REKLAMA

Błaszczak: 30 funkcjonariuszy Straży Granicznej pojedzie do Macedonii

2016-04-27 13:09
publikacja
2016-04-27 13:09

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak poinformował w środę w Lubaniu (woj. dolnośląskie), że polski rząd zdecydował się wysłać 30-osobowy kontyngent Straży Granicznej do Macedonii.

/ fot. Krzysztof Wojciewski / FORUM

Zdecydowaliśmy o bardziej aktywnym uczestnictwie polskich funkcjonariuszy w ochronie zewnętrznych granic Unii Europejskiej. Za kilka dni do Macedonii wyjedzie 30-osobowy kontyngent Straży Granicznej" - zapowiedział Błaszczak w Lubaniu, gdzie oglądał szkolenie funkcjonariuszy z tego kontyngentu w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej.

Szef MSWiA przypomniał niedzielne zapowiedzi, że Polska wyśle także 120-osobowy kontyngent do Grecji, gdzie będzie on działał w ramach Frontexu. Jesteśmy gotowi pomóc w uszczelnianiu granicy zewnętrznej UE również w Grecji. W naszym kontyngencie będzie 60 strażników granicznych, 40 policjantów i 20 ekspertów z Urzędu ds. Cudzoziemców - powiedział szef resortu.

Według ministra polskie służby graniczne działają bardzo profesjonalnie, a praca w ramach wyjazdowych kontyngentów pozwoli im zdobyć doświadczenie zawodowe, które może się okazać potrzebne. To jest wysiłek i wkład państwa polskiego, ale jestem przekonany, że to będzie procentować w waszej pracy zawodowej, jak również będzie korzystne dla Polski - powiedział Błaszczak, zwracając się do funkcjonariuszy.

Jak ocenił szef MSWiA, pomysły pojawiające się w UE, by imigrantów rozdzielać pomiędzy kraje członkowskie - są złe, bo mogą się przyczyniać do jeszcze większej fali migracji.

Dodał, że wysłanie polskich strażników do Macedonii to element obowiązku, jaki nasz kraj ma w ramach członkostwa w UE, ale ma służyć również obronie naszych granic.

Szef MSWiA zapowiedział, że Straż Graniczna jako formacja będzie w Polsce wspierana i rozwijana pod wieloma względami - m.in. sprzętowym, finansowym i osobowym. Gdy rozmawiam z ministrami w krajach, w których zlikwidowano straż graniczną, to widać, że tam sytuacja nie jest dobra - oświadczył Błaszczak.

30 strażników z Polski wyjedzie do Macedonii na początku maja. Ich misję zaplanowano na 6 tygodni. (PAP)

ros/ gma/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Unia zmaga się z napływem imigrantów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki