REKLAMA

Bitcoin: kłopoty giełdy czy poważniejszy problem?

Michał Kisiel2014-02-11 10:40analityk Bankier.pl
publikacja
2014-02-11 10:40

Jedna z największych giełd bitcoina, Mt. Gox, zawiesiła w zeszłym tygodniu wypłaty dla swoich klientów. W połączeniu z innymi niezbyt korzystnymi dla kryptowalut wiadomościami, jak np. wycofanie przez Apple z App Store popularnej aplikacji e-portfela, spowodowało to wahnięcie kursu. W poniedziałek Mt. Gox przedstawił szersze wyjaśnienie problemu, w którym zwrócono uwagę na pewną wadę samej konstrukcji wirtualnej waluty.

Jak informowaliśmy w piątek, zawieszenie wypłat przez Mt. Gox wprowadziło nerwową atmosferę wśród użytkowników bitcoina. Firma w informacji prasowej opublikowanej w swoim serwisie internetowym twierdzi, że źródłem problemów są kłopoty z wypłatami wirtualnej waluty, a nie transakcje przy użyciu rachunków bankowych.

Sedno problemu sprowadza się do "plastyczności transakcji" (ang. transaction malleability). W terminologii związanej z kryptografią oznacza to możliwość dokonania zmiany w zaszyfrowanej treści bez konieczności poznania jej jawnej postaci. Można w ten sposób podmienić, zmodyfikować informację przesyłaną pomiędzy dwiema stronami posługującymi się szyfrowaną komunikacją.

W komunikacie Mt. Gox problem opisano następująco - "błąd w oprogramowaniu bitcoin pozwala zmodyfikować informację o transakcji w taki sposób, że transakcja wykonana pomyślnie (przypisanie BTC do portfela odbiorcy) przedstawiana jest jako transakcja, która nie doszła do skutku". Firma poinformowała, że współpracuje z programistami rozwijającymi protokół bitcoin, aby usunąć ten błąd.

Stary, znany problem?

Szczegółowy opis problemu wskazanego jako źródło kłopotów z wypłatami na Mt. Gox wnika w detale funkcjonowania wirtualnej waluty i jest trudny do zrozumienia dla laika. Temat wzbudził jednak zainteresowanie wśród specjalistów.

W wypowiedzi dla serwisu Coinnews Greg Maxwell, jeden z deweloperów tworzących oprogramowanie schematu bitcoin, twierdzi, że problem znany jest od 2011 roku i został dobrze opisany. Dotyczy on niepotwierdzonych transakcji, czyli takich, które nie zostały jeszcze przyjęte do łańcucha bloków (blockchain), a zatem nie stały się jeszcze częścią "oficjalnej historii" transakcji w ramach systemu.

Zdaniem Maxwella, Mt. Gox powinien sobie samodzielnie poradzić z rozpoznawaniem problematycznych transakcji, a kłopoty giełdy wynikają z niedostatecznego przygotowania systemów informatycznych japońskiej firmy do obsługi dużej liczby operacji. "To zagrożenie nie zasługuje nawet na miejsce w pierwszej dziesiątce niebezpieczeństw dla wirtualnej waluty", twierdzi Maxwell.

Mimo uspokajającego tonu wypowiedzi specjalistów, w świat poszła wiadomość o "błędach w systemie bitcoin", co uruchomiło lawinę wypowiedzi sceptyków. W ślad za medialnymi doniesieniami podążył kurs wirtualnej waluty. To nie pierwszy, i zapewne nie ostatni, "upadek" bitcoina, który jednak dotąd okazywał się dość odporny na poważniejsze problemy.

Michał Kisiel, analityk Bankier.pl

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~qqk
http://techcrunch.com/2014/02/13/silk-road-2-hacked-88000-bitcoin-allegedly-stolen/
~eryk
Nie dawno pajace wieszczyli że ten wynalazek lepszy jak złoto:-) widać jak lepszy że z dnia na dzień pada na ryj o 600 usd cyrk i debilizm razem wzięty.
Ci którzy wierzą w ten wynalazek lepiej niech idą do kasyna tam przynajmniej będzie dreszczyk emocji i koledzy się ubawią jak uwalisz swoje oszczędności a złoto zostawcie dla
Nie dawno pajace wieszczyli że ten wynalazek lepszy jak złoto:-) widać jak lepszy że z dnia na dzień pada na ryj o 600 usd cyrk i debilizm razem wzięty.
Ci którzy wierzą w ten wynalazek lepiej niech idą do kasyna tam przynajmniej będzie dreszczyk emocji i koledzy się ubawią jak uwalisz swoje oszczędności a złoto zostawcie dla mądrych tego świata.

~BITPOLBIT
oddalem 50 tys po 1130usd za sztuke i zyje, czekam na urzad skarbowy az mnie rozliczy i znajdzie :)

ale tak generalnie to LASKE na us klade bo nie ma jak wyliczyc ile zarobilem bo kto im pokaze transakcje, ja ? oczywiscie ze nie a firma ktora to ma to serwery ma w raju i tam ksieguje zyski ktore sa niopodatkowane, zaplacilismy
oddalem 50 tys po 1130usd za sztuke i zyje, czekam na urzad skarbowy az mnie rozliczy i znajdzie :)

ale tak generalnie to LASKE na us klade bo nie ma jak wyliczyc ile zarobilem bo kto im pokaze transakcje, ja ? oczywiscie ze nie a firma ktora to ma to serwery ma w raju i tam ksieguje zyski ktore sa niopodatkowane, zaplacilismy po 100usd podatku na rok i zyjemy, niedlugo pewnie tez sobie przerzuce adres na: Drzewo 6, galaz 1 po lewej, kolo malpy co zjada codziennie 1kg bananow
~eryk
możesz zdradzić co palisz ? chętnie tego spróbuje skoro takie są efekty:-)
~pucybut z WS
ja uciekłem jak dowiedziałem się, że gs wkłada swoje paluszki w tą maszynkę - oni zawsze muszą dymać bez mydła świat i tym razem jest podobnie.
~jakotakowie
A dlaczego miło? To dobra idea.
~pracodawca
OK, od przyszłego miesiąca wypłaty tylko w bitcoinie. I sobie radźcie
~cd
miło patrzeć jak to kiedyś jebnie :D

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki