REKLAMA
WEBINAR

Biały Dom i Republikanie osiągnęli porozumienie w sprawie podniesienia limitu zadłużenia rządu

2023-05-28 04:30
publikacja
2023-05-28 04:30

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden i Republikanie w Kongresie osiągnęli w nocy z soboty na niedzielę wstępne porozumienie w sprawie podniesienia limitu zadłużenia rządu USA, które obecnie wynosi 31,4 bln dolarów.

Biały Dom i Republikanie osiągnęli porozumienie w sprawie podniesienia limitu zadłużenia rządu
Biały Dom i Republikanie osiągnęli porozumienie w sprawie podniesienia limitu zadłużenia rządu
fot. dwphotos / / Shutterstock

W przypadku braku porozumienia rządowi USA po 5 czerwca zabrakłoby środków do planowanych wypłat m.in. do funduszów ubezpieczeń społecznych i ubezpieczeń zdrowotnych dla seniorów (Medicare).

O kompromisie poinformował spiker Izby Reprezentantów Kevin McCarthy, który w nocy z soboty na niedzielę rozmawiał telefonicznie z prezydentem USA Joe Bidenem.

"Właśnie skończyłem rozmowę telefoniczną z prezydentem. Po tym, jak marnował czas i odmawiał negocjacji przez miesiące, doszliśmy do porozumienia, które zasadniczo jest godne narodu amerykańskiego" – napisał McCarthy na Twitterze.

Z kolei Biden określił porozumienie jako "ważny krok naprzód", który chroni kluczowe priorytety Demokratów. "Porozumienie stanowi kompromis, co oznacza, że nie każdy dostanie to, czego chce – oświadczył w komunikacie - Taka jest odpowiedzialność rządzenia".

Warunki umowy mają zostać jak najszybciej sformułowane jako dokument legislacyjny, który następnie będzie głosowany w Kongresie. Głosowanie w Izbie Reprezentantów, kontrolowanej przez Republikanów, odbędzie się w środę.

Kryzysowe negocjacje prowadzone na krawędzi niewypłacalności państwa, stały się w ostatnich latach amerykańską tradycją, powtarzaną co kilkanaście-kilkadziesiąt miesięcy (ostatnie miały miejsce w grudniu 2021). Dotychczas za każdym razem Kongres zgadzał się na kompromis i podnosił finansowy "sufit".

Tym razem jednak niepokoje były większe niż zwykle, głównie ze względu na stale zwiększającą się polaryzację, a także układ sił w Kongresie, który daje skrajnemu skrzydłu Partii Republikańskiej niewspółmierne wpływy na decyzje podejmowane przez spikera i parlament.

Republikanie proponowali, że zgodzą się na podniesienie limitu w zamian za głębokie cięcia wydatków budżetowych (m.in. na programy socjalne). Biden, który początkowo żądał bezwarunkowego podniesienia limitu, ostatecznie zgodził się na zamrożenie wydatków na poziomie z obecnego roku. (PAP)

zm/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (25)

dodaj komentarz
krzysiek-b
Genialne co nie. Takie numery USA mogły robić przez dekady ale mur się zbliża. A TIR jest rozpędzony i jedzie bez hamulców...
prawda_
W Polsce by to nie przeszlo, nikt by sie nie zgodzil na ciecia programow socjalnych.
ministerprawdy
W Polsce ekipa morawieckeigo z limitami zadłużeniem radzi sobie generowaniem inflacji. Inflacja powoduje większe ceny, a więc większe wpływy z podatków czyli automatycznie rośnie na papierze PKB czyli automatycznie limit zadłużenia. Do tego setki miliardów udałio się przekwalifikować jako nie wliczane do budżetu. Inflacja ma też W Polsce ekipa morawieckeigo z limitami zadłużeniem radzi sobie generowaniem inflacji. Inflacja powoduje większe ceny, a więc większe wpływy z podatków czyli automatycznie rośnie na papierze PKB czyli automatycznie limit zadłużenia. Do tego setki miliardów udałio się przekwalifikować jako nie wliczane do budżetu. Inflacja ma też tą zalete (na krótką metę), że topnieje realne zadłużenie dzięki temu, że odsetki są śladowe w stosunku do inflacji. Ludzie ubożeją, a to kolejny plus bo można inflacją osiągać ambitne cele klimatyczne.
simonsoft8
prawdzio, teraz coś dodaj dla siebie, trocha retoryka and dokument
prs
co do ruSSlandzkiego tekstu powyzej..

..wskutek chaotycznych komplikacji i efemerycznych faktów salwowania ekwilibrii między potencjałami, deprecjonując pryncypialnie od insynuacji manifestowanych przez notyfikację konferencyjn, to prawda, że trojometr wpływa zgrylicznie na basy interficzne, a dezynwoltura wpływa chemiodrycznie
co do ruSSlandzkiego tekstu powyzej..

..wskutek chaotycznych komplikacji i efemerycznych faktów salwowania ekwilibrii między potencjałami, deprecjonując pryncypialnie od insynuacji manifestowanych przez notyfikację konferencyjn, to prawda, że trojometr wpływa zgrylicznie na basy interficzne, a dezynwoltura wpływa chemiodrycznie na macerację..
..co z kolei oznacza - ruSSland ma poważne problemy w hodowli tuczników..
simonsoft8 odpowiada prs
prawdzio, teraz coś dodaj dla siebia
prs odpowiada simonsoft8
Gugla cus szfankuuli..ku-maż?..
simonsoft8 odpowiada prs
korzystam wogóle
grzegorzkubik
No i po kryzysie. Indeksy w górę, złoto w górę, dolar w dół.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki