REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

"Bild": Niemcy biorą pod uwagę wyjście Grecji z eurolandu

2015-01-07 02:16
publikacja
2015-01-07 02:16
"Bild": Niemcy biorą pod uwagę wyjście Grecji z eurolandu
"Bild": Niemcy biorą pod uwagę wyjście Grecji z eurolandu
fot. iStockphoto / Thinkstock / / Thinkstock

Niemiecki rząd rozważa różne scenariusze, dotyczące ewentualnego wyjścia Grecji ze strefy euro w konsekwencji zwycięstwa lewicowej Syrizy w nadchodzących wyborach parlamentarnych - twierdzi w środowym wydaniu gazeta "Bild".

Niemcy rozważają scenariusz wyjścia Grecji ze strefy euro (fot. iStockphoto / Thinkstock)

Bierze się pod uwagę, że jeśli Ateny odeszłyby od polityki oszczędzania i reform, nie wypłacono by Grecji kolejnej transzy międzynarodowej pomocy finansowej - 10 miliardów euro - twierdzi niemiecki dziennik.

Bild pisze też, że niemieccy eksperci rządowi obawiają się, iż Grexit (wyjście Grecji z eurolandu) spowodowałby run na greckie banki. Gdyby bankom tym zaczął grozić upadek, być może unia bankowa UE - czyli, mówiąc otwartym tekstem: europejscy podatnicy - musiałaby interweniować, przeznaczając na to miliardy euro.

Spekulacje w tej sprawie Grexitu (wyjścia Grecji z eurolandu) zaczęły się, kiedy greckiemu parlamentowi nie udało się wybrać prezydenta, w związku z czym 25 stycznia odbędą się przedterminowe wybory parlamentarne. Sondaże pokazują, że największe poparcie może w nich zdobyć skrajnie lewicowa Syriza.

W weekend niemiecki tygodnik "Der Spiegel" pisał, że rząd w Berlinie wbrew swojej dotychczasowej polityce jest obecnie przygotowany na wyjście Grecji ze strefy euro. Zastępca rzecznika niemieckiego rządu Georg Streiter dementował jednak te doniesienia podkreślając, że Grecja w przeszłości dotrzymywała swych zobowiązań. Jak mówił, niemiecki rząd wychodzi z założenia, że Ateny także w przyszłości będą wypełniać swoje obowiązki.(PAP)

az/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~DJCat
Mam 2 uwagi:- dawanie tego typu informacji przez Spiegel to nacisk na wyborców- członkostwo w jakiejkolwiek organizacji (strefa EURO z EUR) jest dobrowolne, więc można tam wejść i wyjść. W przeciwnym wypadku byłaby to okupacja.
~Adam
te 10mlrd Euro ;pomocy' to dodrukowane przecież będzie z niczego ;) Grecy sobie mogą sami dodrukować takie nic nei warte pieniądze , bez oddawania szkopom swojej własności :DAdamprzeczytane.org
~miron
a co szkopy też chcą wyjść z uniji .

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki