REKLAMA

Biden ogłosił nowe sankcje przeciwko Kubie i zapowiedział kolejne

2021-07-30 23:41
publikacja
2021-07-30 23:41
Biden ogłosił nowe sankcje przeciwko Kubie i zapowiedział kolejne
Biden ogłosił nowe sankcje przeciwko Kubie i zapowiedział kolejne
fot. KEVIN LAMARQUE / / Reuters

Administracja prezydenta Bidena ogłosiła w piątek nowe sankcje przeciwko kubańskiej policji oraz dwóm jej szefom w związku z jej rolą w tłumieniu niedawnych protestów przeciwko reżimowi. Prezydent podczas spotkania z liderami kubańskiej diaspory zapowiedzial kolejne sankcje.

Sankcjami w ramach Globalnej Ustawy Magnitskiego objęto szefa Narodowej Policji Rewolucyjnej (PNR) Oscara Callejasa Valcarce i jego zastępcę Eddy'ego Sierra Ariasa, a także całą PNR za "tłamszenie wezwań Kubańczyków do wolności i poszanowania praw człowieka" podczas bezprecedensowych demonstracji 11 lipca.

Restrykcje ogłoszono tuż przed piątkowym spotkaniem w Białym Domu prezydenta Bidena z przywódcami kubańskiej diaspory.

Podczas spotkania prezydent obiecał, że podejmie kolejne działania przeciwko przedstawicielom kubańskiego reżimu. Dodał, że polecił resortom skarbu i dyplomacji opracowanie sposobu umożliwiającego wysyłanie przez mieszkających w USA Kubańczyków pieniędzy dla swoich rodzin na Kubie. Obecnie jest to utrudnione ze względu na przywrócone przez poprzednika Bidena sankcje, które obecny prezydent utrzymał w mocy.

Biały Dom zapowiadał też, że administracja prowadzi rozmowy z prywatnymi firmami na temat możliwości zapewnienia Kubańczykom mobilnego internetu, omijając w ten sposób wprowadzane przez reżim blokady.

Działania prezydenta to m.in. na odpowiedź na krytykę ze strony kubańskich aktywistów, a także polityków republikańskich, którzy zarzucali mu, że zbyt słabo okazuje wsparcie dla protestujących Kubańczyków.

W tym tygodniu do zwiększenia poparcia wzywali go m.in. uczestnicy demonstracji pod Białym Domem. Tego samego domagał się też m.in. szef komisji spraw zagranicznych w Senacie, Demokrata Robert Menendez.

W ubiegłym tygodniu władze USA nałożyły sankcje na ministra Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kuby Alvaro Lopeza Mierę i tamtejsze służby specjalne na mocy tzw. globalnej ustawy Magnitskiego z 2012 roku, która pozwala na nakładanie sankcji na osoby podejrzane o poważne naruszenia praw człowieka lub korupcję na dużą skalę oraz nakładanie na nich ograniczeń migracyjnych.

Biden oznajmił wtedy, że to "dopiero początek" retorsji. Amerykańskie władze uznały postępowanie służb komunistycznego reżimu za łamanie praw człowieka. Na Kubie, po bezprecedensowych protestach społecznych, uwięziono blisko 200 osób, a ponad 180 zaginęło. O osoby przetrzymywane w aresztach i "przymusowo zaginione" upomniała się ONZ.

Antyrządowe protesty na Kubie, do których doszło 11 lipca, są wyrazem niezadowolenia w związku z pogłębianiem się na wyspie ubóstwa oraz utrudnień w dostępie do podstawowych produktów żywnościowych i medycznych, w tym szczepionek przeciwko Covid-19. (PAP)

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ jm/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Powiązane: Polityka na świecie

Komentarze (9)

dodaj komentarz
pakamera
Amerykanie najlepiej czują się w roli światowego żandarma.Inne narody mają żyć tak ,jak im każe główny lokator Białego Domu.Czy to się skończyło dla Amerykanów pokazał Wietnam, Afganistan,czy wcześniej Somali.
3456
on niech sobie nałoży ale majtki na dupe polsce może sankcje nałożyć już tyle lat te sankcji i co .na szczepionki niech sobie sankcje nałoży.
jenak
Boją się, że Chiny w to wejdą. Też bym się bała. W Wenezueli Chińczycy, to samo w Peru, Brazylii...
ajwaj_
Swiatowy jankeski terrorysta szuka slabych ofiar
"Wina" Kubanczyków to to, ze nie chca byc burdello dla Jankesów, byc ich niewolnikami, oddac wszystkiego kal-bojom

Kubanczycy maja opieke zdrowotna, oswiate, eksportuja cenionych lekarzy, majatek jest narodu itd. W porównaniu z reszta Am. Lacinska stoja OK. Nawet
Swiatowy jankeski terrorysta szuka slabych ofiar
"Wina" Kubanczyków to to, ze nie chca byc burdello dla Jankesów, byc ich niewolnikami, oddac wszystkiego kal-bojom

Kubanczycy maja opieke zdrowotna, oswiate, eksportuja cenionych lekarzy, majatek jest narodu itd. W porównaniu z reszta Am. Lacinska stoja OK. Nawet sluzba zdrowia jest lepsza od Jankesów bo jest

Niebezpieczny przyklad dla Am. Lacinskiej. W wiekszoci (PuertoRico, Haiti itd.) nedzarze, analfabeci, niewolnicy, prochy, agencje towarzyskie dla Jankesów, jak u kal-bojów bez opieki medycznej itd.
itso_a_dlaczego
''eksportuja cenionych lekarzy, majatek jest narodu itd.'' :D
wrecker
Gdyby USA zadziałały jak Putin z Krymem to 3 dni i byłoby po sprawie. Później wybory, normalny rząd i poprawa jakości życia ludzi, którzy żyją obecnie za 100 zł miesięcznie. Ale USA tak nie mogą więc będą kolejne sankcje, które od 50 lat mało dają i jakoś się rozjedzie po kościach temat

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki