REKLAMA

Biskupi powołali Kościelnego Inspektora Danych Osobowych

2018-05-03 00:58
publikacja
2018-05-03 00:58
fot. Sławomir Olzacki / FORUM

Obradujący na Jasnej Górze biskupi z Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski powołali księdza profesora Piotra Kroczka z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie na pełniącego obowiązki Kościelnego Inspektora Danych Osobowych.

Unia Europejska dwa lata temu przyjęła rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO). Według nowych przepisów po 25 maja Kościoły i związki wyznaniowe powinny powołać instytucję zajmującą się ochroną danych osobowych wiernych. Jeśli tego nie zrobią, ochroną zajmie się urzędnik wyznaczony przez państwo. Te same przepisy pozwalają Kościołom zachować własne regulacje po ich dostosowaniu do prawa UE. Kościół katolicki w Polsce dostosował swoje prawo, a Watykan 30 kwietnia zatwierdził zmiany.

Jak informuje Biuro Prasowe Episkopatu Polski, powołując się na biskupa Artura Mizińskiego,  sekretarza Episkopatu Polski, zadaniem Kościelnego Inspektora Danych Osobowych będzie czuwanie nad tym, by dane osobowe przetwarzane przez Kościół, były wykorzystywane z zachowaniem wszelkich przepisów, które znajdują się w rozporządzeniu RODO. Kościelny Inspektor będzie także organem odwoławczym w drodze administracyjnej, gdyby dane były naruszone lub w sytuacji, gdyby ktoś uważał, że zostały one naruszone. Za naruszenia prawa na firmy i Kościoły mogą być nakładane dotkliwie kary do 20 mln euro.

IAR/ Grzegorz Maciak/sk

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
karbinadel
Nie no, kościół już nie stoi ponad prawem? To pewnie teraz zacznie podatki płacić

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki