REKLAMA

Biden podpisał budżet USA. Kolejna pomoc dla Ukrainy

2022-03-15 20:57
publikacja
2022-03-15 20:57
Biden podpisał budżet USA. Kolejna pomoc dla Ukrainy
Biden podpisał budżet USA. Kolejna pomoc dla Ukrainy
fot. JONATHAN ERNST / / Reuters

Dzięki tej ustawie budżetowej będziemy mogli dalej wspierać dzielny naród ukraiński, który broni swojego kraju przed rosyjską inwazją - podkreślił prezydent USA Joe Biden przed podpisaniem we wtorek amerykańskiego budżetu, w którym zawarto 13,6 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy, uchodźców z tego kraju oraz na wsparcie sąsiednich państw, na które wpłynęła rosyjska inwazja.

"Agresja Putina na Ukrainę zjednoczyła ludzi w całej Ameryce, zjednoczyła nasze dwie partie w Kongresie (...) i zmusiła nas do podjęcia wykonywanych właśnie pilnych kroków" - powiedział Biden w przemówieniu poprzedzającym uroczyste podpisanie ustawy budżetowej.

Amerykański prezydent przypomniał, że w ciągu ostatniego roku USA przeznaczyły już 1,2 mld dolarów na pomoc Ukrainie, w tym przekazywane bezpośrednio ukraińskim siłom zbrojnym uzbrojenie przeciwpancerne i środki wzmacniające obronę przeciwlotniczą. Jak zaznaczył, podpisany budżet pozwoli na kontynuację tych działań.

Przyjęta wcześniej przez obie izby Kongresu ustawa budżetowa pozwoli również na lepsze wsparcie humanitarne ukraińskiego narodu - przekazał Biden.

"Ta wojna zmusiła już do uchodźstwa 3 mln Ukraińców, a ich liczba codziennie rośnie (...) wewnątrz kraju pomocy humanitarnej potrzebuje 12 mln osób" - podkreślił Biden. Dodał, że działania wspierające uchodźców i mieszkańców Ukrainy są prowadzone we współpracy z partnerami w Europie i poza nią.

Nasi eksperci pracują na miejscu, w Polsce i innych krajach, by na bieżąco oceniać skalę potrzeb i dostarczać pomoc potrzebującym tak szybko, jak to możliwe - zaznaczył amerykański prezydent. Dodał, że w ciągu ostatnich tygodni na pomoc humanitarną dla Ukrainy i uchodźców z tego kraju przeznaczono blisko 300 mln dolarów.

Oprócz pomocy uchodźcom, cały czas dostarczamy pomoc humanitarną na Ukrainę, co jest bardzo trudne, bo nieustannie trwają tam rosyjskie ataki - przekazał Biden.

Zapisana w amerykańskim budżecie kwota na pomoc dla Ukrainy zostanie również przeznaczona na pomoc gospodarczą dla Ukrainy i jej sąsiadów, na których wpłynęła ta wojna - zapowiedział amerykański prezydent. Doprecyzował, że ta część wsparcia będzie obejmowała gwarancje pożyczkowe i bezpośrednie wsparcie finansowe, w tym dla energetyki i cyberbezpieczeństwa.

Biden dodał, że o dalszych szczegółach dotyczących pomocy dla Ukrainy poinformuje w środę.

Sekretarz stanu Blinken ogłosił nową transzę pomocy humanitarnej dla Ukrainy i uchodźców

Sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił we wtorek nowy pakiet pomocy humanitarnej dla Ukrainy w wysokości 186 mln dolarów. Pomoc zostanie przeznaczona m.in. organizacjom pomagającym uchodźcom w Polsce.

Jak oznajmił w oświadczeniu Blinken, nowy pakiet wydatków jest przeznaczony na pomocy Ukraińcom, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów. Pomoc jest przekazywana za sprawą agencji USAID oraz organizacji humanitarnych i ma "uzupełnić hojność krajów sąsiednich, które przyjmują uchodźców", w postaci dostaw żywności, wody, schronienia i leków.

Jak powiedziała dziennikarzom wysoka rangą przedstawicielka Departamentu Stanu, w ciągu ostatnich dwóch tygodni USA wysłały środki o wartości 293 mln dolarów, m.in. na pokładzie czterech samolotów. W ten sposób dostarczono m.in. mąkę w ilości potrzebnej do produkcji chleba dla 500 tys. osób w Kijowie na cztery tygodnie oraz 100 tys. zestawów chirurgicznych. Przedstawicielka resortu zaznaczyła jednak, że sytuacja na Ukrainie szybko się pogarsza, a rosyjskie bombardowanie celów cywilnych znacząco utrudnia dostarczenie pomocy. Blinken wezwał Rosję do umożliwienia ustanowienia korytarzy humanitarnych i zaprzestania działań przeciwko cywilom. Pochwalił też państwa przyjmujące uchodźców z Ukrainy.

"Stany Zjednoczone z uznaniem odnoszą się do gościnności państw sąsiedzkich, które przyjmują tych, którzy uciekają z Ukrainy" - powiedział szef amerykańskiej dyplomacji.

(PAP)

adj/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze lokaty na 100 000 zł – wrzesień 2022 r.

Najlepsze lokaty na 100 000 zł – wrzesień 2022 r.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
ajwaj--
Przyda sie nowemu rzadowi,
tym razem bez nazioli
ajwaj--
Sprawa de-nazifikacji
idzie do przodu
____________
""W Mariupolu zlikwidowano zagorzałego neonazistę, jednego z założycieli batalionu Azow

O śmierci poinformowali jego "bracia", w tym przywódca Azowa Andrij Bileckij.
Kruk został zlikwidowany 15 marca, a jego ojciec zginął dwa tygodnie
Sprawa de-nazifikacji
idzie do przodu
____________
""W Mariupolu zlikwidowano zagorzałego neonazistę, jednego z założycieli batalionu Azow

O śmierci poinformowali jego "bracia", w tym przywódca Azowa Andrij Bileckij.
Kruk został zlikwidowany 15 marca, a jego ojciec zginął dwa tygodnie temu w walkach o Charków. ""

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki