Biopolimery dla farmacji

2021-09-27 11:07
publikacja
2021-09-27 11:07

Dr inż. Patrycja Szymczyk-Ziółkowska z Politechniki Wrocławskiej opowiada o projekcie pt. „Przyrostowe wytwarzanie zindywidualizowanych wyrobów medycznych na bazie biomateriałów polimerowych”, realizowanym w ramach programu LIDER IX, finansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Celem projektu jest rozwój niskobudżetowej technologii przyrostowej typu FFF (fused filament fabrication) w kierunku wytwarzania zindywidualizowanych wyrobów, na bazie biomateriałów polimerowych, do zastosowań w branży farmaceutycznej oraz medycznej.

W ramach projektu realizujemy prace zmierzające do opracowania technologii wytwarzania filamentu w osnowie polimerowej wraz z modelową substancją leczniczą jako napełniaczem, który stanowić będzie materiał wsadowy do technologii FFF. Zespół brał pod uwagę 15 różnych materiałów, które po szeregu badań fizyko-chemicznych, związanych głównie z określeniem temperatury ich przetwórstwa, ograniczono do czterech.

Głównym problemem badawczym jest pełna analiza przyrostowego procesu wytwórczego oraz badania i weryfikacja wyrobów gotowych w kontekście wymaganej funkcjonalności.

Badania planowane do realizacji w ramach projektu ukierunkowane są na dostarczenie gotowego rozwiązania związanego z przyrostowym procesem wytwarzania nośników leków w postaci „tabletek 3D” o pożądanym składzie i charakterystyce uwalniania substancji czynnej możliwych do wdrożenia np. przez firmę farmaceutyczną na poziomie gotowości umożliwiającej zastosowanie technologii w warunkach operacyjnych.

Technologia umożliwi również wytwarzanie biodegradowalnych, personalizowanych „struktur 3D” o złożonej geometrii wewnętrznej i określonych cechach biomechanicznych, wspomagających czasową stabilizację i regenerację tkanek z jednoczesnym uwalnianiem substancji czynnych. Potencjalnymi klientami mogą być przedsiębiorstwa działające w branży medycznej, zainteresowane uzyskanymi wynikami projektu. 

Bardzo ważnym celem realizacji projektu jest także wzmocnienie relacji pomiędzy członkami zespołu z jednoczesnym podniesieniem ich kwalifikacji i potencjału badawczego. Realizacja projektu umożliwi opanowanie wiedzy i zdobycie nowych umiejętności z zakresu stosowanych biomateriałów, substancji leczniczych, technologii wytwarzania i domieszkowania filamentu oraz przetwarzania otrzymanych biomateriałów za pomocą technologii FFF.

Sebastian Wach


Źródło:Materiał partnera
Tanie konto firmowe w rachunkiem walutowym i premią pieniężną

Tanie konto firmowe w rachunkiem walutowym i premią pieniężną

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki