Biblia zamiast słownika, czyli sporu o religię ciąg dalszy

Będzie można pisać maturę z religii? Owszem. Już za trzy lata maturzyści będą mogli zdawać egzamin dojrzałości z wiedzy o Bogu. Ale to nie wszystko. Religia będzie wliczać się także do średniej ocen, która ma wpływ na rekrutację do liceów.

"Harmonijna współpraca" MEN wraz z kościołem katolickim przynosi powoli skutki. Religia oraz wszystkie inne przedmioty dodatkowe będą wpisywane na świadectwie, a ocena z nich będzie wliczona do średniej. Decyzja ta wzbudziła falę dyskusji - sporo uczniów uważa, że średnią będzie można sztucznie zawyżyć. A to dlatego, że o dobrą ocenę z religii przecież nietrudno. Sztuczne zawyżanie średniej budzi wątpliwości Ryszarda Legutko, nowego ministra edukacji. Od średniej bowiem zależy, czy uczeń otrzyma świadectwo z paskiem, stypendium, czy też dostanie się do dobrego liceum. Tutaj walka między gimnazjalistami toczy się już nie o byle co - za czerwony pasek na świadectwie można zyskać nawet 10 dodatkowych punktów przy rekrutacji do liceum.

Wątpliwości ministra budzi też obowiązek chodzenia na przedmioty dodatkowe. Uczniowie, którzy nie chcą uczęszczać na religię, powinni mieć do wyboru inny przedmiot, np. etykę. I tu znów zaczynają się problemy - w wielu szkołach brakuje pieniędzy i nauczycieli na zorganizowanie dodatkowych lekcji, z których ocena również wliczałaby się do średniej.

To jednak nie koniec religijnego sporu. MEN chce już za trzy lata wprowadzić religię jako jeden z przedmiotów maturalnych. Tym samym każdy maturzysta, który chce zdawać np. na teologię, mógłby zdawać egzamin z wiedzy o wierze katolickiej. Już w tym roku licealiści będą znali zasady zdawania matury z religii.

Często zdarza się, że katecheci nie oceniają wiedzy ucznia, tylko regularne chodzenie na mszę oraz dodatkowe nabożeństwa, np. różaniec. Tym samym ocena z religii często wystawiana jest niesprawiedliwie. Zdaniem kościoła, nie religijność powinna być przedmiotem oceny, a jedynie wiedza zdobyta podczas lekcji. W tym miejscu nasuwa się również inne pytanie: Co z uczniami, którzy wyznają inną wiarę, niż katolicyzm?

Sojusz Lewicy Demokratycznej zapowiedział, że złoży wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją nowego rozporządzenia

beata
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne