Wywiad: Biuro Inwestycji Kapitałowych zakłada, że przychody i wynik netto w '19 będą porównywalne rdr

2019-09-25 14:32
publikacja
2019-09-25 14:32

Biuro Inwestycji Kapitałowych spodziewa się, że przychody i wynik netto w 2019 roku będą porównywalne względem poprzedniego roku - poinformował PAP Biznes prezes Mirosław Koszany. Ocenił, że rynek magazynowy wciąż ma bardzo dobre perspektywy, a spółka może sprzedać w 2020 roku kolejny obiekt.

/ fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

„Na koniec roku wynik netto będzie dużo lepszy od wyniku po pierwszym półroczu. Myślę, że będzie porównywalny z ubiegłym rokiem. Jesteśmy obecnie w fazie inwestycji - budowy centrum logistycznego we Wrocławiu. Ta inwestycja będzie oddawana do użytku w pierwszym kwartale przyszłego roku, więc na koniec roku będzie wyceniona i w znaczącym stopniu jej wartość rynkowa będzie już widoczna w bilansie spółki" - powiedział PAP Biznes prezes Mirosław Koszany.

W 2018 roku Biuro Inwestycji Kapitałowych odnotowało 2,06 mln zł zysku netto, przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 19,16 mln zł.

Po pierwszym półroczu 2019 roku spółka ma 1,5 mln zł zysku netto wobec 8,5 mln zł przed rokiem. Przychody ze sprzedaży wzrosły w tym czasie rdr o około 11 proc. do 10,3 mln zł. Prezes spodziewa się, że przychody w całym 2019 roku będą porównywalne do tych, odnotowanych 2018 roku.

„W drugim półroczu dynamika wzrostu przychodów nie będzie taka jak w pierwszym półroczu, ponieważ sprzedaliśmy część portfela, który generował te przychody. Z drugiej strony, wzrost wynikał również z tego, że centrum logistyczne Sosnowiec II od drugiej połowy ubiegłego roku funkcjonuje i jest już w całości wynajęte" - powiedział prezes Koszany.

"Przychody w 2019 roku powinny być porównywalne rdr, może trochę niższe, ale nie spodziewam się znaczących różnic" - dodał.

Koszany poinformował, że grupa prowadzi rozmowy w sprawie sprzedaży swoich obiektów, ale jest jeszcze za wcześnie, by mówić o szczegółach, ponieważ "nie zostały poczynione żadne wiążące zobowiązania".

"Nie śpieszymy się ze sprzedażą - obiekty sprzedajemy dopiero wtedy, gdy dostaniemy dobrą ofertę z satysfakcjonującą ceną” - powiedział prezes.

„Jeśli negocjacje potoczą się pomyślnie, w przyszłym roku możemy sprzedać kolejny obiekt” - dodał.

Koszany wskazał, że negocjacje i due-diligence mogą trwać nawet 12 miesięcy.

„Na rynku jest bardzo dużo funduszy, które chcą inwestować swoje pieniądze, ale jednocześnie – po doświadczeniach z kryzysu sprzed 11 lat - postępują bardzo ostrożnie. Wszystko jest szczegółowo analizowane, negocjacje i due-diligence w dzisiejszych czasach mogą trwać nawet 12 miesięcy” - powiedział prezes BIK.

Grupa sprzedała w czerwcu park handlowy w Radomiu za 24,6 mln zł, a w sierpniu Śląskie Centrum Logistyczne Sosnowiec I za 15,2 mln euro. Na przełomie grudnia i stycznia spółka spodziewa się sprzedaży Centrum Logistycznego Kraków II, które objęte jest już umową przedwstępną.

Obecnie BIK ma w portfelu dwa centra logistyczne w Krakowie, centrum logistyczne Sosnowiec II i park handlowy Karpacka w Bielsku-Białej. Jest też w trakcie realizacji pierwszego etapu centrum logistycznego we Wrocławiu o powierzchni 25 tys. m kw. Docelowo w tym projekcie powstać ma 47 tys. m kw.

"Mamy nadzieję, że do końca przyszłego roku całość będzie wybudowana. Prawie 70 proc. powierzchni w pierwszym etapie jest już objęta umową najmu” - powiedział prezes.

BIK przymierza się jednocześnie do kolejnych inwestycji - jeden z projektów spółka chciałaby zrealizować w 2020 roku.

„Mamy przygotowany jeszcze jeden projekt centrum logistycznego pod Krakowem, nad którym intensywnie pracujemy i mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się go zrealizować. Będzie to 20 tys. m kw. powierzchni najmu” - powiedział prezes.

„Szukamy też gruntów pod kolejne projekty - pod logistykę na północy Śląska i pod park handlowy na południu kraju. Mamy kilka ciekawych ofert, robimy rozeznanie pod względem możliwości komercjalizacji tych gruntów” - dodał.

Prezes Koszany ocenia, że rynek magazynowy wciąż ma bardzo dobre perspektywy.

"Nowe powierzchnie wynajmują się sprawnie, a poziom pustostanów przez ostatnie 4-5 lat znajduje się na stałym poziomie 5-6 proc. To pokazuje, że firmy, które budują magazyny cały czas znajdują klientów” - powiedział prezes.

„Szacuje się, że w tym roku oddanych do użytku zostanie około 2 mln m kw. powierzchni magazynowej. Obecnie w Polsce mamy jej około 17 mln m kw.” - dodał.

Prezes ocenił, że przy "normalnym rozwoju gospodarki" w ciągu 5-7 lat w Polsce powinno być 25-30 mln m kw. powierzchni magazynowej.

W ramach segmentu handlowego grupa zamierza skupiać się wyłącznie na retail parkach. Jak wskazał prezes, parki handlowe mają stanowić około 20-30 proc. portfela grupy.

„O ile rynek dużych galerii handlowych jest już raczej nasycony, tak segment handlu convience będzie się rozwijał. Mniejsze retail parki będą miały jeszcze wzięcie i powstanie ich w Polsce jeszcze sporo” - powiedział prezes.

BIK finansuje swoje projekty w około 30 proc. z wkładu własnego, a następnie kredytem bankowym. Zadłużenie spółki znajduje się w granicach 50-55 proc. wartości aktywów.

Spółka w tym roku po raz pierwszy wyemitowała obligacje - na kwotę 10 mln zł, z terminem zapadalności w styczniu 2021 roku.

"Będziemy kontynuowali tę ścieżkę, ale na bezpiecznym poziomie. Nie spodziewam się, aby nasze zadłużenie z tytułu obligacji miało być większe niż 15 mln zł. Możliwe, że w przyszłym roku spłacimy całkowicie obecne obligacje i wyemitujemy następne” - powiedział prezes Koszany.

„Na obligacje patrzymy bardziej jak na finansowanie pomostowe między kapitałem własnym a kredytem. Jest to pieniądz droższy, ale szybszy do pozyskania” - dodał.

Biuro Inwestycji Kapitałowych jest deweloperem powierzchni komercyjnych. Grupa zadebiutowała na rynku głównym GPW w listopadzie 2016 roku.

Sara Borys 

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki