REKLAMA

Bioceltix oczekuje rejestracji pierwszego produktu leczniczego w 2024 r.

2022-09-05 16:14
publikacja
2022-09-05 16:14

Bioceltix, spółka biotechnologiczna rozwijająca produkty lecznicze dla zwierząt towarzyszących - głównie psów i koni, debiut na GPW traktuje jako pomoc w pozyskaniu kapitału. Chce skoncentrować się na opracowaniu trzech leków dla psów i koni przeciw chorobom zapalnym. Przewiduje, że pierwszy produkt zostanie zarejestrowany w 2024 r. - powiedział PAP Biznes prezes spółki Łukasz Bzdzion.

Bioceltix oczekuje rejestracji pierwszego produktu leczniczego w 2024 r.
Bioceltix oczekuje rejestracji pierwszego produktu leczniczego w 2024 r.
fot. Robert Gardziński / / FORUM

W poniedziałek Bioceltix zadebiutował na głównym rynku GPW. Kurs akcji nie zmienił się na otwarciu i wyniósł 52,8 zł. W południe kurs Bioceltix rośnie o 1,52 proc.

"To jest oczywiście konsekwencja naszych działań strategicznych - GPW to przede wszystkim większe możliwości niż w przypadku rynku NewConnect. Przede wszystkim otwierają nam się drzwi do inwestorów i funduszy, do których wcześniej nie docieraliśmy z przyczyn proceduralnych. To również szansa na pozyskanie większego kapitału, bo nie jest tajemnicą, że sektor biotechnologiczny, jest jednym z najbardziej kapitałochłonnych, a rynek główny pomaga nam po ten kapitał sięgnąć" - powiedział Bzdzion po debiucie spółki na rynku głównym GPW.

Strategia spółki opiera się na opracowywaniu leków przeciwzapalnych dla psów i koni, a jeden z trzech kluczowych projektów spółki jest już w zaawansowanym stadium.

"Pierwszy z nich najbardziej zaawansowany, to są zmiany zwyrodnieniowe stawów. W tym projekcie rozpoczęliśmy już fazę kliniczną, czyli fazę skuteczności, potwierdzającą działanie naszego kandydata na produkt leczniczy. Jesteśmy już po pierwszych ich podaniach pacjentom klinicznym z zmianami zwyrodnieniowymi stawów. Badania są przewidziane do końca 2022 r." - powiedział prezes spółki Łukasz Bzdzion.

"W 2023 r. planowane jest rozpoczęcie całej procedury rejestracyjnej w Europejskiej Agencji Leków, ma ona około roku na procedowanie wniosku i będziemy oczekiwać roku 2024 r., kiedy to pierwszy nasz najbardziej zaawansowany produkt otrzyma zezwolenie na dopuszczenie do obrotu, co będzie związane z komercjalizacją naszego pierwszego leku" - dodał.

Bioceltix widzi szansę na sukces leku przeciw zmianom zwyrodnieniowym dla psów.

"Wykorzystując komórki macierzyste w leczeniu skupiamy się na ich immunomodulujących właściwościach. Mówimy tutaj o modulacji stanu zapalnego, więc koncentrujemy się na chorobach o podłożu zapalnym i autoimmunologicznym. Wśród tych chorób są zmiany zwyrodnieniowe stawów u psów. Co piąty pies na świecie cierpi na nie i są one główną przyczyną bólu u tych zwierząt - dlatego to jest nasz pierwszy cel i pierwszy produkt" - powiedział przez spółki.

W strategię spółki zostało wpisane także opracowanie leku na atopowe zapalenie skóry dla psów.

"Kolejną uporczywą dla psów chorobą o podłożu zapalnym i autoimmunologicznym jest atopowe zapalenie skóry. Obecnie trwa pilotaż badania klinicznego, który jest podwaliną do rozpoczęcia pełnowymiarowych badań klinicznych" - powiedział prezes.

"Jeżeli chodzi o konie, to tutaj również koncentrujemy się na chorobach zapalnych, ale to dotyczy głównie koni sportowych, które w naturalny sposób mają przeciążony układa lokomotoryczny i w tym przypadku koncentrujemy się głównie na zapaleniach stawów" - odpowiedział, pytany o trzeci element strategii na najbliższe miesiące.

Bioceltix to spółka biotechnologiczna zajmująca się produktami leczniczymi dla zwierząt towarzyszących, ze szczególnym uwzględnieniem psów i koni. Firma rozwija autorską technologię wytwarzania leków biologicznych w oparciu o komórki macierzyste.

Maciej Białobrzeski (PAP Biznes)

mcb/ asa/

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki