Błaszczak: Naszym celem są perfekcyjne relacje między żołnierzami polskimi i amerykańskimi

Naszym celem jest doprowadzenie do perfekcyjnych relacji między siłami zbrojnymi, między żołnierzami polskimi i amerykańskimi, ale także sojuszniczymi w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział w poniedziałek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Szef MON obserwował pokaz ćwiczeń wojskowych w Drawsku Pomorskim (Zachodniopomorskie) z udziałem amerykańskich i polskich żołnierzy.

"To jest niezwykle ważne, żeby wojska sojusznicze ćwiczyły ze sobą. Naszym celem jest doprowadzenie do perfekcji relacji między siłami zbrojnymi, między żołnierzami polskimi, amerykańskimi, ale także sojuszniczymi w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego" - powiedział Błaszczak. Dodał, że to niezwykle istotne, iż "w tak krótkim czasie" żołnierze amerykańscy zostali "przebazowani" z Teksasu do Drawska.

"Miejsce też nie jest przypadkowe. Jesteśmy na terenie największego poligonu w Polsce, wciąż rozbudowywanego. Naszym celem jest doprowadzenie do tego, żeby tu właśnie, w Drawsku Pomorskim, istniało i funkcjonowało centrum szkolenia bojowego, które będzie służyło wojsku polskiemu, ale także wojskom sojuszniczym, głównie wojskom amerykańskim" - powiedział szef MON.

Minister obrony ocenił, że tego typu ćwiczenia powodują "zacieśnienie relacji polsko-amerykańskich".

Ponad 1,5 tys. żołnierzy 2. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z 1. Dywizji Pancernej z Fort Bliss w Teksasie przyjechało 21 marca via Berlin na poligon w Drawsku Pomorskim, dokąd przerzucono dla nich 700 sztuk sprzętu ze składów w Eygelshoven w Holandii. Ćwiczenie ma sprawdzić i doskonalić zdolność amerykańskich wojsk lądowych do przegrupowania i rozmieszczania w sytuacjach nadzwyczajnych.

Amerykańscy żołnierze ćwiczą z żołnierzami 12. Dywizji Zmechanizowanej i 11. Dywizji Kawalerii Pancernej. Po zakończeniu ćwiczenia jednostka powróci do bazy w Teksasie, a sprzęt na miejsce składowania w Holandii. (PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ mrr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 fakpejsy

Usa do domu,juz!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil