Bilion polskiego długu, miliardy na górnictwo i sukces CD Projektu [Wykresy tygodnia]

Zostawiając za sobą dwudziesty czwarty tydzień 2017 r., warto zatrzymać się nad najciekawszymi wykresami ostatnich siedmiu dni.

Prezentujemy nowy cykl, w ramach którego będziemy przedstawiać najważniejsze wykresy minionego tygodnia. Chociaż podobno "jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów", zachęcamy także do zapoznania się z artykułami, z których wykresy te pochodzą (linki pod każdym podpunktem).

1. Zadłużenie Polski przekroczyło bilion złotych. I wciąż rośnie

Po uwzględnieniu księgowych sztuczek, przy pomocy których ministrowie finansów ukrywają zadłużenie państwa, oraz odjęciu aktywów Bankowego Funduszu Gwarancyjnego dług sektora instytucji rządowych i samorządowych (tzw. dług EDP) osiągnął poziom 1.013,57 mld zł i był o blisko 7,3 mld zł (czyli 0,7%) wyższy niż na koniec 2016 roku oraz o 75,1 mld zł wyższy niż rok wcześniej, co oznacza przyrost aż o 8% rdr.

Więcej na ten temat w artykule: "Zadłużenie Polski przekroczyło bilion złotych. I wciąż rośnie"

2. Polacy ruszyli po obligacje

W maju Polacy kupili obligacje oszczędnościowe o łącznej wartości 599 mln zł. – Od początku roku wartość sprzedanych obligacji przekroczyła już 2,5 miliarda złotych. Dla porównania w analogicznym okresie 2016 roku było to 1,9 miliarda złotych.

(Ministerstwo Finansów)

Jakie obligacje najczęściej wybierali Polacy? Odpowiedź znajdziesz w artykule "Polacy ruszyli po obligacje".

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~zadymiarz

Pale dom miaulem i nikt mi tego nie odbierze!

! Odpowiedz
5 9 ~aqa

Ludzie spokojnie za góra 10-15 lat już prawie nikt nie będzie kupował węgla .górnictwo umrze naturalnie jak w np.Wielkiej Brytanii.

! Odpowiedz
5 12 antonicaracal

Ale sobie wymyśliliście z tym logowaniem !
Wyjątkowa BZDURA !
Co do tematów w tym artykule, to ta sekta PiC szykuje nam tu po prostu Grecję !
Teraz tylko szybciutko wszystkie Miśki i ich pociotki walą do jeszcze pełnego koryta!

! Odpowiedz
11 8 open_mind

Ciekawe kiedy władze GB się wychylą i przyznają prawdą : W tym wieżowcu zginęło ponad 500 osób. Dlatego był ten szturm na magistrat. Matematyki nie oszukasz.

! Odpowiedz
3 0 open_mind

Dodatkowo wiadomość dla czerwonych łapek niedowiarków że: The 10,000 ton USS Fitzgerald został umyślnie zmiażdżony przez Filipiński kontenerowiec (commercial ship), który wprost polował na nich, zrobił ostry nawrót i na pełnej szybkości ich uderzył, oj dzieje się.

! Odpowiedz
2 0 open_mind odpowiada open_mind

To tak nowa forma terroryzmu, Wy nie nadążacie.

! Odpowiedz
33 18 ~Franek

Kto wam zabrania być górnikiem ,co za szmaty ja za żadne pieniądze nie chciał bym fedrowac i mam szacunek dla nich a wy macie szacunek do zlodzieji i banksterow brawo

! Odpowiedz
12 26 ~Arek

Rachunek za PIS przebije górnictwo bardzo szybko. Tylko tym zajmie się nowy NIK po wyborach.

! Odpowiedz
18 24 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
37 13 open_mind

Nasz rząd rozpacza że powiększa się zadłużenie Polski. Bierzmy przykład z USA co oni potrafią, nie mają sobie równych. Przecież to jest logiczne - za pieniądzem papierowym nie stoją żadne prawdziwe aktywa to co sobie żałować Chiny wszystko łykną. Wszyscy dzisiaj to robią a my nie potrafimy. A dla przykładu Iran poszedł nawet dalej i drukuje swoje własne dolary takiej jakości że nie można nawet ich od oryginalnych odróżnić. Świat dodrukiem stoi kto nie zapożycza się albo nie drukuje ten jest przeciwko systemowi finansowemu świata jaki mamy, i powinny być za to kary to prawie jak sabotaż finansowy. Układ jest taki. Zachód drukuje Chiny trują znaczy pracują my leżymy. To nowy porządek świata, mi to odpowiada, a wam ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 7,0% VIII 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 501,22 zł VII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl