Bitcoin ciąży ku 9 000 dolarów. Traci ponad 9 proc. w ciągu doby

Trwa kiepski tydzień bitcoina, który w czwartek wieczorem wyraźnie przebił dno ustanowione w połowie stycznia. Kurs najpopularniejszej kryptowaluty pierwszy raz od listopada spadł poniżej poziomu 9 000 dolarów. Od swojego szczytu w grudniu bitcoin traci już prawie 57%.

(coinmarketcap.com)

Niepokojące inwestorów informacje dobiegają z kolejnego państwa azjatyckiego. Indyjski rząd zapowiedział dzisiaj, że nie będzie traktował kryptowalut jako legalnych środków płatniczych oraz podejmie wszelkie kroki, aby wyeliminować możliwość dokonywania za ich pomocą płatności. Zielone światło pozostawiono jedynie technologii blockchain – wynika z wypowiedzi Arun Jaitley, ministra finansów Indii, cytowanego przez agencję Bloomberg.

Być może w rezultacie tych niepokojących informacji kurs bitcoina zniżkuje od czwartkowego poranka i w ciągu doby stracił już 15 proc. Według serwisu Coinmarketcap, przebił dno z połowy stycznia na poziomie 9 402 dolarów. Dziś o godz. 7:28 cena bitcoina publikowana przez Coinmarketcap wynosiła 8 589 dolarów. To oznacza poziomy niewidziane od 25 listopada. W rezultacie ostatnich spadków kapitalizacja bitcoina spadła do 145 mld dolarów, a kapitalizacja całego rynku kryptowalut wynosi 407 mld dolarów - wynika z danych publikowanych przez serwis Coinmarketcap. W przeciągu nieco ponad miesiąca rynek kryptowalut skurczył się o ponad 850 mld dolarów.

(cryptomaps.org)

Negatywny sentyment ogarnął zresztą większośc rynku kryptowalut. Ponad 20% tracą ethereum, ripple i bitcoin cash, kolejne po bitcoinie kryptowaluty pod względem kapitalizacji na rynku. Już tylko kapitalizacja bitcoina przekracza poziom 100 mld dolarów, pozostałe kryptowaluty znajdują sie pod tym poziomem.

Z jednej strony informacje napływające z Indii są niepokojące, bowiem dotyczą sporego rynku. Z drugiej strony w wypowiedziach ministra finansów nie ma (na razie) mowy o wprowadzaniu jakichkolwiek zakazów inwestowania w kryptowaluty. Jest tylko mowa o eliminowaniu płatności kryptowalut, która to funkcja i tak w tej chwili jest ograniczona do minimum, ze względu na duże wahania ich cen. Choć już wcześniej indyjskie ministerstwo finansów ostrzegało, że w przypadku kryptowalut istnieje podwyższone ryzyko utraty pieniędzy w piramidzie finansowej.

Widać już, że kraje azjatyckie o wiele szybciej starają się uregulować kwestię kryptowalut, niż idzie to na innych kontynentach. Chiny wprowadziły bowiem całkowity ban, Japonia uregulowała rynek, a Korea Południowa zakazała anonimowych transakcji.

Na rynek wciąż mogą oddziaływać inne negatywne czynniki, które pojawiły się od początku tego tygodnia, czyli kontrola amerykańskiego nadzoru finansowego w jednej z największych giełd kryptowalut Bitfinex, wprowadzenie zakazu ich reklamowania i ICO przez Facebooka oraz największa w historii rynku kradzież kryptowalut z rachunków klientów na jednej z japońskich giełd. Także duzi inwestorzy na Wall Street wciąż obstawiają spadki bitcoina.

Przebicia przez kurs bitcoina poziomu 9 000 dolarów powoduje, że maleje nadzieja ze strony analizy technicznej. Notowania bitcoina od dwóch tygodni przebiegały w stabilizacji pomiędzy poziomami ok. 9-10 tys. dolarów od dołu oraz 12-13 tys. dolarów od góry. Teraz, po przebiciu w dół dolnego ograniczenia wahań, wyraźnie zwiększyło się prawdopodobieństwo dalszych spadków bitcoina w dłuższym terminie. 

Marcin Dziadkowiak

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 andybrandy

No i bardzo dobrze. Musza Mirki stracić żeby ktoś mógł zarobić.

A co do AT..., to właśnie idziemy zgodnie z AT, więc nie wiem w czym problem ?

! Odpowiedz
3 4 bubble_coin

Obecnie chyba lepiej skupić się na innych projektach związanych z blockchainem, niż na samych kryptowalutach. Różne notowane na giełdach spółki odnotowują wzrosty zaraz po tym, jak ogłoszą, że angażują się w takie projekty. Ponadto, już samo to, że dodadzą do nazwy "blockchain" powoduje, że rośnie zainteresowanie jej akcjami. Więcej o tej tendencji w artykule tutaj: http://bit.ly/2DTbx0b

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
16 31 sel

Przecież złoto i srebro jest od tysiącleci? i chociaż chcieliby żeby zastąpiły je papierki to zawsze wraca, a krypto śmieci to śmieci można sobie twardy dysk teraz powiesić na ścianie.. technologia może się przyda ,ale coś co stworzy musi być gwarantowane złotem i srebrem..

! Odpowiedz
25 17 hfjdj

Ile razy można tłumaczyć januszom. Chodzi o to żeby waluta nie opierała się na czyjejś gwarancji. Bo co jeżeli gwarant się nie wywiąże z gwarancji? Politykierów nie umiecie zmusić żeby wam obietnice wyborcze wypełnili a chcecie żeby oni byli gwarantem wartości waszych pieniędzy?

! Odpowiedz
0 6 (usunięty) odpowiada hfjdj

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 1 open_mind odpowiada (usunięty)

Z pewnością jedną i drugą "zdolność" posiada

! Odpowiedz
5 14 akki

uspione konta sie wlasnie przebudzily z dlugiego snu i zaczely sypac, niektore siedzialy cicho od roku a teraz zaczely upychac dosyc ostro, na tych kontach siedzi kilkadziesiat miliardow... powodzenia w utrzymaniu smieci na obecnych poziomach jak sie free float zwiekszy... do tego ban w chinach niedlugo w indiach, glowne rynki z nieograniczona gotowka

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 11 open_mind

Czy ludzkość kiedyś wyjdzie z tego obłędu finansowo politycznego i powróci do jakiegoś stabilnego systemu monetarno politycznego, bo dzisiaj to same „szczury” się w nim zagnieździły i człowiek nie jest pewny jutra. Pozdrawiam

! Odpowiedz
11 7 hfjdj

No barter był stabilnym systemem. Możesz powrócić do niego. Wyprowadź się do lasu, mieszkaj jak dzik, i za jedną pensję wychowasz 5 dzieci tak jak to było kiedyś. Będziesz miał tam w lesie stabilnie.

! Odpowiedz
3 13 open_mind odpowiada hfjdj

Ty nie udajesz że nie rozumiesz tematu, próbując mnie troll-ować. Ty naprawdę go nie ogarniasz!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.