Biedronka zapłaci wysoką karę za bałagan z cenami

Jeronimo Martins Polska zapłaci 350 tys. zł kary za złe uwidacznianie cen na towarach i półkach. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podtrzymał karę nałożoną przez Inspekcję Handlową – informuje serwis wiadomoscihandlowe.pl.

(Biedronka)

Inspekcja Handlowa nałożyła karę na właściciela sieci Biedronka jeszcze w ubiegłym roku. Jak wykazały wówczas kontrole w marketach, ceny znajdujące się na produktach lub sklepowych półkach, były źle uwidocznione, albo nie było ich wcale. Za każdy z takich przypadków zostało nałożone 20 tys. zł kary. W kilku przypadkach nieprawidłowości zostały wykazane nawet trzykrotnie. Wówczas inspektorzy mogli nałożyć dwukrotnie wyższą karę.

Jeronimo Martins Polska za każdym razem odwoływało się od kar. Dziewięć z nich UOKiK jednak podtrzymał. Firma musi zapłacić w sumie ponad 350 tys. zł.

Przeciwko właścicielowi sieci marketów Biedronka UOKiK prowadzi także postępowanie dotyczące różnic w cenach umieszczanych przy towarze i na paragonach.

Od 1 stycznia do 30 września br. Inspekcja Handlowa otrzymała ponad 230 skarg na nieprawidłowe podawanie cen w Biedronkach. Najczęściej dotyczyły one różnic między kwotą uwidocznioną na półce a tą zakodowaną w kasie oraz braku cen przy produkcie. Potwierdzali to także inspektorzy podczas kontroli. Jak z kolei wynika z informacji Wiadomości Handlowych, właścicielowi Biedronek grozi za to kara w wysokości 10 proc. rocznego obrotu.

MKZ

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 philo128

Kiedyś w Biedronce nie było gazetek, kart, promocji. Były dobre ceny i dobre produkty. Kupowało się w ciemno to co człowiek potrzebuje. Na tym się wygryźli i zaczęli kombinować. Chodze teraz tam tylko jak muszę.

! Odpowiedz
2 27 degrengolada

teraz czas na gruntowne kontrole w żabkach w całym kraju. Szczególnie w Warszawie. Ceny pomylone albo brak w ogóle ceny. Łatwe pieniądze dla UOKiK.

Łapcie pierwszą radę za darmo. Za kolejne niestety wystawię fakturę.

Nie ma za co.

! Odpowiedz
22 8 sel

Cała reszta sklepów ma dużo gorzej oznaczone ceny ,a na straganach się nie dowiesz jaka cena dopiero jak skasują zakup...

! Odpowiedz
2 35 and00

350k zł to jest dla Biedry wysoka kara?

Chyba jak by tyle musieli dać od sklepu

A w mojej okolicznej biedronce cena pod właściwym towarem wisi tylko jak się pomylą, bo generalnie raczej się nie zdarza

! Odpowiedz
1 13 bigmaciek

Widać, że w Biedronkach nie kupujesz. Właśnie w tym problem, że w Biedronkach cena jest NAD towarem czyli o półkę wyżej na której jest z kolei inny towar. Bierzesz towari, patrzysz na cenę na półce na której był a okazuje się, że to cena produktu na półce niżej o czym często dowiadujesz się przy kasie. Drugi przekręt to te promocje bijące w oczy dużymi literami i cenami. Ale małym drukiem jest napisane, że taka cena za jednostkę jest jak kupisz 2,3,4 czy więcej sztuk. Trzeci to waga, pojemność czy sztuki które wszystkie są mniejsze niż w innych sklepach, tylko o tym już nie piszą - musisz sam się zorientować po etykiecie ile czego tak naprawdę kupujesz. Przykład? Prosze bardzo herbata Lipton - opakowanie 100szt w Biedronce ma 92 (!) szt. Dokładnie wyliczyli. Paluszki rybne Frosta opakowanie rodzinne 15 szt - w Biedronce 14szt. Itd, itp.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 18 xiven

no to świeżaki na następnej serii będą po 99zł sztuka

! Odpowiedz
1 26 karbinadel

Wysoką? Dowcip miesiąca.

! Odpowiedz
4 5 eryk282

pomijając bałagan cenowy który świadomie lub przez zaniedbanie istnieje Biedronka tak jest portugalska jak ja jestem "piętaszek" nie owijając w bawełne Biedronkę posiada nasz "dobry" sąsiad i wszystko jasne

! Odpowiedz
12 9 johny_kielbasiany

Niemieckie sklepybmaja ten przywilej ze sa nietykalni bo zostawiaja w Polsce duza kase za to by przymykabo oko na ich szwindelki.Juz dawno nie ma Polski zalali nas sieciowkami zagranicznymi i musimy sie dostosowac .

! Odpowiedz
4 35 iwonka50

Biedronka ma bałagan w cenach? To ja proponuję pod lupę wziąć market niemiecki na K. Tam to się dopiero cuda dzieją w cenach. Od kilku miesięcy cena na płatki czekoladowe z orzechami 7.99. Normalnie cena jest pod towarem na półce. W kasie 10.99. Od kilku miesięcy! Takich przykładów w sklepie jest na pęczki. Pod droższym miodem cena z tańszego a na droższy ceny nie ma. Niby, że klienci przesuwają i wyjmują z cenami. Dobre sobie! Czemu za nich się nie wezmą? Pisałam do centrali, ale nic się nie poprawia. Chyba trzeba zgłosić do UOKIK.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 24 rimet1

Niemców nie można karać bo to rasa panów.

! Odpowiedz
1 16 1as

Kiedyś byli w porządku, teraz coraz więcej kombinacji a już na winach to jest burdel totalny,zapewne celowo (drogie a cena dotyczy jakiegoś siłacza)

! Odpowiedz
8 5 johny_kielbasiany

Wkoncu ile nożna bylo okradac ludzi ceny wiecznie inbe biz przy jasie przEstalem robic tam zakupy od dawna .To sklep dla patoli i pijaków

! Odpowiedz
2 41 wnr

Ja bym tego nie nazwał bałaganem tylko działaniem celowym. Czy zdarzyło się kiedyś tak, że cena na kasie była niższa od tej na półce?

! Odpowiedz
6 16 marianpazdzioch

Coś za coś. Albo porządek i pełna obsada, albo niedobory kadrowe i niższe ceny. JM postawiło na to drugie.

! Odpowiedz
2 29 januszcebulak

A może pełna obsada, porządek i niskie ceny, ale minimalnie mniejsze zyski dla akcjonariuszy?

! Odpowiedz
7 59 potiomkin

350 tys kary? Ale im dowalili, pewnie Biedronka nakryje się nogami. Bananowa republika, która boi się nałożyć karę na dewizowca, nawet z takiego nic nie znaczącego kraju jak Portugalia.

! Odpowiedz
12 13 jkendy

.. jakby im nie dowalili to i tak zapłacą za to klienci.

! Odpowiedz
1 19 sammler odpowiada jkendy

Nie zapłacą. To uproszczone rozumowanie. Jest jeszcze coś takiego, jak konkurencja rynkowa, której ignorować nie mogą. Klienci zapłaciliby wtedy, gdyby wszystkich objęto tymi samymi regulacjami, jak np. przy podatku handlowym. A UOKiK będzie wtedy udawał, że szuka zmowy cenowej, żeby pokazać, że coś robi.

! Odpowiedz
27 3 ramzesio

Moim zdaniem sytuacja zdecydowanie sie poprawiła ostatnimi czasy. Kiedyś praktycznie co zakupy trzeba było się wracać do kasy, teraz nie pamiętam kiedy ostatnio taka sytuacja miała miejsce.

! Odpowiedz
4 7 sammler

Sam pisałem o bałaganie z cenami w Biedronce, ale jedno muszę przyznać: coś się chyba zmienia. Kupowałem już dwa różne produkty w cenie promocyjnej, przy czym przy kasie okazało się, że cena jest inna. Pierwsze, o czym pomyślałem, to że promocja się skończyła i... nawet nie miałem zamiaru "awanturować się", bo raczej uznałbym to za mój błąd. Okazało się jednak, że niekoniecznie się skończyła, bo obowiązywała "do dnia X lub wyczerpania zapasów". Skoro więc niższa cena widniała na półce, miałem prawo zakładać, że "zapasy nie wyczerpały się". I w obu przypadkach "skasowano" mnie po cenie normalnej, ale od razu zwrócono różnicę w gotówce (widocznie taką mają procedurę).

Być może to efekt tej medialnej akcji i działań urzędników (niech będzie - doceńmy ich, gdy już coś robią). I dobrze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 33 rembielinek

A w lidlu jest cacy, tylko że krzyżacy nie płacą podatków Koronie !!!

! Odpowiedz
0 13 cyklotron

niech ich lucyper pochłonie.. przedarli się
TO LEKKA JAZDA WITOLDA

WALLENROD!!...

! Odpowiedz
6 28 sammler

A propos Lidla, to niestety za każdym razem gdy tam wchodzę, mam wrażenie, że pracownicy są tam jakoś dziwnie spięci... nie uśmiechają się, nie rozmawiają ze sobą (tylko formalnie - przez słuchawki) itp. Z pruskim drylem mi się to automatycznie kojarzy... Za to w Biedronce przeciwnie.

A i tak najlepsza jest pod tym względem Żabka - tam to i wydziaranego Sebastiana za kasą można spotkać - pełen luz generalnie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 29 1a2b

A w Żabce, Lewiatanie to niby jest lepiej. Ile razy tam jestem to zawsze się ktoś awanturuje. A kasjerki rżną głupa i mówią, że one nabijają ceny wg kodu. Nie muszę dodawać, że te 'nabijane' ceny są zawsze wyższe niż te na półkach. podobnie jest w Kerfuże.

! Odpowiedz
0 45 eagleeye

Bałagan cenowy to jedno ale bałagan higieniczny to jest dopiero masakra.Koszyki brudne o czystości na sklepach nie wspomnę.Gdzie są P.I.S.E ???

! Odpowiedz
0 55 nth

Powinni zawsze po drugim/trzecim przypadku zamknąć taką Biedronkę do momentu poprawienia cen. Jak stracą nawet jednodniowy utarg to się oduczą

! Odpowiedz
1 5 wektorwg

Taj jest dowalić badylarzom

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne