Biełnaftachim: na Białorusi wciąż ok. 1 mln ton zanieczyszczonej ropy z Rosji

Ok. 1 mln ton zanieczyszczonej ropy z Rosji znajduje się nadal na Białorusi – podał w sobotę dyrektor koncernu Biełnaftachim. Według prezydenta Alaksandra Łukaszenki z powodu zanieczyszczenia ropy, do którego doszło w kwietniu, Białoruś poniosła straty rzędu setek milionów dolarów.

(fot. Yegor Aleyev/TASS / FORUM)

„Na terytorium Białorusi wciąż jest sporo zanieczyszczonej ropy (która trafiła z Rosji rurociągiem Przyjaźń - PAP) – ok. 1 mln ton” – powiedział dyrektor Biełnaftachimu Andrej Rybakou. Wyjaśnił, że jak dotąd, udało się oczyścić tylko jedną odnogę rurociągu, która prowadzi do rafinerii w Mozyrzu na południu kraju oraz dalej na Ukrainę.

Według Rybakoua rafineria w Nowopołocku ciągle nie otrzymuje wystarczającej ilości ropy spełniającej standardy jakości i działa na ograniczonych mocach. „Do Mozyrza trafiła już ropa dobrej jakości. Tamtejszy zakład i sprzęt mają zostać w pełni oczyszczone z surowca złej jakości do 12 maja” – dodał Rybakou.

Na temat zanieczyszczenia ropy w rurociągu Przyjaźń wypowiedział się w sobotę także Łukaszenka. Oświadczył on m.in., że pełna wycena szkód wymaga jeszcze czasu, jednak Białoruś straciła już „setki milionów dolarów”. Prezydent dał do zrozumienia, że Mińsk oczekuje od Moskwy rekompensaty, jednak zapowiedział, że sprawa ta nie będzie w negocjacjach łączona z kwestią odszkodowania za tzw. manewr podatkowy w Rosji.

Manewr ten polega na stopniowym znoszeniu ceł eksportowych na ropę i zwiększaniu opodatkowania jej wydobycia, co będzie skutkować wzrostem ceny dla Białorusi i zmniejszeniem jej zysków ze sprzedaży paliw.

Od 19 kwietnia rurociągiem Przyjaźń płynęła przez Białoruś w kierunku zachodnim zanieczyszczona ropa; w surowcu wykryto przekroczenie norm chlorków organicznych. Białoruskie rafinerie ograniczyły produkcję paliw o 50 proc. Tranzyt ropy wstrzymały PERN oraz ukraińska Ukrtransnafta, a 30 kwietnia także białoruski operator. Tego dnia rano Homeltransnafta całkowicie wstrzymała pobór ropy z Rosji, aby móc wypompować z rurociągu zanieczyszczony surowiec.

W sumie, jak informowano wcześniej, w rurociągu Przyjaźń na terenie Rosji, Białorusi, Polski i Ukrainy zgromadziło się ok. 5 mln ton zanieczyszczonej ropy, z tego ok. 1 mln – na Białorusi.

Ropa dobrej jakości dotarła na granicę Rosji i Białorusi w czwartek 2 maja.

Justyna Prus (PAP)

just/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne
ROPA -0,77% 60,19
2019-10-14 07:24:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil