REKLAMA

Bieńkowska komisarzem do spraw rynku wewnętrznego

2014-09-10 12:04
publikacja
2014-09-10 12:04
FORUM

Elżbieta Bieńkowska będzie komisarzem do spraw rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorstw. Tak zdecydował nowy szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, który w Brukseli ogłosił podział kompetencji na pięć lat. Polska dostała jedną z tek, o którą zabiegała.

Źródło: FORUMElżbieta Bieńkowska z Donaldem Tuskiem

Prawo tworzone w dziedzinie rynku wewnętrznego wpływa bezpośrednio na życie obywateli i działalność przedsiębiorstw. Elżbieta Bieńkowska będzie odpowiedzialna za usuwanie barier na jednolitym rynku, na które skarżą się między innymi polskie firmy. Utrudnienia powodują, że często przegrywają w konkurencji z firmami z Zachodu.

Jednolity rynek to sedno Unii Europejskiej, od niego wszystko się zaczęło, dopiero później następowała integracja polityczna Wspólnoty. Teka, którą otrzymała Polska, jest jedną z ważniejszych w Komisji Europejskiej. W przeszłości zwykle przypadała ona starym krajom Unii.

W tej obecnej, już odchodzącej Komisji, jednolitym rynkiem zajmuje się Francuz. Natomiast Elżbieta Bieńkowska dostanie dodatkowo przemysł. A zatem oprócz wolnego przepływu usług, będzie się także zajmować wolnym przepływem towarów. Będzie również mogła pilnować interesów przemysłu zwłaszcza teraz, gdy w Unii do głosu dochodzą zwolennicy radykalnej walki ze zmianami klimatycznymi.


Komentarz eksperta

główny ekonomista Bankier.pl
Bieńkowska odchodzi. Czy jej następca będzie równie dobry?

Elżbieta Bieńkowska została komisarzem ds. rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorstw i to jest dobra wiadomość dla Polski. Jean-Claude Juncker, nowy przewodniczący Komisji Europejskiej zapowiedział, że nie podpisze listy komisarzy, jeśli nie znajdzie się na niej przynajmniej 9 kobiet (na 28).

Parytety w unijnej polityce w pewnym sensie paraliżują obsadzanie stanowisk, bo wbrew pozorom nie jest tak łatwo znaleźć dziewięć naprawdę zdolnych i przede wszystkim chętnych kobiet, które wcześniej nie działały jeszcze w strukturach UE.

W przypadku Pani Bieńkowskiej nie ma mowy o żadnych parytetach - to jeden z najlepszych kandydatów na to stanowisko w całej UE. Od 7 lat była ministrem odpowiedzialnym za wydatkowanie środków unijnych w Polsce - to jeden z najważniejszych urzędów w kraju. Jej praca oceniana jest pozytywnie ze względu na wysoki stopień alokacjji - ok. 100%.

Czytaj dalej

Bochniarz: Bieńkowska da sobie radę w Brukseli

Dokonania Elżbiety Bieńkowskiej m.in. w obszarze rozdysponowania funduszy UE są najlepszą rekomendacją, że da sobie radę w Brukseli jako komisarz - uważa prezydent Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz. Jej zdaniem ważne jest otwieranie wspólnego rynku UE.

"Myślę, że dokonania pani premier Bieńkowskiej w tym bardzo trudnym obszarze, jakim było rozdysponowanie funduszy unijnych i przygotowanie nowej perspektywy finansowej, jak również to, co zrobiła jeśli chodzi o resort infrastruktury, chyba są najlepszą rekomendacją, że da sobie radę i na tym wysuniętym odcinku brukselskim" - powiedziała PAP Bochniarz.

Oceniła, że to bardzo ważna teka, szczególnie istotna dla przedsiębiorców. Jej zdaniem dotychczas poświęcono zbyt mało uwagi, żeby rzeczywiście nastąpiła większa integracja i "żebyśmy mogli korzystać ze wspólnego rynku" UE. "Dla nas to jest szczególnie istotne, dla nowych krajów (Unii)" - podkreśliła.

W opinii szefowej Lewiatana dotychczasowa wicepremier "ma ogromną szansę spowodować, żeby wykorzystać ten fantastyczny instrument, jakim jest posiadanie tak wielkiego rynku europejskiego". Zauważyła, że polska komisarz nie będzie realizowała polskich, narodowych celów, ale "na pewno w naszym zainteresowaniu powinno być to, żeby Europa była jak najbardziej otwarta, żeby regulacje były rzeczywiście wspólne, żeby nie tworzyć barier w poszczególnych krajach".

"Stąd też powinniśmy być bardzo zainteresowani, żeby jej się po prostu udało" - zaznaczyła Bochniarz. "Jestem przekonana, że jej się uda - nie dlatego, że będzie miała szczęście, tylko dlatego, że jest osobą świetnie zorganizowaną, potrafiącą zbudować dobry zespół" - dodała. Jej zdaniem Bieńkowska potrafi też współpracować.

Bochniarz zauważyła ponadto, że w związku z deklaracją Junckera, iż pójdzie w kierunku horyzontalnych projektów w nowej KE, potrzebne są osoby, które "nie będą patrzyły wycinkowo", a rola kierowanego przez Bieńkowską ministerstwa i jej funkcji jako wicepremier polegała właśnie na łączeniu punktu widzenia bardzo wielu resortów. "Także myślę, że ma naprawdę wszelkie szanse, żeby być jedną z gwiazd" - podsumowała.

Bochniarz podkreśliła, że oczekiwania Lewiatana co do Polaków na wysokich stanowiskach w Brukseli są "bardzo pragmatyczne". "Oczekujemy tego, że nasi ludzie będą tam po prostu dobrze wykonywać swoją robotę, (...) że nie stracą z pola widzenia nowych krajów (UE)" - powiedziała. Jej zdaniem nowe kraje członkowskie mają "inną ścieżkę do przebycia". "I często się o tym zapomina, że nasza gospodarka rynkowa ma 25 lat, a nie kilkakrotnie więcej, jak francuska, czy niemiecka" - zaznaczyła. Zauważyła jednocześnie, że gospodarka Polski i innych nowych krajów członkowskich ma ogromny potencjał.
PAP/IAR

Źródło:IAR
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
~KOBIETA
z przerażeniem czytam komentarz do informacji o tym, że nieco mniej niż 1/3 składu KE powinny stanowić kobiety.."parytety paraliżują obsadzanie stanowisk , bo wbrew pozorom nie jest łatwo znaleźć DZIEWIĘĆ NAPRAWDĘ ZDOLNYCH I CHĘTNYCH KOBIET"...SPOŚRÓD 28 PAŃSTW CZŁONKOWSKICH LICZĄCYCH PONAD 500 MILIONÓW z przerażeniem czytam komentarz do informacji o tym, że nieco mniej niż 1/3 składu KE powinny stanowić kobiety.."parytety paraliżują obsadzanie stanowisk , bo wbrew pozorom nie jest łatwo znaleźć DZIEWIĘĆ NAPRAWDĘ ZDOLNYCH I CHĘTNYCH KOBIET"...SPOŚRÓD 28 PAŃSTW CZŁONKOWSKICH LICZĄCYCH PONAD 500 MILIONÓW LUDZI PAN ŁUKASZ PIECHOWIAK NIE WIERZY, ŻE ZNALAZŁOBY SIĘ 9 NAPRAWDĘ ZDOLNYCH I CHĘTNYCH KOBIET BO PRZECIEŻ PŁOCHE SA KOBIETY Z NATURY:) JESTEM CIEKAWA CZY PORTAL BANKIER.PL ZAPOZNAŁ SIĘ Z CV I MOCNO ZACOFANYMI POGLĄDAMI GŁÓWNEGO EKSPERTA...
~Branżowiec
W przypadku wydatkowania środków unijnych nie będę się wypowiadał. Może kiedyś kilka spraw - "o znamionach przestępstwa", które znam zostaną upublicznione. Zastanawia mnie też czy to nie jest przypadek, że akurat Pani Bieńkowska ma zrealizować tzw. "deal" z Cameronem, który zawarł Donald za poparcie.W przypadku wydatkowania środków unijnych nie będę się wypowiadał. Może kiedyś kilka spraw - "o znamionach przestępstwa", które znam zostaną upublicznione. Zastanawia mnie też czy to nie jest przypadek, że akurat Pani Bieńkowska ma zrealizować tzw. "deal" z Cameronem, który zawarł Donald za poparcie. Chodzi o zróżnicowanie praw emigrantów z UE w dostępie do tzw. socjalu w UK. Szczegółów nie znamy, ale pewnie poznamy
~Branżowiec
W uzupełnieniu dodam, że jeśli wprowadzi się ograniczenia i zróznicowanie praw w dostępie do swiadczeń wśród zamiejscowych pracowników w UK, o te same regulacje wystąpią inne kraje. Więc przypuszczam, że jak ktoś pracuje np. w Austrii i bierze dodatek rodzinny na dzici w Polsce to albo bedzie musiał zrezygnować albo W uzupełnieniu dodam, że jeśli wprowadzi się ograniczenia i zróznicowanie praw w dostępie do swiadczeń wśród zamiejscowych pracowników w UK, o te same regulacje wystąpią inne kraje. Więc przypuszczam, że jak ktoś pracuje np. w Austrii i bierze dodatek rodzinny na dzici w Polsce to albo bedzie musiał zrezygnować albo sprowadzić rodzinę do Rzeszy.
~ciagov
Do zdrajcy na dokladke arogancki blazen. I jakos ten biurokraryczny cyrk unijny bedzie sie krecil Na karkach tego glupiego ludu ktory bedzie bezmyslnie przyklaskiwal.
~stebog
Jak widzę, błaznować to Ty potrafisz. Myślisz, że Twoje szczekanie umiejszy dorobek innych? Każde słowo skierowane do innych wraca do nadawcy ze zdwojona siłą
~maja
A jakie ona miała sukcesy? Są takie?
~stebog
Widocznie miała, skoro ją wybierają! A Ty jakie masz sukcesy?
~Karolek
Dla prawej ręki Tuska dołożono stanowisko, pewnie żeby nie musiał się męczyć samodzielnie... ech niezłe zapewniają tam udogodnienia :)
~addf
Jak by żona była za daleko ;-)
~stebog
To się wybierz tam! Czy to nie wstyd tylko zazdrościć innym?

Powiązane: Rząd Donalda Tuska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki