Biedroń: Kościół powinien płacić podatki

Kościół powinien się samofinansować i płacić podatki, a religii nie powinno być w szkołach - uważa kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń. Kościół musi być traktowany tak samo, jak inne instytucje, trzeba Kościół opodatkować sprawiedliwe - podkreślił.

(fot. Maciej Jarzębiński / FORUM)

"Chciałbym być prezydentem zwykłych ludzi, takim dobrym gospodarzem, który będzie zarządzał naszym krajem, szukał dialogu, nie szukał waśni" - powiedział w czwartek w radiowych "Sygnałach Dnia" kandydat Lewicy na prezydenta.

Mówiąc o swoim programie prezydenckim, oświadczył, że ma "jasną agendę". "Dotyczy ona budowy mieszkań na wynajem, dobrej służby zdrowia, dobrej edukacji, rozdziału państwa od Kościoła" - wymieniał.

Zapytany, jak chce np. sfinansować wydatki na służbę zdrowia, Biedroń ocenił, że są "wydatki, które w Polsce są zbyteczne, na przykład na Kościół".

"Uważam, że Kościół jest na tyle bogaty, że jest w stanie samofinansować się" - stwierdził kandydat na prezydenta. "Dokonam w tej sprawie korekty, trzeba opodatkować Kościół sprawiedliwie" - dodał.

Kandydat Lewicy uważa, że księża powinni mieć taryfikator za usługi duszpasterskie i kasę fiskalną.

"Uważam, że w 2020 roku Kościół musi być traktowany tak samo jak inne instytucje, płacić podatki, płacić cła, (powinno się) wyprowadzić religię ze szkół" - powiedział Biedroń.

Kandydat Lewicy ocenił też, że "zakup samolotów bojowych F-35 odbył się bez przetargu, bez offsetu i zabezpieczenia". "W porównaniu z innymi krajami za te samoloty przepłaciliśmy" - stwierdził.

W ubiegłym tygodniu podpisana została umowa wartości 4,6 mld dolarów na dostawę 32 amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-35 wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym. Samoloty mają być dostarczane w latach 2024-30. (PAP)

pś/ mok/

Źródło: PAP
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
23 18 jasiek2017

Bardzo dobry pomysł ale nierealny w ciemnogrodzie.

! Odpowiedz
16 20 atari65xe

Ten człowiek dał juz taki popis prawdomówności, że ja bym mu 10 zł nie pożyczył...

! Odpowiedz
9 10 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
22 6 jag63

Premier Luksemburga nie ma z ty problemu.
To i Prezydent Biedroń nie będzie miał.

! Odpowiedz
2 19 sammler odpowiada jag63

Nie będzie miał, bo nigdy nie będzie prezydentem.

! Odpowiedz
1 16 sammler odpowiada jag63

Słuchałeś kiedyś jego płaczliwych wystąpień w PE? Ten człowiek jest emocjonalnie rozchwiany. Na dodatek ma problem z prawdomównością. Jak ktoś wyżej napisał - 10 zł bym mu nie pożyczył.

Jego orientacja mnie nie interesuje i nie ma nic do rzeczy. A mąż premiera Luksemburga to jednak nie "pierwszy małżonek", bo głową państwa Luksemburg jest Wielki Książę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 30 sammler

To, co się "powinno", to my wiemy. Ja bym chciał wiedzieć, jak kandydat Biedroń chce to przeprowadzić. Bo w Polsce jest już tak, że prawo tworzy Sejm przy udziale Senatu. Formacja pana Biedronia oszałamiającego sukcesu w zderzeniu z rzeczywistością wyborczą nie osiągnęła, za to w krótkim czasie zdołała zaliczyć parę skandali (z naczelnym: kłamcą Biedroniem, który publicznie deklarował rezygnację z mandatu europosła).

Więc jak kandydat Biedroń chce sprawić, by Kościół zaczął płacić podatki, nie mając kompletnie możliwości ustanowienia takiego prawa?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 31 rafa987

A gdyby to coś zostało prezydentem to kto będzie "Pierwszą Damą" lub "Pierwszym....Damem"
ale to pewnie zależne od tego który z Panów jest aktiv a który pasiw....

! Odpowiedz
20 7 kjx

Za mały jesteś żeby pojąc nawet tak najmniej istotne sprawy. Wielu takich w tym kraju dlatego sprawy ważne są zamiatane pod dywan a wyciągane nic nie znaczące brudy.

! Odpowiedz
14 27 rafa987

A tacy jak on powinni pokrywać koszty leczenia HIV-a dlaczego to ma być pokrywane z naszych składek na NFZ ? :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.