Bitcoin, obroty na GPW i inflacja [Wykresy tygodnia]

2019-01-05 06:00
publikacja
2019-01-05 06:00
fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl

Pierwszy tydzień 2019 roku kończymy podsumowaniem najciekawszych wykresów.

1. Ameryka też się sypie

2. Fatalne dane przemysłu

Wskaźnik PMI dla polskiego sektora wytwórczego w grudniu oddalił się od kluczowego poziomu 50 punktów, co oznacza przyspieszenie spadku aktywności gospodarczej w tym segmencie gospodarki. Grudniowy PMI dla polskiego przemysłu osiągnął wartość 47,6 pkt. – poinformowała firma badawcza IHS Markit. To najgorszy rezultat od kwietnia 2013 roku.

Więcej przeczytasz w artykule "Fatalne dane z przemysłu. PMI potwierdza recesyjny sygnał".

3. Li obiecuje więcej pieniędzy, giełda odbija od dna

Shanghai Composite na początku piątkowej sesji pogłębił czteroletnie dno, ale potem gwałtownie odbił, kończąc dzień ponad 2 proc nad kreską. A wszystko za sprawą premiera Li, któremu wymsknęło się (?), że Ludowy Bank Chin będzie luzował politykę monetarną bardziej, niż oczekiwano. O 10:30 z Pekinu nadeszło potwierdzenie - bank centralny ogłosił cięcie stóp rezerw obowiązkowych o 1 p. proc. Ma ono wejść w życie jeszcze w styczniu.

/ Bankier.pl

Więcej w artykule "Li obiecuje więcej pieniędzy, giełda odbija od dna".

4. Kredytowy reset dla 50 tys. dłużników – wkrótce skoczą raty

W tym roku 50 tys. kredytobiorców otrzyma niemiłą wiadomość – ich raty skokowo wzrosną, nawet jeśli nie zmienią się stopy procentowe. To wynik końca dopłat w programie „Rodzina na swoim”. Na 2011 r. przypadał szczyt zainteresowania tym schematem dofinansowania, do rąk klientów trafiło wówczas ponad 10 mld zł z preferencyjnych kredytów.

Więcej na ten temat w tekście Michała Kisiela.

5. Niezbyt wesołe urodziny bitcoina

Dziesiąte urodziny bitcoina przypadają w momencie, w którym o kryptowalutach jest zdecydowanie ciszej niż przed rokiem. Życie uczy jednak, że kryptowalutowa korekta może zacząć się w każdej chwili.

Więcej w artykule "Bitcoin kończy 10 lat. To nie są wesołe urodziny".

6. Coraz słabsze obroty na GPW

Inwestorzy z coraz mniejszą chęcią handlują na warszawskiej giełdzie. Obroty sesyjne na głównym rynku w 2018 roku mocno spadły. 

Według opublikowanego przez Giełdę Papierów Wartościowych raportu obroty sesyjne na głównym rynku przy Książęcej wyniosły w 2018 roku 204 mld zł. To aż o 14 proc. mniej niż przed rokiem. Dodatkowo to czwarty najsłabszy w tej dekadzie. Słabiej w omawianym okresie pod względem obrotów było tylko w 2012, 2016 i kosmetycznie w 2015 roku.

/ Bankier.pl

Więcej danych i wykresów w tekście Adama Torchały.

7. Inflacja cenowa w Polsce najniższa od dwóch lat

Koszty życia w Polsce drugi miesiąc z rzędu stały w miejscu – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. „Oficjalna” inflacja CPI w grudniu spadła do najniższego poziomu od dwóch lat.

Więcej: "Inflacja cenowa w Polsce najniższa od dwóch lat".

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
leotauri
GUS pokazuje dane po wcześniejszym uzgodnieniem z pisowcami. Inflacja ruszyła z kopyta! Totalnie zakłamany pisowski rząd!

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki