Bitcoin w Polsce wciąż bez regulacji

To, co nie jest zabronione, jest dozwolone, więc bitcoin jest legalny. Aby rynek dobrze funkcjonował, musi mieć ramy prawne. W naszym prawie nie ma żadnej wzmianki o bitcoinach czy kryptowalutach. To tak jakbyśmy chcieli mówić o internecie mówiąc, że są to jakieś sieci elektroniczne. Tylko kilku krajom na świecie udało się stworzyć definicję, jest dużo problemów interpretacyjnych - mówi Krzysztof Piech z Uczelni Łazarskiego. Czy kupowanie kryptowalut jest bezpieczne? Co w przypadku kradzieży takiej waluty? O tym w materiale.

Jakie mamy prawa w przypadku kradzieży kryptowalut?

- Jeżeli ktoś mi ukradnie kryptowaluty, bitcoiny to mogę iść na policję i to zgłosić, ale skuteczność jest zerowa. Powody są różne. Po pierwsze jest to nowa technologia trudna do ogarnięcia, ponadto przelewy kryptowalutowe są nieodwracalne, nie można ich odwołać, nawet jeśli wiemy, kto dokonał przestępstwa, to trudno to wyegzekwować, ale są też problemy związane z brakiem specjalizacji w prokuraturach. Dokonano już ponad 100 przestępstw tego typu w Polsce – mówi Krzysztof Piech.

- Sektor dokonał samoregulacji. Zrobiliśmy coś niesamowitego w skali świata. Większość firm sektora podpisała się pod zobowiązaniem przestrzegania wspólnie stworzonych, określonych reguł. Jest to potwierdzone przez Ministerstwo Cyfryzacji. Wzorowaliśmy się na Japonii, która bardzo szybko rozwija się w tym zakresie – dodaje.

O kanonie dobrych praktyk podmiotów rynku krypto walutowego w Polsce przeczytasz tutaj.

Anna Drozd

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 16 ~Marta

co za bezczelny tytul sugerujący, ze jakies regulacje w ogole są potrzebne. Wiadomo, ze jak zaczną cos regulowac to bedzie z tego... to co zwykle

! Odpowiedz
4 1 ~Xawery88

Jestem ciekaw ile się tak jeszcze będzie przyglądać temu złoto i srebro fizyczne nie papierowe lecz fizyczne...

! Odpowiedz
2 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
8 2 ~Mateusz

trzeba uszczelnić Bitcoin

! Odpowiedz
1 8 ~T54

Masz już jakieś slajdy w PP jak to zrobić? ;)

! Odpowiedz
2 8 ~hehe

mogę znieść dowolnie dużo bredni nt. bitcoina, że bańka, że walnie itp itd,
a powód jest jeden

zapakowany po - wydawało się wtedy - niebotyczne 400 zł za sztukę :)

! Odpowiedz
1 3 ~Woda

Kryptowaluty są najbliższe płatnym kluczom API (w dużym uproszczeniu -
API określa w jaki sposób różne programy komputerowe mogą się bezpośrednio "dogadać"). Płatne klucze oznaczają z kolei, że aplikacje mogą sobie wzajemnie płacić za rozmaite usługi, bez udziału banków i pośredników. Osoby, które dzisiaj inwestują w kryptowaluty spekulują w zakresie wielkości rynku danej kryptowaluty. Zyski są potencjalnie ogromne, mierzone rzędami wielkości, choć ryzyko straty treść jest poważne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 5 ~MILIONER

w kilka tygodni na bitcoinie dorobiłem isę milionów

! Odpowiedz
1 3 ~Janko

Gratuluję milionerze z forum :) Proponuję z tymi milionami zająć się animacją rynku na polcoinie, aby zostać miliarderem.

! Odpowiedz
1 46 ~Janko

Totalitaryści nie mogą znieść tego, że obywatele przekazują sobie z kieszeni do kieszeni owoce swojej pracy, a władze i banki nawet o tym niewiedzą. Niewiedzą też do kogo wyciągać rękę po haracz i nie mogą tego opodatkować. Pieniądzowi przywrócono margines wolności jaki pełnił przez tysiąclecia, czyli wymiany wartości między ludźmi, bez możliwości pobierania haraczu przez banki i rządy i kontroli naszych kieszeni. To jest największy problem dla pasożytów, którzy dzień i noc kombinują jakby tu nas jeszcze okraść.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN -0,21% 3,9198
2020-02-28 22:02:00
EUR/PLN 0,12% 4,3268
2020-02-28 22:02:00
EUR/USD 0,34% 1,1039
2020-02-28 22:02:00
CHF/PLN 0,16% 4,0614
2020-02-28 22:02:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil