REKLAMA

Biedroń: Księża muszą w końcu płacić sprawiedliwe podatki

2020-06-18 15:50
publikacja
2020-06-18 15:50
Biedroń: Księża muszą w końcu płacić sprawiedliwe podatki
Biedroń: Księża muszą w końcu płacić sprawiedliwe podatki
/ Robertbiedron.pl

Księża muszą w końcu płacić sprawiedliwe podatki i my do tego doprowadzimy - zadeklarował w czwartek kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń, przedstawiając swój program rozdziału państwa i Kościoła.

Kandydat Lewicy w Toruniu powiedział, że Polska potrzebuje prawdziwego rozdziału państwa od Kościoła. "Przez wiele lat politycy kierowali się pismem świętym, rządząc naszym krajem, a przecież umówiliśmy się, że najważniejszym dokumentem Rzeczypospolitej Polskiej jest Konstytucja RP - to powinien być drogowskaz dla każdego polityka w 2020 roku i każdego roku w przyszłości" - podkreślił.

"Jak dzisiaj słucham wszystkich kandydatów na prezydenta, którzy startują w tych wyborach, to mam wrażenie, że oni wszyscy startują na biskupa Polski, a nie na prezydenta Polski. Pora wybrać sobie prawdziwego prezydenta, który będzie kierował się konstytucją" - przekonywał kandydat Lewicy.

Biedroń podkreślił, że Lewica chce zmiany w relacji państwo-Kościół. Zadał też pozostałym kandydatom pytanie, jaki jest ich stosunek dla wprowadzenia kas fiskalnych dla księży. "Kościół jest jedyną instytucją w Polsce, która uczciwie nie płaci podatków" - zaznaczył.

"236 zł podatku ryczałtowego na kwartał - to jest podatek, który płacą księża. Wiecie, ile płaci przeciętny Polak podatku na kwartał? Dzisiaj prawie dziesięciokrotnie więcej - 2500 zł" - powiedział. "Jak sprawiedliwość, to sprawiedliwość. Księża muszą w końcu płacić sprawiedliwe podatki i my do tego doprowadzimy" - zadeklarował.

W ocenie Biedronia, "skandaliczną sytuacją jest funkcjonowania Funduszu Kościelnego", który nazwał "przeżytkiem minionej epoki". "To danina, której nie musimy płacić pysznie bogatemu Kościołowi. Kościół jest bogaty, Kościół sobie poradzi. Pieniądze z Funduszu Kościelnego możemy przekazywać nie na budowę kolejnych świątyń, ale na budowę przedszkoli" - przekonywał. Zaznaczył, że chce likwidacji Funduszu Kościelnego.

Kandydat Lewicy mówił także, że miejscem dla lekcji religii są sale katechetyczne, a nie szkoła.

Odniósł się także do kwestii pedofilii w Kościele. "Żadne środowisko w Polsce i na świecie nie jest wolne od tego problemu. Wiemy, że to przestępstwo powinno być surowo karane, ale jest tylko jedna instytucja na świecie i w Polsce, która stworzyła skuteczny system chronienia oprawców, a nie ofiar i tą instytucją jest Kościół Katolicki" - mówił Biedroń.

"Kościół Katolicki zbyt długo miał immunitet bezkarności, zbyt długo spowiadał nas ze swoich grzechów. Dzisiaj najwyższa pora, żeby ci, którzy skrzywdzili dzieci, stanęli przed niezależną komisją ds. pedofilii" - powiedział Biedroń; zapowiedział, że taką komisję będzie chciał powołać jako prezydent.

Biedroń zapowiedział ponadto likwidację Komisji Wspólnej Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski, którą nazwał archaizmem. "Koniec spowiadania się polityków przed biskupami" - mówił polityk.(PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
margin50
Przeciez placa za nich wierni . To nie to samo?
antek10
Wierni chca emerytur takich jak Głódź. Należy sie. 15 tys miesiecznie.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
plutarch
Księża oddadzą rząd dusz, widzę po rówieśnikach mojej 19-letniej siostrzenicy, to jest zupełnie inna generacja.
sammler
Oczywiście. Później niż na Zachodzie, ponieważ mieliśmy nieszczęście mieć "własnego" papieża. A wielu ludzi - bezzasadnie - utożsamiało Kościół z pomocą z Zachodu w czasie stanu wojennego, którą to pomoc Kościół rozdzielał - a nie fundował. Zresztą m.in. dlatego w Polsce pedofile byli tak dobrze Oczywiście. Później niż na Zachodzie, ponieważ mieliśmy nieszczęście mieć "własnego" papieża. A wielu ludzi - bezzasadnie - utożsamiało Kościół z pomocą z Zachodu w czasie stanu wojennego, którą to pomoc Kościół rozdzielał - a nie fundował. Zresztą m.in. dlatego w Polsce pedofile byli tak dobrze kryci. Bo większość tych katolików (nie mylić z chrześcijanami) wolała "nie widzieć" i nie pytać, dlaczego w trybie nagłym ich proboszcz czy wikary został przeniesiony. Wszystko złe, co działo się w Kościele, możliwe było wyłącznie za przyzwoleniem tzw. wiernych.
sammler
Muszą, i co z tego? Nie doprowadzisz do tego Biedroń, więc nie składaj obietnic bez pokrycia. Bo jedyne, co mógłbyś zrobić (jako prezydent), to skorzystać z prawa inicjatywy ustawodawczej. A do wprowadzenia tego typu zmian trzeba mieć silną partię, która wygrywa wybory albo zdolności koalicyjne.

Chciałbym ci
Muszą, i co z tego? Nie doprowadzisz do tego Biedroń, więc nie składaj obietnic bez pokrycia. Bo jedyne, co mógłbyś zrobić (jako prezydent), to skorzystać z prawa inicjatywy ustawodawczej. A do wprowadzenia tego typu zmian trzeba mieć silną partię, która wygrywa wybory albo zdolności koalicyjne.

Chciałbym ci przypomnieć, że stworzyłeś już partię, która oszałamiającego sukcesu nie osiągnęła, mimo daleko posuniętej promocji w mediach typu Wyborcza. Co więcej, w krótkim (tycim, tycim) czasie od założenia, uwikłałeś ją w szereg afer (ile osób odeszło i w jakiej atmosferze? jakie mieli zarzuty m.in. do ciebie?). Autorem zaś największego skandalu z nią związanego jesteś ty sam. Miałeś złożyć mandat, mówiłeś o tym publicznie. I co? I pstro. Jesteś zwykłym kłamcą, panie kandydacie Biedroń.
samsza
Wkład Biedronia w polską myśl polityczną to wypowiedzi:
1) o Kaliszu i Grodzkiej
2) że nie pójdzie do prezydenta, bo się boi, że ten go... wykorzysta
forfun
wszyscy się nadymaja a jak co do czego to jest bez zmian
wyrobnik
Ale Kościół słabnie i dlatego to dobry moment na narzucenie mu funkcjonowania w normalny sposób. Do tej pory hierarchia robiła co chciała, wynikiem czego spadek do 0 zaufania do niej wśród młodszego pokolenia. W pewnym sensie przez swoją pychę sami podcięli gałąź na której siedzą.

Powiązane: Finanse Kościoła

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki