REKLAMA

Biden uchylił nakaz Trumpa ws. ubezpieczenia zdrowotnego imigrantów

2021-05-15 05:02
publikacja
2021-05-15 05:02
Biden uchylił nakaz Trumpa ws. ubezpieczenia zdrowotnego imigrantów
Biden uchylił nakaz Trumpa ws. ubezpieczenia zdrowotnego imigrantów
fot. Loren Elliott / / Reuters

Prezydent Joe Biden uchylił w piątek decyzję swojego poprzednika z 2019 roku zakazującą przybywania do USA imigrantów, którzy nie mogą udowodnić, że mają amerykańskie ubezpieczenie zdrowotne lub mogą pokryć koszty opieki zdrowotnej.

W komunikacie Białego Domu Biden przekonywał, że zarządzenie byłego prezydenta Donalda Trumpa nie leży w interesie Stanów Zjednoczonych.

Jak przypomina agencja Reutera, w październiku 2019 roku Trump wprowadził nakaz, aby wszyscy potencjalni imigranci przedstawili w ciągu 30 dni od przybycia do USA dowód na posiadanie amerykańskiego ubezpieczenia zdrowotnego lub wystarczających fundusze na pokrycie "racjonalnie przewidywalnych kosztów medycznych".

Sędzia federalny zablokował decyzję przed datą jej wejścia w życie. Ale w orzeczeniu z grudnia 2020 roku, Sąd Apelacyjny USA podtrzymał postanowienie Trumpa. Argumentował, że mieści się to w uprawnieniach prezydenckiej władzy wykonawczej.

"Biden objął urząd kilka tygodni później, a jego zwolennicy powiedzieli, że zarządzenie nigdy nie weszło w życie" – zaznaczył Reuters, dodając, że zdaniem stojących w obronie imigrantów prawników, gdyby do tego doszło, uniemożliwiłoby wjazd do Ameryki aż dwóm trzecim legalnych imigrantów.

Joe Biden obiecał wycofać wiele imigracyjnych projektów Donalda Trumpa. Cofnął m.in. zakaz podróżowania do Ameryki ludzi z 13 krajów z większością muzułmańską oraz z krajów afrykańskich. Wstrzymał też budowę muru granicznego z Meksykiem.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ sp/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Imigracja do USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki