokiem naprzód jeżeli chodzi o ustalenia".

Pytany o negocjacje dotyczące zakupu przez Polskę amerykańskich myśliwców piątej generacji F-35, szef MON powiedział, że rozmowy trwają. "To proces, który daje szanse, że w stosunkowo krótkim czasie Wojsko Polskie będzie wyposażone w ten najnowocześniejszy sprzęt. Ale to jest także wprowadzenie Wojska Polskiego do ekstraklasy, z pierwszej ligi do ekstraklasy. To jest właśnie taki skok, jeżeli chodzi o możliwości bojowe Wojska Polskiego" - podkreślił.

W listopadzie ubiegłego roku szef MON Mariusz Błaszczak polecił Szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przyśpieszenie realizacji programu zakupu samolotu myśliwskiego nowej generacji (piątej, obecnie używane w polskich siłach powietrznych samoloty F-16 są maszynami czwartej generacji).

Resort obrony zapowiedział wtedy, że pozyskany w przyszłości myśliwiec "będzie operować w środowisku antydostępowym i sieciocentrycznym oraz będzie współpracował z komponentem sojuszniczych wojsk lotniczych".

O tym, że rząd USA rozważa możliwość sprzedaży myśliwców F-35 pięciu krajom sojuszniczym: Polsce, Rumunii, Grecji, Hiszpanii i Singapurowi, poinformowano na początku kwietnia. Taką informację przekazał Izbie Reprezentantów Kongresu przedstawiciel Departamentu Obrony wiceadmirał Mathias Winter. W pisemnym raporcie przesłanym Izbie Winter podkreślił, że rząd USA odpowie na wszelkie oficjalne wnioski dotyczące informacji o myśliwcach F-35 i warunkach ich zakupu. Winter zajmuje się w Pentagonie właśnie sprawami dotyczącymi tych myśliwców. 

autor: Mieczysław Rudy

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
23 27 raficus

Super! Dobra wiadomość! Mam nadzieje ze coś z tego będzie. Podczas rządów PiSu nasz sojusznik USA nam ufa. Nie jestem wiec zaskoczony ze trwają rozmowy odnośnie kupna F35. Mnie ciekawi cena. My powinnismy wynegocjować jak najlepsza cene. Jeśli nas tak poważają, to niech sprzedadzą nam te myśliwce cenie i na warunkach jakie otrzymał Izrael :-)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
36 22 psokal

Trzymam kciuki Panie Błaszczak. Mam tylko nadzieję że jak już rozpiszecie przetargi to opozycja nie rozpęta wokół nich podobnej histerii jak Pańska partia przy umowie na śmigłowce. I w razie przejęcia władzy nie będą wycofywać się z umów, sabotować modernizację własnej armii tylko po to żeby dokopać poprzedniemu rządowi. Tak jak zrobił Pański wielki poprzednik.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
21 66 misafi

Dzięki naszemu Ministrowi Obrony Narodowej Mariuszowi Błaszczakowi wszyscy potencjalni najeźdźcy czy też terroryści poczuli lęk na samą myśl o ataku na Polskę bo wiedzą, że zreformowane, nowocześnie wyposażone i zdeterminowane Wojsko Polski szybko im tę rękę utnie. Nawet Rosja zaczęła przesuwać swoje manewry bliżej białorusko-rosyjskiej granicy bo wiedzą, że cios zadany przez Obronę Terytorialną operująca na Podlasiu będzie śmiertelny, nawet dla najlepszych jednostek Specnazu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 35 andrzej_warszawski

Brawo. Odstraszanie jest skuteczne tylko gdy ma się czym postraszyć.

! Odpowiedz
29 51 karbinadel

Mitoman. Jeszcze nie skończyli sprzątać po Macierewiczu, więc o czym ta gadka? Najpierw osiągnijcie chociaż poziom sprzed rządów Szybkiego Antoniego

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil