REKLAMA

Biden wzywa do uwolnienia laureatki Pokojowej Nagrody Nobla Narges Mohammadi

2023-10-06 20:56
publikacja
2023-10-06 20:56

Prezydent USA Joe Biden wezwał w piątek władze Iranu do "natychmiastowego" uwolnienia laureatki Pokojowej Nagrody Nobla, obrończyni praw kobiet Narges Mohammadi, która przebywa w irańskim więzieniu.

Biden wzywa do uwolnienia laureatki Pokojowej Nagrody Nobla Narges Mohammadi
Biden wzywa do uwolnienia laureatki Pokojowej Nagrody Nobla Narges Mohammadi
/ The Nobel Prize

"Ta nagroda jest wyrazem uznania, że chociaż obecnie niesprawiedliwie jest przetrzymywana w więzieniu Ewin, świat wciąż słyszy głos Narges Mohammadi, wzywającej do wolności i równości. Wzywam rząd Iranu do natychmiastowego uwolnienia jej i innych zwolenników równości płci z niewoli" – napisał prezydent Biden w oświadczeniu, opublikowanym na stronie Białego Domu.

"Zaangażowanie pani Mohammadi w budowanie przyszłości, na którą zasługują kobiety i wszyscy ludzie w Iranie, jest inspiracją dla ludzi na całym świecie, którzy walczą o prawa człowieka i podstawową godność ludzką. Doświadczyła wielokrotnych aresztowań, prześladowań i tortur ze strony reżimu irańskiego, jednak determinacja pani Mohammadi tylko wzrosła" - oświadczył Biden.

Mohammadi od dawna walczy o prawa kobiet w Iranie, które kwestionują rygorystyczne zasady zasłaniania ciała narzucone przez duchowieństwo islamskie oraz wzywa do zniesienia kary śmierci i wprowadzenia demokratycznych reform.

Urodzona w 1972 roku Mohammadi jest z wykształcenia fizykiem, ale pracowała głównie jako dziennikarka.

Reżim ajatollahów aresztował ją 13 razy i pięć razy skazał ją na łącznie 134 lata więzienia. Mohammadi jest osadzona w cieszącym się złą sławą więzieniu Ewin w Teheranie; w tym zakładzie karnym dysydentka przygotowała raport na temat torturowania więźniarek. (PAP)

zm/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
endes
Ten błazen z państwa napadajacego na inne kraje i drenujacego ich zasoby gada o pokoju i równości!!!!???… Hipokryta i bezczelny dziad!
mkk6999
Bidet placze

Jak reporter Julian Assange
12 lat u Jankesów bez wyroku w wiezieniu ?
zoomek
"zywającej do wolności i równości"
To bardzo szlachetne!
W Polin trzeba zrównać wiek emerytalny bo jest dyskryminacja mężczyzn ze względu na płeć!
Muszą dłużej pracować i to przy krótszej średniej życia!
Dawać ją do Polin!
tomek323
Jakże łatwo tworzyć takie apele;
ja też proponuję wypuścić irańską laureatkę, ale w zamian wsadzić na 33-krotne dożywocie najgorszego prezydenta USA w historii, Baracka Obamę, faceta który zainicjował proces niszczenia zachodniej, chrześcijańskiej cywilizacji...

Powiązane: Nagroda Nobla

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki