Biały Dom odmawia wydania dokumentów ws. Putina, których domaga się Kongres

Biały Dom odmówił w czwartek wydania komisjom spraw zagranicznych, wywiadu i nadzoru Izby Reprezentantów USA dokumentów dotyczących kontaktów Donalda Trumpa z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - podaje CNN.

(fot. Mikhail Metzel / FORUM)

Biały Dom wysłał do Kongresu list, w którym odmówił udostępnienia tej dokumentacji.

Na początku marca komisje spraw zagranicznych, wywiadu i nadzoru Izby Reprezentantów zwróciły się do tymczasowego szefa kancelarii prezydenta Micka Mulvaneya i szefa dyplomacji USA Mike'a Pompeo z żądaniem udostępnienia wszelkich dokumentów, informacji i zapisów dotyczących kontaktów Trumpa z Putinem w związku z medialnymi doniesieniami, według których Biały Dom może niszczyć zapisy tych rozmów.

Kongresmeni napisali, że niepokoi ich fakt, iż materiały dotyczące kontaktów z Putinem "mogły zostać zmanipulowane lub usunięte z oficjalnej dokumentacji, co stanowi bezpośrednie naruszenie przepisów federalnych". Regulacje takie weszły w życie po rezygnacji prezydenta Richarda Nixona, który ustąpił ze stanowiska w związku z aferą Watergate.

Trump zareagował na to serią tweetów, w których napisał: "Demokraci utrudniają działanie wymiaru sprawiedliwości", oraz - dużymi literami - "PREZYDENT MOLESTOWANY!". Napisał też, że szefowie komisji Kongresu "kompletnie oszaleli". (PAP)

fit/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil