Bitcoin: kłopoty giełdy czy poważniejszy problem?

analityk Bankier.pl

Jedna z największych giełd bitcoina, Mt. Gox, zawiesiła w zeszłym tygodniu wypłaty dla swoich klientów. W połączeniu z innymi niezbyt korzystnymi dla kryptowalut wiadomościami, jak np. wycofanie przez Apple z App Store popularnej aplikacji e-portfela, spowodowało to wahnięcie kursu. W poniedziałek Mt. Gox przedstawił szersze wyjaśnienie problemu, w którym zwrócono uwagę na pewną wadę samej konstrukcji wirtualnej waluty.

Jak informowaliśmy w piątek, zawieszenie wypłat przez Mt. Gox wprowadziło nerwową atmosferę wśród użytkowników bitcoina. Firma w informacji prasowej opublikowanej w swoim serwisie internetowym twierdzi, że źródłem problemów są kłopoty z wypłatami wirtualnej waluty, a nie transakcje przy użyciu rachunków bankowych.

Sedno problemu sprowadza się do "plastyczności transakcji" (ang. transaction malleability). W terminologii związanej z kryptografią oznacza to możliwość dokonania zmiany w zaszyfrowanej treści bez konieczności poznania jej jawnej postaci. Można w ten sposób podmienić, zmodyfikować informację przesyłaną pomiędzy dwiema stronami posługującymi się szyfrowaną komunikacją.

W komunikacie Mt. Gox problem opisano następująco - "błąd w oprogramowaniu bitcoin pozwala zmodyfikować informację o transakcji w taki sposób, że transakcja wykonana pomyślnie (przypisanie BTC do portfela odbiorcy) przedstawiana jest jako transakcja, która nie doszła do skutku". Firma poinformowała, że współpracuje z programistami rozwijającymi protokół bitcoin, aby usunąć ten błąd.

Stary, znany problem?

Szczegółowy opis problemu wskazanego jako źródło kłopotów z wypłatami na Mt. Gox wnika w detale funkcjonowania wirtualnej waluty i jest trudny do zrozumienia dla laika. Temat wzbudził jednak zainteresowanie wśród specjalistów.

W wypowiedzi dla serwisu Coinnews Greg Maxwell, jeden z deweloperów tworzących oprogramowanie schematu bitcoin, twierdzi, że problem znany jest od 2011 roku i został dobrze opisany. Dotyczy on niepotwierdzonych transakcji, czyli takich, które nie zostały jeszcze przyjęte do łańcucha bloków (blockchain), a zatem nie stały się jeszcze częścią "oficjalnej historii" transakcji w ramach systemu.

Zdaniem Maxwella, Mt. Gox powinien sobie samodzielnie poradzić z rozpoznawaniem problematycznych transakcji, a kłopoty giełdy wynikają z niedostatecznego przygotowania systemów informatycznych japońskiej firmy do obsługi dużej liczby operacji. "To zagrożenie nie zasługuje nawet na miejsce w pierwszej dziesiątce niebezpieczeństw dla wirtualnej waluty", twierdzi Maxwell.

Mimo uspokajającego tonu wypowiedzi specjalistów, w świat poszła wiadomość o "błędach w systemie bitcoin", co uruchomiło lawinę wypowiedzi sceptyków. W ślad za medialnymi doniesieniami podążył kurs wirtualnej waluty. To nie pierwszy, i zapewne nie ostatni, "upadek" bitcoina, który jednak dotąd okazywał się dość odporny na poważniejsze problemy.

Michał Kisiel, analityk Bankier.pl

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~qqk

http://techcrunch.com/2014/02/13/silk-road-2-hacked-88000-bitcoin-allegedly-stolen/

! Odpowiedz
0 0 ~eryk

Nie dawno pajace wieszczyli że ten wynalazek lepszy jak złoto:-) widać jak lepszy że z dnia na dzień pada na ryj o 600 usd cyrk i debilizm razem wzięty.
Ci którzy wierzą w ten wynalazek lepiej niech idą do kasyna tam przynajmniej będzie dreszczyk emocji i koledzy się ubawią jak uwalisz swoje oszczędności a złoto zostawcie dla mądrych tego świata.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~BITPOLBIT

oddalem 50 tys po 1130usd za sztuke i zyje, czekam na urzad skarbowy az mnie rozliczy i znajdzie :)

ale tak generalnie to LASKE na us klade bo nie ma jak wyliczyc ile zarobilem bo kto im pokaze transakcje, ja ? oczywiscie ze nie a firma ktora to ma to serwery ma w raju i tam ksieguje zyski ktore sa niopodatkowane, zaplacilismy po 100usd podatku na rok i zyjemy, niedlugo pewnie tez sobie przerzuce adres na: Drzewo 6, galaz 1 po lewej, kolo malpy co zjada codziennie 1kg bananow

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~eryk

możesz zdradzić co palisz ? chętnie tego spróbuje skoro takie są efekty:-)

! Odpowiedz
0 0 ~pucybut z WS

ja uciekłem jak dowiedziałem się, że gs wkłada swoje paluszki w tą maszynkę - oni zawsze muszą dymać bez mydła świat i tym razem jest podobnie.

! Odpowiedz
0 0 ~jakotakowie

A dlaczego miło? To dobra idea.

! Odpowiedz
0 0 ~pracodawca

OK, od przyszłego miesiąca wypłaty tylko w bitcoinie. I sobie radźcie

! Odpowiedz
0 0 ~cd

miło patrzeć jak to kiedyś jebnie :D

!
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,34% 3,8782
2019-11-18 22:54:00
EUR/PLN 0,58% 4,2940
2019-11-18 22:54:00
EUR/USD 0,18% 1,1072
2019-11-18 22:54:00
CHF/PLN 0,45% 3,9199
2019-11-18 22:54:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil