REKLAMA

Biden powołał Kurta Campbella na nowe stanowisko ds. Azji

2021-01-13 19:30
publikacja
2021-01-13 19:30
Biden powołał Kurta Campbella na nowe stanowisko ds. Azji
Biden powołał Kurta Campbella na nowe stanowisko ds. Azji
fot. Cheryl Ravelo / / Reuters

Prezydent elekt USA Joe Biden powołał doświadczonego eksperta ds. polityki międzynarodowej Kurta Campbella na nowe stanowisko doradcy Białego Domu ds. regionu Azji i Pacyfiku – poinformowała w środę rzeczniczka zespołu Bidena ds. przejęcia władzy.

"Potwierdzam, że Kurt (Campbell) będzie koordynatorem ds. regionu Azji-Pacyfiku w radzie bezpieczeństwa narodowego Białego Domu" - oznajmiła rzeczniczka.

Wcześniej w środę o planach powołania doświadczonego dyplomaty na stanowisko w Białym Domu poinformował brytyjski dziennik "Financial Times", który wyjaśnił, że utworzenie tej funkcji ma ułatwić nowej amerykańskiej administracji zmierzenie się z wyzwaniami związanymi ze wzrostem potęgi Chin.

Campbell odpowiadał za sprawy azjatyckie w Departamencie Stanu za administracji Baracka Obamy. Uważany jest za jednego z najważniejszych architektów polityki zagranicznej zwanej "pivot to Asia" (przesunięcie w stronę Azji), kładącej największy nacisk na stosunki z krajami tego regionu. Jest jednym z założycieli think tanku Center for a New American Security (Centrum na rzecz Nowego Amerykańskiego Bezpieczeństwa).

Swoje stanowisko dotyczące polityki USA wobec Azji Campbell przedstawił między innymi w wydanej w 2016 roku książce "The Pivot", w której argumentował, że wobec rosnącej siły Chin konieczne jest zacieśnienie sojuszy z Japonią i Koreą Południową oraz zbliżenie z Indiami i Indonezją.

Utworzenie nowego stanowiska w radzie bezpieczeństwa wynika z potrzeby lepszej integracji polityki względem Chin w różnych agencjach rządowych pod kierunkiem eksperta – powiedział jeden z rozmówców "FT", który wyjaśnił, że Biden uznał, iż sprawy związane z Chinami dotyczą każdej agencji rządowej, a nie tylko resortów spraw zagranicznych, obrony i gospodarki.

Przyszły prezydent będzie musiał zdecydować, czy utrzyma wszystkie stanowcze środki wprowadzone przeciwko Chinom przez administrację ustępującego prezydenta Donalda Trumpa, w tym karne cła na chiński eksport i sankcje nałożone na chińskie firmy i urzędników.

Według „FT” Campbell jest blisko związany z przyszłym sekretarzem stanu Antonym Blinkenem oraz doradcą Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake’iem Sullivanem. Jego żoną jest ekonomistka Lael Brainard, zasiadająca w Radzie Gubernatorów Rezerwy Federalnej, którą typowano na nową minister finansów, ale ostatecznie nie została wybrana.

Campbell ma również bliskie kontakty z politykami japońskimi i określany jest jako jeden z najbardziej „jastrzębich” Demokratów. W artykule opublikowanym dwa lata temu na łamach magazynu „Foreign Policy” wzywał do przemyślenia podejścia do Pekinu i oceniał, że „Waszyngton po raz kolejny zbyt mocno uwierzył w swoją zdolność do kształtowania trajektorii Chin”. (PAP)

fit/ akl/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki