Biedroń: Musimy stworzyć narodowego dewelopera, który będzie budował 100 tys. mieszkań

Musimy stworzyć narodowego dewelopera, który będzie budował 100 tys. mieszkań publicznych, gdzie czynsz nie będzie przekraczał 20 zł za metr kwadratowy – powiedział w piątek w Lesznie (woj. wielkopolskie) lider Wiosny Robert Biedroń.

(fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM)

Biedroń ocenił, że obecnie "w Polsce brakuje pięciu milionów mieszkań", a przez wzrost cen w ostatnim roku "coraz mniej ludzi stać na mieszkania". Dlatego polityk zaproponował utworzenie "narodowego dewelopera".

„Narodowy deweloper będzie budował 100 tysięcy mieszkań publicznych, mieszkań, które będą ogólnodostępne, gdzie czynsz nie będzie przekraczał 20 zł za metr kwadratowy” – powiedział Biedroń.

Zapewnił, że "dzięki takiemu czynszowi, a to jest czynsz porównywalny do mieszkalnictwa komunalnego, będziemy mieli szanse wyrównywać lukę w postaci braku mieszkań".

W ocenie lidera Wiosny program Mieszkanie plus "nie udał się". "W Słupsku oddaliśmy prawie tyle samo mieszkań, co w tym samym czasie Prawo i Sprawiedliwość oddało w ramach Mieszkania plus" – ocenił Biedroń nawiązując do czasu, gdy był prezydentem Słupska. Ironizował przy tym, że PiS-owi "udały się inne programy: +spółki Skarbu Państwa plus+, +samoloty+".

Biedroń powiedział, że w Lesznie jest dwa tysiące mieszkań komunalnych, czyli jak ocenił "za mało". Jego zdaniem "prezydent miasta nie poradzi sobie z tym problemem, bo jest sam, a budżet jest ograniczony".

"Musi mu w tym pomóc państwo, które będzie inwestowało w remonty pustostanów, które będzie pomagało utrzymywać kamienice, które bardzo często nie odpowiadają standardom (sanitarnym – PAP)" – dodał Biedroń.

Jego zdaniem, miasta takie jak "Słupsk czy Leszno wyludniają się przede wszystkim dlatego, że dla wielu młodych ludzi szansa na znalezienie dobrze płatnej płacy (...) jest bardzo mała" i w związku z tym, szansa na wzięcie kredytu i kupno mieszkania przez młodych ludzi w mniejszych miastach również "jest bardzo mała".

"Musi powstać narodowy deweloper, który będzie wyrównywał te szanse w takich miejscowościach" – powiedział lider Wiosny.

Biedroń przyjechał w piątek do Leszna wesprzeć lokalnych kandydatów lewicy - KW SLD na listach którego są kandydaci z SLD, Wiosny, Lewicy Razem - startujących w wyborach parlamentarnych. (PAP)

Autor: Szymon Kiepel

szk/ mok/

Źródło: PAP
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 12 and00

Brakuje 5mln mieszkań, Homoseksualiści z SLD chcą budować 100tys rocznie, czyli kolejki na 50 lat...
Oni żyją komuną

! Odpowiedz
2 18 cowabunga

Dobrze, że wybory już blisko, bo coraz trudniej znosić tego typu 'wiadomości'. Po wyborach będzie jazda bez trzymanki w gospdarce i ekonomii więc będzie wesoło

! Odpowiedz
2 15 jes

I może jeszcze przywrócić spółdzielnie i 50-letnie kolejki na mieszkania. Litości, jakich to wocuf mamy do wyboru. Komuna przy nich to krwawy kapitalizm.

! Odpowiedz
1 20 carlito1

" narodowy deweloper"..... Nie wiem dlaczego ale od razu w ucho mi wpada piosenka , " narodowy socjalizm" pewnego zespołu

! Odpowiedz
1 21 33karol33

Jak za komuny! Jak wiadomo za komuny było lepiej!

! Odpowiedz
0 25 nowerozdanie

najlepiej żeby narodowym developerem został ten koleś z usa co go finansuje i ma własną firmę developerską.

! Odpowiedz
17 11 marianpazdzioch

Już jeden komunistyczny pacan buduje. Ma już aż kilkanaście tysięcy takich bidamieszkań w fazie projektowej. Jak łatwo policzyć, w tym tempie obiecane elektoratowi 2 miliony lokali będzie budowało się przez setki lat, a czynsze nie będą wcale wynosić 5 zł, a zaledwie 300 zł mniej niż rynek, jak to dzieje się w kilkuset juz oddanych do użytku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
16 12 marianpazdzioch

PS. Te kilkaset lokali oddanych do użytku, to głównie na bazie istniejących od lat programu TBS-ów, których budowy własnie zakończono i przybito do tego pieczatkę "Jarosław wybudował wam".

! Odpowiedz
35 20 karbinadel

Jak się bliżej przyjrzeć, to lewica Biedronia i Czarzastego wcale się tak bardzo nie różni od lewicy Kaczyńskiego (z nie zrozumiałych bliżej powodów nazywanej uparcie "prawicą"). Zaś tanie mieszkania na wynajem budowano już 120 lat za Franciszka Józefa i Wilhelma II. Ale nie zajmował się tym Cesarz, lecz miasta

! Odpowiedz
17 23 silvio_gesell

PiS to ani lewica ani prawica, tylko centrum. Poza tym ten podział jest przestarzały.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne