REKLAMA

Biały Dom: nie jesteśmy w stanie obiecać Ukrainie, że pomoc będzie kontynuowana

2023-12-07 21:14
publikacja
2023-12-07 21:14

Biorąc pod uwagę sytuację na Kapitolu, nie jesteśmy w stanie obiecać Ukrainie, że nasza pomoc będzie kontynuowana - powiedział w czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Powtórzył jednak, że prezydent Biden jest gotowy do kompromisu z republikanami, by wyjść z impasu wokół pakietu wsparcia dla Ukrainy.

Biały Dom: nie jesteśmy w stanie obiecać Ukrainie, że pomoc będzie kontynuowana
Biały Dom: nie jesteśmy w stanie obiecać Ukrainie, że pomoc będzie kontynuowana
fot. Karolina Grabowska / / Pexels

Kirby odpowiedział w ten sposób na pytanie, czy może obiecać Ukrainie kontynuowanie wsparcia.

"Biorąc pod uwagę, jak stoją sprawy na Kapitolu, nie jesteśmy w stanie złożyć takiej obietnicy" - oznajmił. Dodał, że dzieje się tak, mimo że wiadomo, że pomoc Ukrainie popiera większość kongresmenów obydwu partii i w obydwu izbach.

"Jest po prostu mała liczba republikanów, która chce trzymać [pomoc dla Ukrainy] jako zakładnika, żądając dość skrajnej polityki na granicy" - stwierdził Kirby, odnosząc się do zablokowania w środę przez republikanów projektu ustawy przewidującej 61 mld dolarów wydatków związanych ze wsparciem Ukrainy.

Zaznaczył, że choć prezydent nie zgadza się na skrajne rozwiązania, chce podjąć negocjacje w dobrej wierze na temat zmian w polityce imigracyjnej. Odmówił jednak "publicznych negocjacji" i podania szczegółów na temat ewentualnego kompromisu.

"Tu chodzi o kompromis. A w kompromisie nikt nie dostaje wszystkiego, czego chce. Ale nie to słyszymy ze strony republikanów w Izbie. Oni przyjmują postawę +nie bierzemy jeńców+, wszystko albo nic. Cóż, to po prostu nie jest negocjowanie w dobrej wierze" - powiedział Kirby.

Pytany o ewentualne negocjacje na temat zakończenia wojny, przedstawiciel Białego Domu stwierdził, że decyzja w tej sprawie należy jedynie do prezydenta Zełenskiego.

"Siedząc na jego miejscu i patrząc na front, widać tam wielu Rosjan, a ich liczba się zwiększa, bo Putin kontynuuję rekrutację dodatkowych sił, by włączyć je do walki (...) Więc chcemy, by był gotowy, by temu sprostać, i nie tylko mógł się bronić, ale przejść do ofensywy (...) my chcemy dać mu do tego narzędzia" - powiedział.

Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre dodała, że reformy, których chce spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson, oznaczałyby deportacje dzieci bez rodziców czy zatrzymywanie na granicy wszystkich rodzin migrantów.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński

Źródło:PAP
Tematy
Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Komentarze (9)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
I dobrze. Pora kończyć tą farsę. Pomysł z wojenką znów nie wypalił, podobnie jak Afganistan niedawno. Ci co mieli zarobić to zarobili, ci co mieli stracić (Europa), stracili. Pionek Ukraina został poświęcony, ale zaszachować króla przeciwnika nie udało się. Teraz etap cofania figur i planowania kolejnej potyczki. Sporo pionków jeszcze I dobrze. Pora kończyć tą farsę. Pomysł z wojenką znów nie wypalił, podobnie jak Afganistan niedawno. Ci co mieli zarobić to zarobili, ci co mieli stracić (Europa), stracili. Pionek Ukraina został poświęcony, ale zaszachować króla przeciwnika nie udało się. Teraz etap cofania figur i planowania kolejnej potyczki. Sporo pionków jeszcze na planszy, chociażby taka Polska.
polak2
Ukraińcy tak bedą kochać Załęskiego ja polacy Wałęsę. Zrobili ruinę z Ukrainy i na tym koniec.
Raffmo
ruinę zrobili roSS.yjscy bandyci najeżdżając Ukrainę
trolley odpowiada Raffmo
Oj nie ukrze, Putin kończy to co zaczęli wasi oligarchowie, wasz kraj to czwarty świat, totalnie bezkarna korupcja i złodziejstwo oraz bezprawie na absolutnie każdym szczeblu i na każdym kroku i nie Putin wam to zrobił
samsza
Kolejny artykuł klepiący temat, praktycznie powtarzający te same info. Zmienia się jedynie medialna opowieść, przedstawiana wyłącznie z punktu widzenia Bidena, ale obrazująca zaganianie gościa do normalnego prowadzenia negocjacji. Widać zaskoczenie, frustrację i uczenie się tych zwykłych w demokracji zachowań.
:)
samsza
1. Ukraina i migranci, obce sprawy, tylko oszołomy by je łączyły
2. Moralnie nie akceptowalny szantaż, uzależnianie czegoś od czegoś innego
3. Puuuutin u bram! Moralnie nie akceptowalne blokowanie walki ze złem!
4. Nie rozmawiajmy o migrantach, negocjujmy w tajemnicy. Puuuuutin! Zły Putin!
5. Żądania ws. migrantów skrajne,
1. Ukraina i migranci, obce sprawy, tylko oszołomy by je łączyły
2. Moralnie nie akceptowalny szantaż, uzależnianie czegoś od czegoś innego
3. Puuuutin u bram! Moralnie nie akceptowalne blokowanie walki ze złem!
4. Nie rozmawiajmy o migrantach, negocjujmy w tajemnicy. Puuuuutin! Zły Putin!
5. Żądania ws. migrantów skrajne, nie akceptowalne w demokracji, to moralnie złe.
6. czekamy na ciąg dalszy... he he
:)
inwestor.pl
Pewnie planują inwazję, więc zbierają sprzęt dla własnych żołnierzy tzn. strażników demokracji.
bartsson
wchodzimy w kolejną fazę, Ukraina nie będzie się miała czym bronić, więc będzie musiała oddać zajęte tereny w zamian za zakończenie wojny. Wszystko idzie zgodnie z planem. Podzielą się Ukrainą. Wszystko idzie zgodnie z planem USraela i Putina.
roberto_1
istnieje widmo zakończenia wojny, a wg usa: brak wojny = brak zarabiania przez korpo, wiec chcą przedłużyć konflikt obniżając zdolność ukrainy do ataku

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki