Bill Gates ponownie najbogatszym człowiekiem świata

Bill Gates wrócił na pierwsze miejsce listy najbogatszych ludzi świata. W zestawieniu przygotowywanym przez Bloomberga współzałożyciel Microsoftu wyprzedził Carlosa Slima-Helu.

Majątek 57-letniego Gatesa szacowany jest na 72,7 mld dolarów. W jego skład wchodzą m.in. akcje Microsoftu (5,2% udziałów) oraz udziały w podmiotach kontrolowanych przez prywatny fundusz inwestycyjny Cascade Investment. W posiadaniu najbogatszego człowieka świata są też m.in. rezydencja w Seattle czy najdroższa książka świata - oryginał XVI-wiecznego rękopisu Leonardo da Vinci (tzw. Kodeks Leicester), za który w 1994 r. Gates zapłacił ponad 30 mln zł.

Bill Gates
Bill Gates
This photo is © Crown Copyright. It is posted under a Creative Commons - Attribution license, in line with the Open Government License


Wartość majątku założyciela Microsoftu wzrosła po tym, jak ceny akcji giganta z Redmond sięgnęły 5-letnich szczytów. W porównaniu do ubiegłego roku Gates wzbogacił się o 10 mld dolarów (15,9%).

Na drugie miejsce Bloomberg Billionares Index spadł Carlos Slim. Wspólnie z rodziną, Meksykanin „wart jest” 72,1 mld dolarów. Fortunę zbił na America Movil – największym operatorze telekomunikacyjnym w obu Amerykach, którego 44% akcji należy do Slima. Jego spadek na drugie miejsce spowodowany był m. in. utratą monopolu – meksykański parlament uchwalił ustawę nakazującą podział firm, które osiągają co najmniej 50-procentowy udział w rynku.

Na trzecim miejscu zestawienia znalazł się Warren Buffet. Najbogatszy Europejczyk – właściciel sklepów Zara, czyli Amancio Ortega, jest czwarty. Skład pierwszej dziesiątki dopełniają Ingvar Kamprad (założyciel Ikei), bracia Charles i David Koch (Koch Industries), Larry Ellison (Oracle) oraz Christy i Jim Walton (Wall Mart).

/mz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Alacart

Dnia 2013-05-17 o godz. 09:11 ~aekielski napisał(a):
> Najbogatsi mają miliardy, wobec tego w czyim posiadaniu są
> biliony na które są zadłużone państwa świata?
Pewnie do jakiegoś banku centralnego, światowego czy jak on się tam nazywał. Jak sobie człowiek jeszcze niektóre nie które teorię spiskowe przypomni to włos się jeży. Ale przyznam że to dobre pytanie do kogo należą te pieniądze?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Hiobowa wieść

Odpowiedź jest banalnie prosta. Tych pieniędzy nie ma i nigdy ich nie było. Cały myk polega na tzw. rezerwie cząstkowej - w skrócie Bank nie musi posiadać pieniędzy żeby je pożyczyć, wystarczy że ma kilka procent z pożyczanej sumy, na resztę tworzy wirtualny zapis na koncie księgowym. Cały mechanizm jest stary jak świat, dobrze opisany jest w książce Jesusa Huerta de Soto "Pieniądz, kredyt bankow i cykle koniunkturalne" - książkę w j. polskim można znaleść na stronie autora. A najciekawsze jest to, że obecnie system bankowy wykreował tyle wirtualnej kasy, że nie ma tyle gotówki na świecie żeby spłacić sam procent, dlatego jest takie parcie na wirtualną walutę, dlatego QE infinity, problrm z wypłacalnością Cypru (mają zapisy na kontach, ale nie mają kasy) itp.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~aekielski

Najbogatsi mają miliardy, wobec tego w czyim posiadaniu są biliony na które są zadłużone państwa świata?

!

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,1% X 2017
PKB rdr 4,7% III kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,6% X 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 574,35 zł X 2017
Produkcja przemysłowa rdr 12,3% X 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl