REKLAMA

Biden śmiało przekracza "czerwone linie" Putina. Rosja nie reaguje

2023-06-01 18:41
publikacja
2023-06-01 18:41

Rosja blefuje? Joe Biden i jego administracja coraz śmielej przekraczają "czerwone linie" wyznaczane przez Władimira Putina, jeśli chodzi o wsparcie dla Ukrainy. Ma być to efektem braku reakcji Rosji na kolejne takie przypadki - ocenia w czwartek "Washington Post".

Biden śmiało przekracza "czerwone linie" Putina. Rosja nie reaguje
Biden śmiało przekracza "czerwone linie" Putina. Rosja nie reaguje
fot. Kevin Lamarque / /  Reuters / Forum

"Washington Post" twierdzi, że zmiana stanowiska USA w sprawie dostaw myśliwców F-16 dla Ukrainy jest najnowszym przykładem przekroczenia "czerwonej linii", co wedle ostrzeżeń Putina miało "przekształcić wojnę oraz wpędzić Waszyngton i Moskwę w bezpośredni konflikt".

Według cytowanych przez dziennik oficjeli z administracji amerykańskiej głównym powodem jest fakt, że kolejne formułowane od początku inwazji przez Rosję "apokaliptyczne" groźby okazały się być blefem.

"To jest czynnik w procesie podejmowania decyzji. Zrobiliśmy to - nie było żadnej eskalacji, ani odpowiedzi; czy możemy zrobić następną rzecz? Stale ważymy te czynniki i to staje się najcięższą decyzją, jaką musimy podjąć" - powiedział jeden z anonimowych urzędników.

Jak odnotowuje "Washington Post", mimo stale zwiększanego poziomu pomocy dla Ukrainy, administracja Bidena ma wielu krytyków m.in. w Kongresie za zbyt ostrożne i powolne podejście do wsparcia, co w efekcie kosztowało życie wielu Ukraińców.

Przedstawiciele administracji przyznają, że groźby Rosji mogą kiedyś zostać poparte czynami. Ale zauważają jednocześnie, że słabość militarna Rosji czyni to mniej prawdopodobnym.

"Nie wydaje się, by było to w ich interesie, aby wdać się w bezpośrednią konfrontację z NATO w tej chwili. Nie są w dobrej pozycji, by to zrobić" - powiedział jeden z rozmówców gazety.

Zdaniem Maksima Samorukowa z Carnegie Endowment for International Peace, główne ryzyko wiąże się z tym, że wyznaczane przez Rosję "czerwone linie" zostały "zdewaluowane" i nie wiadomo, gdzie dokładnie leżą.

"Problem polega na tym, że nie znamy rzeczywistej +czerwonej linii+. Ona siedzi w głowie jednej osoby i może zmienić się z dnia na dzień" - ocenił ekspert mając na myśli Putina.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (41)

dodaj komentarz
vacarius
Gdyby nie bron atomowa to NATO rozjechałoby Rosję w pół roku.
ptokbentonicznyjb
Czekaj już gdzieś to słyszałem... A wiem. Ukraińcy mieli wygrać z Rosją. Zresztą oni ciągle tam wygrywają. Wygląda na to, że macie takich samych informatorów. Pewnie prosto z Ameryki.
chudyjakszkapa
Ukraina ma ułamek procenta uzbrojenia USA, żadnych lotniskowców, okrętów podwodnych, samoloty to szroty zebrane z byłego bloku wschodniego, gdzie im do bombowców Stealth, czy F35 żadnych rakiet typu Tomahawk, helikopterów Black Hawk, systemu pola walki, satelitów , broni elektronicznej itd... no gdzie ruskie na NATO? :D
enthe
USA pokazało, ile jest warte w Afganistanie, gdzie uciekając w popłochu przed pastuchami z AK-47 pozostawiło sprzęt wojskowy warty miliardy dolarów.
A Ukraina faktycznie to szrot, skoro pod Bachmutem dostała w*&^%$l od prywatnej firmy, którą można wynająć w każdym sklepie z prywatnymi firmami.
ptokbentonicznyjb
Zacznijmy od tego, że broń amerykańska, głównie pojazdy nie są przystosowane do warunków europejskich. Wystarczy obejrzeć kilka filmów jak ugrzęzły w błocie sprzęty wysłane z krajów europejskich w błocie ukraińskim. W krajach pustynnych jak Irak może to działało, ale tutaj zostałoby zniszczone w mgnieniu oka.
kamikaze351
To gdzie się zeszczał tym razem?
gucio_222
Z kacapem czy szkopem należy rozmawiać jak bandziorem. Najpierw przywalić bejsbolem a potem można zacząć dyskusję.
mirek6504
Biden znów się gdzieś przewalił
mkk6999
Trzerba cierpliwosci, zeby niedzwiedz
wyszedl z nory, a potrem szukac
miejsca na drzewie, zeby uciec
iambankier
mirek6504 mkk6999 no wcale nie widać że to wygenerowane i opłacane konta

Powiązane: Wojna w Ukrainie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki