REKLAMA

Bix Aliu: Polska niebawem stanie się 19. sojusznikiem USA korzystającym z pocisków Javelin

2021-02-23 13:37
publikacja
2021-02-23 13:37
fot. Bumble Dee / Shutterstock

Amerykanie i Polacy kontynuują wzmacnianie naszych wspólnych zdolności obronnych. Jestem dumny, że Polska już niebawem stanie się naszym 19. sojusznikiem korzystającym z przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin - podkreślił we wtorek charge d'affaires, a.i. USA w Polsce Bix Aliu.

"Nie zwalniamy tempa. Amerykanie i Polacy kontynuują wzmacnianie naszych wspólnych zdolności obronnych. Javelin to kolejny etap. Jestem dumny, że Polska już niebawem stanie się naszym 19. sojusznikiem z systemem Javelin" - napisał Bix Aliu na Twitterze.

Zamieścił też wpis Ambasady USA w Warszawie, w którym poinformowano, że w Toruniu rozpoczęło się szkolenie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej na instruktorów obsługi przeciwpancernych pocisków Javelin. "Jest to element kontraktu podpisanego między Polską a USA. Dzięki temu powstanie wykwalifikowana kadra, gotowa do szkolenia polskich operatorów Javelin" - podkreślono we wpisie ambasady.

W kwietniu zeszłego roku MON poinformowało, że zakończyło negocjacje w sprawie zakupu amerykańskich przenośnych zestawów przeciwpancernych Javelin. W marcu zgodę na sprzedaż Polsce do 79 wyrzutni i 180 pocisków, sprzętu towarzyszącego, amunicji szkolnej i szkoleń za maksymalnie 100 mln dol. zatwierdził Departament Stanu. Sprzedaż ma się odbyć w ramach programu FMS (Foreign Military Sales) – sprzedaży sojusznikom broni używanej przez amerykańskie wojsko.

Użytkownikiem broni mają być Wojska Obrony Terytorialnej. Pociski Javelin wybrano jako rozwiązanie odpowiadające rozwijanej w WOT koncepcji lekkiej piechoty i budowy zdolności przeciwpancernych tego rodzaju sił zbrojnych. Wybór Javelina, jako broni typu "wystrzel i zapomnij" do walki na dystansach kilkuset metrów, WOT uzasadniały prostotą obsługi i szkolenia, pozwalającymi utrzymać nawyki ochotników i rezerwistów. Według tej koncepcji Javelin ma uzupełnić, a nie zastąpić bardziej zaawansowane pociski Spike.

Polska zwróciła się do Stanów Zjednoczonych o sprzedaż nowej wersji, która pozwala niszczyć nie tylko cele opancerzone, ale również umocnienia i "siłę żywą", ma także ulepszoną głowicę naprowadzającą.(PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (1)

dodaj komentarz
itso_nie_oddawaj_figur
ale obciach

Powiązane: Modernizacja polskiej armii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki