Bitcoin pogłębia tegoroczne dno

zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl

Kolejny tydzień notowania bitcoina i innych kryptowalut nie dają się nudzić. Dziś najbardziej znana kryptowaluta pogłębiła tegoroczne dno. Po tym, jak ostatniej nocy pękło kruche wsparcie na poziomie ok. 3,6 – 3,7 tys. dolarów.

Tegoroczne nowe minimum bitcoin ustanowił nieco ponad poziomem 3,2 tys. dolarów. Według serwisu Coindesk wynosi ono 3201,76 dolara, natomiast serwis CoinMarketCap lokuje je na poziomie 3280,23 dolara. To oznacza spadek o ok. 100 dolarów, w stosunku do minimów zanotowanych w piątek w nocy. Ostatni raz, kiedy kurs bitcoina notowany był na zamknięciu niżej, to był dzień 6 sierpnia 2017 roku – jeśli oprzeć się na danych serwisu CoinMarketCap.

O godz. 22:30 kursowi bitcoina udało już się odrobić nieco strat. W stosunku do dzisiejszego minimum, bitcoin zyskał ponad 100 dolarów, a jego kurs wynosił oraz 3 338 dolarów według serwisu Coindesk lub 3 385 dolarów – według serwisu CoinMarketCap. Jednak w skali 24 godzin oznaczało to wciąż ponad 7-procentowe spadki.

Tegoroczne nowe minimum bitcoin ustanowił nieco ponad poziomem 3,2 tys. dolarów.
Tegoroczne nowe minimum bitcoin ustanowił nieco ponad poziomem 3,2 tys. dolarów. (Coinmarketcap)

W stosunku do swojego rekordu wszech czasów (20 089 dolarów według serwisu CoinMarketCap), którego rocznicę będziemy obchodzili już za 10 dni, kurs bitcoina spadł już o 84%. Nie jest to jednak taki zły wynik wśród wszystkich kryptowalut. Przykładowo, kurs ethereum, kryptowaluty także należąca do grona najpopularniejszych coinów, spadł dziś do dwucyfrowego poziomu. O godz. 21:45 kurs ethereum wynosił 92,88 dolarów, co oznacza spadek o 93,5% w stosunku do styczniowego rekordu wczech czasów tej kryptowaluty.

W stosunku do swojego rekordu wszech czasów, kurs bitcoina spadł już o 84%.
W stosunku do swojego rekordu wszech czasów, kurs bitcoina spadł już o 84%. (Coinmarketcap)

Niektórzy wiążą zapaść na rynku bitcoina z pogorszeniem się nastrojów na Wall Street. Choć pomiędzy rynkami nie widać specjalnej korelacji, nie oznacza to, że czasem nie mogą one podążać w jednym kierunku. Wprawdzie bańka na rynku kryptowalut pękła już niemal rok temu, podczas gdy na Wall Street w tym czasie notowaliśmy nowe rekordy, to jednak ostatnie pogorszenie nastrojów na największym na świecie rynku finansowym może nie pozostawać bez wpływu także na inne rynki. Szczególnie te, które są rynkami aktywów wysokiego ryzyka. A do takich na pewno należy rynek kryptowalut.

W mediach pojawiła się także informacja o przesunięciach, jakie mają miejsce w największych portfelach bitcoinów, które nie były ruszane od kilku lat. Inwestorzy określani, ze względu na wielkość swoich portfeli „wielorybami”, mają transferować bitcoiny do innych portfeli. Przykładowo, we wtorek, bitcoiny o wartości miliarda dolarów miały zostać przetransferowane z czterech uśpionych od dłuższego czasu portfeli. W innym przypadku ten sam ruch spotkał niemal bitcoiny o wartości niemal pół miliarda dolarów. To samo ma dotyczyć kilku innych kryptowalut – informuje serwis bitcoin.com.

Jednym z rodzynków na rynku kryptowalut jest token bitcoin sv (BSV), który wypączkował z podziału bitcoin cash (BCH). Pomimo generalnych spadków na rynku kryptowalut, kurs bitcoin sv zyskał w ciągu ostatniego tygodnia niemal 7%. Tymczasem bratni bitcoin cash stracił blisko 40% na wartości w tym samym okresie czasu. Dzięki temu kurs BSV, dziś nawet chwilowo przewyższył nominałem notowania bitcoin cash. Powodem, którymi tłumaczy się zapaść kursu bitcoin cash w ostatnich dniach są plotki, jakoby jeden z gigantów na rynku wydobywania bitcoinów, firma Bitmain, przynosiła sięgające milionów dolarów straty. Firma jest jednym z większych posiadaczy BCH, które w przypadku jej upadłości, mogłyby zostać wystawione na sprzedaż.

Marcin Dziadkowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 54 atari65xe

Żadna piramida nie trwa wiecznie. Bitcoin nie generuje żadnej wartości sam w sobie. Żeby "zarobić" na bitcoinie ktoś inny musi stracić na bitcoinie. Logiki nikt nie przeskoczy. Może kiedyś odbije a może już nigdy bo w ostatnim roku jednak wiele osób o nim słyszało i trudno będzie znaleźć nowe pokłady naiwnych.

! Odpowiedz
9 57 detektorjusia

Solidny poziom jest na dwustu dolcach. A tymczasem ECB wprowadza bardzo tanie błyskawiczne przelewy międzynarodowe, więc ostatni argument o wyjątkowości tego krypto śmiecia upada. Za parę lat trzeba będzie dodać nowy rozdział do klasyki "Extraordinary Popular Delusions and the Madness of Crowds" jak to naiwni dawali 20k dolców za ciąg zer i jedynek, które parę lat wcześniej można było w setkach dziennie wyliczyć na domowym komputerze. Powodzenia bitcoinowcy :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 24 atari65xe

Akurat błyskawiczne transakcje to nie miała być główna zaleta bitcoina. Jego głównymi zaletami miała być decentralizacja (która mocno kuleje) , niezależność od banków centralnych (to akurat jest prawda) i anonimowość (to jest też bardzo wątpliwe) .. dodatkowo stała , z góry określona ilość btc miała sprawić , że nie będzie inflacji więc teoretycznie nie będzie tracił na wartości.

Kryptowaluta jako taka może być użyteczna do pewnych celów (ukrywanie majątku przed rodziną/rządem , transfer majątku za granicę) ale w przyszłości raczej to nie bitcoin będzie wygranym tylko coś nowego (większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że jest kilka tysięcy kryptowalut .. z czego oczywiście większość to oszustwa nastawione na zgarnięcie kasy od naiwnych ludzi).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 zenon_z_elei

Powodzenia w trzymaniu kasy na lokacie z oprocentowaniem poniżej inflacji... Na btc można zarobić i można stracić, zależy czy się kupuje z głową czy nie.

O jakich niby tanich i błyskawicznych przelewach mówisz? Nawet SEPA (działający jedynie w Europie) to i tak kilkanaście - kilkadziesiąt godzin. Dla porównania InstantSend w Dashu sekundy a opłaty groszowe, w dowolne miejsce na świecie.

No i rzecz najważniejsza: BEZ POŚREDNIKÓW. To jest właśnie cecha, której nie ma żadna inna forma transferu wartości na odległość, każdy inny sposób wymaga zaufania trzeciej stronie transakcji. Tego bankowi ujadacze nie przeskoczycie choćbyście nie wiem jak się napinali.

Sam btc być może i kiedyś upadnie a jego cena poleci na dno gdy zostanie wyparty przez nowocześniejszą kryptowalutę, ale z uwagi na to, że rynek krypto jako całość nie ma póki co konkurencji jako elektroniczna, deflacyjna gotówka nie wymagająca pośredników, to zawsze jakieś dobrze działające krypto będą miały swoich użytkowników kreujących realny popyt nad którym od czasu do czasu narastać będzie bańkowy popyt spekulacyjny o dynamice zależnej w dużej mierze od kapitalizacji. Trend wieloletni dla walut użytecznych i działających powinien być wzrostowy względem inflacyjnych fiatów.

Jeszcze raz powodzenia w walce waszych wideł i łopat z maszynami parowymi ;]

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 22 antek10

poziom 0.01 to i tak duzo.

! Odpowiedz
8 24 pakito

Bitcoin to pułapka tak samo jak Forex, całkowicie nieprzewidywalny.

! Odpowiedz
10 20 sel

Gdyby za bitcoina ktoś gwarantował 1kg złota to miałoby sens , ale nikt za to świecidełko nie gwarantuje nawet 1 centa.

! Odpowiedz
1 6 lightning_network

1 kg złota, powiadasz... Osobiście myślę, jeśli doczekasz lat 2020-2029 - to doczekasz i tego...

btw, parę lat temu pewnie tak by to zabrzmiało:
"Gdyby za bitcoina ktoś gwarantował 1 uncję złota to miałoby sens, ale nikt za to świecidełko nie gwarantuje nawet 1 centa."
:)

! Odpowiedz
7 28 amun

Slucham obroncow bitcoina...? Kiedy odbicie? Pewnie tak samo szybko jak na tulipanach. :)

! Odpowiedz
6 1 kar445

Bitcoin zatrzyma się w przedziale 1500 - 3200$. Należy zakładać pozycjee długie właśnie w tym przedziale. Pozdrawiam wszystkich i życzę sukcesów.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN -0,41% 3,8309
2019-12-12 23:29:00
EUR/PLN 0,12% 4,2874
2019-12-12 23:29:00
EUR/USD 0,51% 1,1190
2019-12-12 23:29:00
CHF/PLN -0,75% 3,8847
2019-12-12 23:29:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil