REKLAMA

Błaszczak: Polskie wojsko liczy 135 tys. żołnierzy razem z WOT

2021-03-01 19:35
publikacja
2021-03-01 19:35
fot. Wojciech Król / MON

Polska armia będzie silniejsza, bo konsekwentnie ją rozwijamy; Wojsko Polskie już liczy 135 tys. żołnierzy, z razem z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej; przyrost liczby żołnierzy jest więc wyraźny - mówił szef MON Mariusz Błaszczak.

Szef MON został zapytany w poniedziałek w Polskim Radiu 24 "co by było" gdyby polska armia była silniejsza. "Tak będzie. Konsekwentnie realizujemy projekt rozbudowy Wojska Polskiego. Dziś mogę powiedzieć wprost, że wojsko polskie liczy 135 tys. żołnierzy razem z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej, że sukcesywnie, rok po roku, liczebnie rozwijamy Wojsko Polskie. W 2015 r. kiedy PiS obejmowało władzę, żołnierzy Wojska Polskiego było 95 tys. A więc to widać - jest to przyrost bardzo wyraźny" - odpowiedział Błaszczak.

Podkreślił też, że elementem "budowania silnego Wojska Polskiego, które jest gwarancją bezpieczeństwa naszej ojczyzny" jest "zacieśnienie relacji sojuszniczych w NATO, szczególnie z USA".

Dopytywany, kiedy dodatkowe siły amerykańskie pojawią się w Polsce, szef MON przyznał, że przez epidemię "proces trochę jest spowolniony". "Ale jesteśmy umówieni (z USA) co do tego, że 5,5 tys. żołnierzy, którzy są na polskiej ziemi, zostaną, plus 1000 żołnierzy (przybędzie do Polski - PAP)" - przypomniał Błaszczak.

Błaszczak zapewnił też, że inne ustalenia w tym zakresie z USA są aktualne po zmianie na stanowisku prezydenta tego kraju.

"Już niebawem polski dowódca obejmie stanowisko zastępcy dowódcy korpusu wojsk amerykańskich w Kentucky. To jest o tyle istotne, że takie dowództwo rozpoczęło, jesienią ubiegłego roku, swoją działalność w Polsce, w Poznaniu. To jest dowództwo amerykańskie, które obejmuje swoim zasięgiem nie tylko żołnierzy amerykańskich stacjonujący w Polsce, ale na całej wschodniej flance NATO. To jest wyraz, argument, podstawa pokazująca relacje - bardzo bliskie relacje wojskowe polsko-amerykańskie" - zapewnił szef MON. (PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
siema123
Te 135tys nie ma najmniejszych szans z 10tys kontraktorów z Blackwater. Tyle w temacie wielkiej armii. Dziękuję dobranoc.
lobotomek
Jakoś dyskretnie pan minister przemilczał fakt uzbrojenia i zdefraudowania przez Macierewicza 18,5 mld zł, które były zarezerwowane na Caracale. Te 40 tysięcy żołnierzy to wyborcy PIS, których wojsko dowozi autobusami do lokali wyborczych. Daje im bez opamiętania ciągle podwyżki i zepsute pistolety. A "Żołnierze" Jakoś dyskretnie pan minister przemilczał fakt uzbrojenia i zdefraudowania przez Macierewicza 18,5 mld zł, które były zarezerwowane na Caracale. Te 40 tysięcy żołnierzy to wyborcy PIS, których wojsko dowozi autobusami do lokali wyborczych. Daje im bez opamiętania ciągle podwyżki i zepsute pistolety. A "Żołnierze" WOT nadają się co najwyżej do przeprowadzenia staruszki na pasach. Ale armia będzie silna. Pod warunkiem, że wymodlimy, by ruscy na nas nie napadli.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki