REKLAMA
WEBINAR

Biden: Zapobiegliśmy zapaści gospodarki. Nikt nie dostał wszystkiego, czego chciał

2023-06-03 01:49
publikacja
2023-06-03 01:49

Za sprawą porozumienia w sprawie zawieszenia limitu zadłużenia, udało nam się zapobiec kryzysowi gospodarczemu i zapaści gospodarki - powiedział prezydent USA Joe Biden. Zapowiedział, że w sobotę podpisze ustawę przegłosowaną w czwartek przez Kongres.

Biden: Zapobiegliśmy zapaści gospodarki. Nikt nie dostał wszystkiego, czego chciał
Biden: Zapobiegliśmy zapaści gospodarki. Nikt nie dostał wszystkiego, czego chciał
fot. POOL / /  Reuters / Forum

"Mówię dziś do państwa, aby poinformować o zażegnanym kryzysie i o tym, co robimy, aby chronić przyszłość Ameryki. Przyjęcie tego porozumienia budżetowego było krytyczne. Stawka nie mogła być wyższa. Jeśli nie udałoby nam się osiągnąć porozumienia w sprawie budżetu, były skrajne głosy, które groziły, że zaprowadzą Amerykę do pierwszego w historii bankructwa. Nic nie mogłoby być bardziej nieodpowiedzialne" - powiedział Biden w wygłoszonym orędziu w Białym Domu w piątkowy wieczór.

Prezydent stwierdził, że taki scenariusz oznaczałby kryzys gospodarczy i zapaść gospodarki, utratę pracy przez 8 milionów osób i zdruzgotanie wiarygodności USA na arenie międzynarodowej.

"Nikt nie dostał wszystkiego, czego chciał, ale Amerykanie dostali to, czego potrzebowali. Zapobiegliśmy kryzysowi gospodarczemu i załamaniu gospodarczemu" - podsumował Biden ustawę, którą w czwartek przyjął Kongres. Była ona efektem negocjacji między prezydentem i spikerem Izby Reprezentantów Kevinem McCarthym. Jak stwierdził prezydent, dzięki porozumieniu udało się obciąć wydatki i zredukować deficyt budżetowy o ponad 1 bilion dolarów i jednocześnie uniknąć cięć dla ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Porozumienie nie dotknie też uchwalonego z inicjatywy Bidena w ub. r. największego w historii programu wydatków na zieloną transformację i walkę ze zmianą klimatu.

Prezydent zaapelował w orędziu do wyborców o poparcie dla zgłoszonej przez niego inicjatywy reformy systemu podatkowego, w tym podatku minimalnego dla miliarderów i zamknięcia luk w kodeksie, z którego korzystali najbogatsi.

"Posłuchajcie tego: w tej chwili przeciętny miliarder w Ameryce płaci tylko 8 proc. podatku federalnego. Osiem procent. Nauczyciele i strażacy płacą więcej" - podkreślił Biden.

Wezwał też Amerykanów do "obniżenia temperatury" sporów politycznych i "ustania krzyków".

"Ponadpartyjna współpraca jest trudna. Jedność jest trudna. Ale nie możemy przestać próbować. Bo momenty takie jak ten, kiedy nie tylko gospodarka amerykańska, ale i gospodarka światowa są narażone na ryzyko zapaści, pokazują, że nie ma innej drogi" - podsumował przywódca.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński 

wr/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (23)

dodaj komentarz
mistrz_erudycji
A mnie tylko ciekawi czy był to blef czy rzeczywiście pali im się. Ja obstawiam blef.
simonsoft8
erudycja na trzy karta
abcx
Kryzys zadłużenia rozwiązany przy pomocy jeszcze większego zadłużenia. No co w tym idealnym planie może pójść nie tak ;)
simonsoft8
jakiś skutek, jakiś długo do spłaty, to chyba Polska lecz Ameryka
simonsoft8
Joe Biden wygląda na biedaka, ale ma chyba jak Balcerowicz na nowe reforma bądź podwyżka stopa pr
bha
Cóż... Krótkowidzące Niby limity zadłużeń niekończących się od dekad ustalanych nowych limitów!!!!!. Brak na zadłużeniową narastającą finansowo codzienie od dawna już nieodpowiedzialność szczególnie przed przyszłymi pokoleniami brak na to niestety więcej słów.
maniek_as
Ale mi sukces? Zamiast zadłużonego zapędzić do roboty, żeby zaczą spłacać swoje długi to pożycza mu się kolejne pieniądze? I to jeszcze bez limitu!!! Absurd tego śwaiata!!!
bha
Cóż... Rynkowa i nie tylko od dekad gra pozorów udająca jarząbka nie bez celu!!!.
luckyrich
Jak zwykle politycy (zadłużaniem, drukowaniem kasy) i bankierzy (ryzykownymi inwestycjami – wcześniej kredyty na nieruch., teraz straty na obligacjach) wywołają kryzys. Od kilku lat piszę, że rozdawnictwo i kolejne pakiety pomocowe w postaci drukowanych i pompowaniych w rynek setek miliardów przez banki centralne kiedyś musi spowodować Jak zwykle politycy (zadłużaniem, drukowaniem kasy) i bankierzy (ryzykownymi inwestycjami – wcześniej kredyty na nieruch., teraz straty na obligacjach) wywołają kryzys. Od kilku lat piszę, że rozdawnictwo i kolejne pakiety pomocowe w postaci drukowanych i pompowaniych w rynek setek miliardów przez banki centralne kiedyś musi spowodować krach. Iskrą może być kolejny koronawirus lub OPEC, eskalacja wojny, upadek banku lub co innego. Dobrze być na to przygotowanym. Dobrze mieć system, dzięki któremu się zarabia, ale przede wszystkim nie odnotowuje się strat. Jednak elitom finansowym zależy na utrzymywaniu ludzi w niewiedzy, bo wtedy łatwiej nam odebrać pieniądze np. na giełdzie. Widzieliście ksiązkę pt. Jak stworzyć system transakcyjny do inwestowania na giełdzie? Można poznać jak skutecznie inwestować, kiedy kupować i sprzedawać, ile zainwestować, jak w czasie bessy uniknąć dużych strat.
simonsoft8
długo można kupic 3 zł

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki