REKLAMA

Biden: Dopóki jestem prezydentem, Iran nie uzyska broni jądrowej

2021-06-29 00:48
publikacja
2021-06-29 00:48
Biden: Dopóki jestem prezydentem, Iran nie uzyska broni jądrowej
Biden: Dopóki jestem prezydentem, Iran nie uzyska broni jądrowej
/ Shutterstock

Prezydent USA Joe Biden podkreślił w poniedziałek "żelazne" zobowiązanie Ameryki do wspierania Izraela i zapewnił, że za jego rządów Iran nigdy nie zdobędzie broni jądrowej. Biden gościł w Białym Domu prezydenta Izraela Reuwena Riwlina.

"To, co mogę wam powiedzieć, to że Iran nigdy nie zdobędzie broni jądrowej na mojej wachcie" - zapewniał Biden na początku spotkania z Riwlinem w Gabinecie Owalnym. Polityka nowej administracji i chęć powrotu do porozumienia jądrowego z Iranem od początku wywoływała niepokoje w Izraelu, który był przeciwny układowi.

Po spotkaniu Riwlin stwierdził, że jest "bardzo usatysfakcjonowany" słowami Bidena na temat Iranu i ocenił, że relacje z USA są "absolutnie doskonałe".

Iran był jednym z głównych tematów rozmów obu przywódców. Biden przypomniał, że dzień wcześniej USA przeprowadziły serię uderzeń na proirańskie milicje w Syrii i Iraku.

Wśród tematów poruszanych w poniedziałek były też konsekwencje niedawnego konfliktu zbrojnego między Izraelem i Hamasem w Strefie Gazy.

Amerykański przywódca zaznaczył, że jego zobowiązanie do pomocy Izraelowi jest "żelazne" i wyraził przy tym poparcie dla starań Tel Awiwu o normalizację stosunków z państwa arabskimi, takimi jak: Zjednoczone Emiraty Arabskie i Katar. Tuż przed wizytą w Białym Domu, Riwlin spotkał się z ambasadorem Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Waszyngtonie.

Po spotkaniu Joe Biden powiedział, że ma nadzieję wkrótce spotkać się także z nowym premierem Izraela Naftalim Bennettem.

Wizyta Riwlina w Waszyngtonie to ostatnia zagraniczna wizyta obecnego prezydenta Izraela. Jego siedmioletnia kadencja wygasa w lipcu.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ mars/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Powiązane: Porozumienie Zachodu z Iranem

Komentarze (2)

dodaj komentarz
kwiecien2021
Presowie to ciągłość polityczna od czasów Asyrii. Czyli dawno.
Wracając do samego XX i XXI w. Iran jest permanentnie tępiony.
To biedne o b. wysokim poziomie kultury społeczeństwo jest przez zbrodniarzy z USA niszczone
I to pomimo tego że Iran wielokrotnie wyciągał rękę do zgody.
ALE tak tylko druga
Presowie to ciągłość polityczna od czasów Asyrii. Czyli dawno.
Wracając do samego XX i XXI w. Iran jest permanentnie tępiony.
To biedne o b. wysokim poziomie kultury społeczeństwo jest przez zbrodniarzy z USA niszczone
I to pomimo tego że Iran wielokrotnie wyciągał rękę do zgody.
ALE tak tylko druga połowa XX w. :
Zamach stanu zorganizowany przez USA ( nawet się do tego przyznały a wypominanie im tego w latach 70 tych uznały za "najbardziej pokojowego prezydenta"
za czepianie się dawnych spraw - nawet nie zadry). Za Szacha USA miały w Iranie prywatne więzienia do tortur (jak w Polsce ale nie tylko np.: Ameryka Południowa, Rumunia ( ale to wymagałby jednak omówienia, Rumunii to nie polsza i swoje wytargowali)).
Po obaleniu Szacha napuścili Irak na Iran .... miliony ofiar tej niepotrzebnej wojny.
Iran uratowały m.in. dzieci które się rzucały na Irackie pozycje i czołgi.

Po '90 tym roku Iran stale był niszczony przez USA.
Nie udało się go zniszczyć to teraz jak z Chińczykami. Niech się zaćpają .....
Iran chciał normalnie handlować, ropą. Ten słynny wolny rynek. Jest towar jest kupiec, rynek klienta. Umowy obowiązują. :))))))
Skracając wywód. Iran przestrzegał wszystkich umów międzynarodowych .... USA je dowolnie zrywało zmuszając do tego i UE.
Przypominam, że USA zmusiło Polskę do zwołania antyIrańskiej konferencji w której (w Warszawie!) jeszcze i nam się dostało ( nie ustalamy prawa z USA i Izraelem - to co teraz się dzieje) .
Persowie wzięli udział w antyterrorystycznej akcji po 2001 (jak z Chińczykami) , to na nich spoczywał i spoczywa ciężar walki z przemytem narkotyków z Afganistanu ....
Zgadzali się na wszystkie umowy, kontrole instytucji międzynarodowych i ska.

Afganistan to to państwo co i my napadliśmy (obok torturowania Bogu winnych ludzi , nawoływania do ataku na Iran, itd ....) i teraz uciekamy
zostawiając tych co nam zaufali. Frajerzy. Słusznie niech giną za służenie Mordorowi.
--- a w zamian właśnie nas USA niszczą.
To by było nawet śmieszne gdyby dotyczyło innych np. Arabii Saudyjskiej - najwierniejszego wasala USA , który teraz jest przez Hegemona niszczony. Podobnie3 jak my.
abcx
Mocno głupie te zapewnienia, Iran już dawno ma broń jądrową, Korea północna każdemu chętnemu sprzeda za dobrą cenę a rakiety do przenoszenia sam Iran ma już dobre.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki