REKLAMA

Biden przestawił priorytety ekonomiczne USA przed świętami

2022-11-29 18:53
publikacja
2022-11-29 18:53

Przegłosowanie kolejnego pakietu pomocy dla Ukrainy, budżetu i uniknięcie strajku kolejarzy powinny być priorytetami Kongresu przed świętami Bożego Narodzenia - powiedział we wtorek prezydent USA Joe Biden podczas spotkania z przywódcami obu partii w Kongresie.

Biden przestawił priorytety ekonomiczne USA przed świętami
Biden przestawił priorytety ekonomiczne USA przed świętami
fot. KEVIN LAMARQUE / /  Reuters / Forum

"Mam nadzieję, że będziemy pracować razem, by zapewnić finanse dla państwa, (walki z Covid) i wojny na Ukrainie" - powiedział Biden rozpoczynając spotkanie z liderami obu partii w Senacie i Izbie Reprezentantów.

Jak dodał, Kongres musi zająć się też uchwaleniem prawa pozwalającego na uniknięcie strajku kolejarzy, który może sparaliżować gospodarkę tuż przed świętami. To konsekwencja odrzucenia w głosowaniu przez członków największych związków porozumienia zawartego przy mediacji Białego Domu między przedstawicielami związków i szefami firm.

"To nie jest łatwa decyzja, ale Kongres musi działać, by tego uniknąć. Gospodarka jest zagrożona" - powiedział Biden. Jak powiedziała po spotkaniu spiker Izby Reprezentantów, wszyscy uczestnicy spotkania - lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer, oraz przywódcy Republikanów w Senacie i Izbie Mitch McConnell i Kevin McCarthy - zgodzili się, by w najbliższych dniach przegłosować potrzebną ustawę wymuszającą przyjęcie wynegocjowanego kontraktu.

Prezydent wezwał też parlamentarzystów, by jeszcze przed rozpoczęciem prac nowego Kongresu 3 stycznia - większość w Izbie będą mieć wtedy Republikanie - przegłosować nowy budżet oraz warty 37 mld dolarów pakiet środków pomocy dla Ukrainy. Przeciwko temu drugiemu opowiada się część Republikanów oraz wpływowe konserwatywne ośrodki. Budżet lub prowizorium budżetowe musi zostać przegłosowany przed 16 grudnia, by uniknąć przerwy w działalności większości państwowych instytucji.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ adj/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (15)

dodaj komentarz
qwertas
Czy Biden w końcu przywróci kolej podmiejską/regionalną w Ohio, Michigan, Indiana czy Alabamie? Tak lubi Amtrak a nie widać postępu w większej ilości pociągów w USA.
endes
Z czym on chce walczyć?… z covid!?… całkiem odjechany dziadek.
od_redakcji
"NATO będzie wspierać Ukrainę tak długo jak będzie potrzeba". Znaczy Syria to szczęściarze.
od_redakcji
„USA prywatnie mówią Ukrainie, żeby były otwarte na negocjacje z Putinem”...
Ale proszę dalej bombardować tam amerykańskim sprzętem. I tym sposobem Polska zostanie sama ze swoją utrzymanką Ukrainą, a tu około 10 milionów uchodźców na horyzoncie. Masakra...
and00
Ruskich trzeba niszczyć
lepiej mieć o złotówkę droższe paliwo niż wojnę na swoim terenie i zbombardowane elektrownie jak teraz Ukraińcy
endes odpowiada and00
Głupota głupotą pogania Wania!
od_redakcji
"Przed rozpoczęciem konfliktu powiedziałem, że jeśli USA będą dalej postępować w tym samym duchu, Ukraina zamieni się w kolejny Afganistan. Bo tak bardzo kochaliśmy Afganistan, że go zniszczyliśmy. To jest amerykański styl"
od_redakcji
„Obecna idea Ukraińców i Amerykanów brzmi: pokonajmy Putina… No cóż, nie sądzę, że to przepis, który uratuje Ukrainę, a szczerze mówiąc, jest to przepis, który zagraża całemu światu”.
od_redakcji
Gdyby Ameryka i Europa prowadziły negocjacje, to można byłoby znaleźć rozwiązanie ukraińskiego konfliktu, ale Bruksela podąża za amerykańską agendą, a nie rozsądkiem.
od_redakcji
USA i Europa ucierpi, odmawiając negocjacji z Putinem. Ryzykują uzyskanie „nowego Afganistanu” w postaci Ukrainy, jeśli nie zmieni swojego obecnego stanowiska wobec Rosji i nie będzie polegać na powrocie do stołu negocjacyjnego.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki