Nie damy się zastraszyć Putinowi i jego groźbom, pozostaniemy przy wspieraniu Ukrainy i jesteśmy w pełni gotowi do obrony każdego centymetra terytorium NATO - oświadczył w piątek prezydent USA Joe Biden, odnosząc się do o przemówienia Putina o aneksji ukraińskiego terytorium.


"Co do przemówienia pana Putina tego poranka: Ameryka i jej sojusznicy nie dadzą - podkreślam - nie dadzą się zastraszyć Putinowi i jego nieodpowiedzialnym słowom i groźbom" - powiedział Biden w wystąpieniu w Białym Domu poświęconym głównie huraganowi Ian.
Biden powtórzył, że Ameryka i świat nigdy nie uznają prób aneksji ukraińskiego terytorium, nie zrezygnują z polityki wspierania Ukrainy i wysyłania jej sprzętu wojskowego. Podkreślił, że zamierza wykorzystać w tym celu uchwalony w piątek przez Kongres pakiet wydatków w wysokości ponad 12 mld dolarów.
Przeczytaj także
Biden zaznaczył też, że USA będą również bronić sojuszników.
"Ameryka jest w pełni przygotowana, by wraz z sojusznikami z NATO bronić każdego centymetra terytorium NATO - każdego centymetra. Więc, panie Putin, nie zrozum błędnie tego, co mówię. Każdy centymetr" - podkreślił Biden.
Prezydent USA odniósł się też po raz pierwszy do uszkodzeń gazociągów Nord Stream na Bałtyku.
"To był celowy akt sabotażu. Teraz Rosjanie pompują dezinformacje i kłamstwa, więc współpracujemy z naszymi sojusznikami, by dowiedzieć się tego, co dokładnie się stało" - powiedział Biden w wystąpieniu w Białym Domu. Jak dodał, rozkazał swojej administracji, by pomogła chronić infrastrukturę krytyczną sojuszników USA i wyśle na miejsce nurków, by zbadali incydent.
"Nie wiemy jeszcze, co dokładnie się tam zdarzyło. Ale po prostu nie słuchajcie tego, co on [Putin] mówi. Wiemy, że to nie jest prawda" - zaapelował prezydent.
Biały Dom: traktujemy poważnie nuklearne groźby Putina
USA traktują bardzo poważnie nuklearne groźby Władimira Putina; na razie nie zaobserwowano jednak sygnałów o możliwym wykorzystaniu broni jądrowej.
Sullivan wyjaśnił też, że Stany Zjednoczone zakomunikowały Rosji, że użycie takiej broni spotka się z bardzo zdecydowaną odpowiedzią USA, a NATO zintensyfikowało monitoring instalacji nuklearnych.
Przeczytaj także
Poinformował również, że Waszyngton przedstawi w przyszłym tygodniu kolejny pakiet pomocowy dla Ukrainy.
Odnosząc się do uszkodzenia gazociągów Nord Stream, zastrzegł, że potrzeba jeszcze czasu, by ustalić jego przyczyny. Dodał, że Waszyngton i jego sojusznicy powinni być zaniepokojeni możliwością zaatakowania przez Rosję zachodniej infrastruktury.
Sullivan ostrzegł, że USA nałożą sankcje na wszelkie podmioty, które wspierają zabiegi Rosji dotyczące aneksji ukraińskich terytoriów.
Wcześniej w piątek Putin ogłosił włączenie Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, a także obwodów chersońskiego i zaporoskiego do Federacji Rosyjskiej.
Pytany o decyzję Kijowa dotyczącą wniosku o akcesję do NATO, Sullivan odpowiedział, że najlepszym sposobem wspierania Ukrainy jest "praktyczna pomoc" na jej terytorium.
Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował wcześniej, że Ukraina składa wniosek o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonym.
Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)
osk/ mal/ fit/
arch.